GeriEkonomi Balo mehterle başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Balo mehterle başladı

Balo mehterle başladı
refid:24671437 ilişkili resim dosyası

Anadolu sanayicisi ürünlerini Avrupa’ya artık demiryoluyla ulaştıracak.

Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonu (BALO) projesi, Manisa’dan “mehter marşı” eşliğinde kalkan ilk trenle faaliyete geçti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Biz tüccarlar paradan anlarız. Karayoluyla Almanya’ya 5 günde gidiyoruz, trenle de 5 günde gideceğiz; üstelik yüzde 30 daha ucuza” diyerek yeni dönemi anlattı.

ELİMİZ TAŞIN ALTINDA

BALO projesi kapsamındaki ilk treni uğurlanma töreni Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da aralarında bulunduğu birçok ismin katılımı ile Manisa’da gerçekleştirildi. Manisa’nın kurtuluş gününe denk gelen tören, ‘Mehter Takımı’nın konseri ile başladı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu törendeki sözlerine “TOBB ne iş yapar, lüzumsuz bir kuruluş diyenler var. Bakın biz elimizi taşın altına koyuyoruz” diyerek başladı.

SİZE TEKLİFİM VAR

Ulaştırma Bakani Binali Yıldırım da, güneş altında bir süre bekledikten sonra başladığı konuşmasında yaptığı, “Sağ olsun Manisalılar bizi düşünmüşler. Tatile gidememiştik. Bugün burada bol miktarda güneşten yararlanmış olduk” esprisi ile katılımcıları güldürdü. Projenin çok önemli olduğunu söyleyen Yıldırım, “Benim bundan sonrasına da bir teklifim var. 1 Temmuz’da demiryollarının serbestleşme yasası çıktı. Bu 13 bin kilometrelik demiryolu hattını herkesin kullanması anlamına geliyor. Bu fırsattan TOBB da yararlansın. Demiryollarında kendi adına taşımacılık yapması için adım atsın, odalar ve borsalar birliği üyelerinin demiryollarını kullanabilmesi için bir yapılanmaya gitsin” dedi.

Diğer ülkelere yayılacak

BALO projesi karayoluyla yapılan nakliyenin maliyetleri artırması nedeniyle başlatıldı. Proje kapsamında artık Anadolu’nun farklı illerinden Bandırma’ya tarifeli olarak gidecek trenler, Marmara denizi’ni geçerek Tekirdağ’a ulaşacak. Anadolu’nun bazı illerinde de yük toplama merkezleri kurulacak. Tekirdağ’dan itibaren Avusturya Demiryolları ile yapılan işbirliği kapsamında da yükler Münih ve Köln’e gidecek. Süreç içerisinde diğer Avrupa ülkelerine de yük taşımacılığı gündeme gelecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle