GeriEkonomi Balina'dan ‘sütyen’ çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Balina'dan ‘sütyen’ çıktı

İZMİR'de bir süre önce başlatılan ve büyüklüğü nedeniyle 'Balina' adıyla anılan hayali ihracat ve naylon fatura operasyonunda 7 gümrük muayene memuru daha gözaltına alındı. Memurların onayladığı ileri sürülen hayali ihracat kalemlerinde savaş yıllarında Bosna'ya 1 milyon dolarlık ‘‘sutyen’’ gönderildiği ortaya çıktı.

1 Ağustos 2000 tarihinde başlatılan Maliye Bakanlığı müfettişleriyle mali polisin ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonda, aralarında ünlü işadamı Mehmet Niyazoğlu ile birlikte yeminli mali müşavir, avukat, vergi denetmeni ve gümrük muayene memuru olarak görev yapan 15 kişi, yaklaşık 25 milyon dolarlık hayali ihracat ve 75 trilyon liralık naylon fatura olaylarına karıştıkları gerekçesiyle İzmir DGM'ce tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Genişletilen operasyon kapsamında Bosna- Hersek, Macaristan, Tunus, Polonya, Romanya, Almanya, Rusya ve İtalya'ya hayali ihracat yaptıkları iddia edilen Yeşer Tekstil, Günçeteks Tekstil ve Ege Adonis Tekstil Anonim Şirketleri'nin el konulan belgelerinden edinilen bilgileri değerlendiren polis, ihracata onay verdikleri ileri sürülen İstanbul Haydarpaşa, Halkalı Karaköy Gümrük Müdürlüğü'nde görevli gümrük muayene memurları Yücel Sokman (25), Ahmet Güneş (32), Nedim Timuroğlu (32), Abuzer Babacan (29), Mustafa Kılıçarslan (44), İbrahim Özen (31) ve Sezgin Engin'i (54) gözaltına aldı.

Sorguları devam eden sanıkların, onay verdikleri 9 milyon dolarlık hayali ihracattan komisyon aldıkları öne sürüldü. Sadece Kapıkule Gümrüğü'nden çıkış yapıldığı, hayali ihracat kalemlerinden en ilginci 1998 yılındaki Sırp vahşetinin yaşandığı Bosna'ya kağıt üzerinde 1 milyon dolarlık ‘‘sutyen’’ gönderildiği saptandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle