Bali: Bankaların asıl işi kredi vermek, yoksa dükkanı kapatalım

Hürriyet Haber
12.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Bizim asıl işimiz kredi vermek. Gönüllü olduğumuz iş yapma biçimimiz bu. Yani siz kendi işinizde satış yapmamayı seçebilir misiniz? Bizim krediyi vermemiz böyle birşeydir. Mümkün değildir. O zaman dükkanı kapatmanız lazım” dedi.

BANKACILIK sektöründeki son gelişmeleri değerlendiren Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Bir banka maliyetlerle fon aldığına göre ve tek kazancı da bunu sağlıklı bir şekilde plase etmek olduğuna göre, bankanın kendi kazancına olan kredi için olumsuz karar vermesi beklenemez. Bizim asli işimizdir kredi vermek. Baştan zaten niyetli olduğumuz gönüllü olduğumuz iş yapma biçimimiz bu. Yani siz kendi işinizde satış yapmamayı seçebilir miniz? Bizim krediyi vermemiz böyle birşeydir. Mümkün değildir. O zaman dükkanı kapatmanız lazım” dedi.
Bankadaki para bizim değil
Mardin’de düzenlenen İş Bankası’nın geleneksel “İş’le Buluşmalar” toplantısında sektör hakkında bilgi veren Adnan Bali, şöyle konuştu: “Hiç kimseyi, hiçbir müşterimizi dışlayıcı davranmayız. Müşterimiz başımızın tacıdır. Mesele bir yetki meselesi değil aslında. Yetkiyi şube müdürünüze bir seviyeye kadar veriyorsunuz. Ya da belli genel müdürlük kademelerinde de veriyorsunuz.
Örneğin, benim yetkim bir şube müdürünün çok üzerinde ama benim reddettiğim kredi de var. Önemli olan yetkinin büyüklüğünden ziyade yetkinin kullanılması sırasında olumlu cevap verebileceğiniz, bir niyete bir metodolojiye ve elinizdeki teklifin de, taleplerin de bunun koşullarını sağlıyor olması. Bankada kredilere verdiğimiz para bize ait değil. Bize vekalet verilmiş. Biz de o vekalete bağlıyız.”
Emanete sahip çıkıyoruz
Bankacılık sektörünön önemli bir çalışma alanı olduğunun altını çizen Adnan Bali, şu bilgileri verdi: “Biz kefaletle çalışıyoruz. Dolayısı ile hepimiz emanete sağlam şekilde sahip çıkmalıyız. Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk, söylemiş; ‘dikkat iffet ve metodolojik tutarlılıkla çalışmak’, yani hem doğru çalışacağız, hem de namuslu çalışacağız. Şimdi bunları bir araya getirdiğiniz zaman bizim yetkisinden ziyade kredilendirilebilecek işlerle ilgili vurgumuz olacak. Bir banka maliyetlerle fon aldığına göre ve tek kazancı da bunu sağlıklı plase etmek olduğuna göre bir bankanın kendi kazancına olan bir kredi için olumsuz karar vermesi beklenemez.”
Sisteme zarar verdiler
İş Bankası olarak sürekli bir büyüme içerisinde olduklarına dikkat çeken Adnan Bali, şunları söyledi: “Dünyanın başına global krizlerde gelen şey gerçek satın alma gücüne dayanmayan tüketiciyi kredilendirmek gerçek fizibiliteye ve tutarlığa dayanan iş planları olmayan tacirleri işleri yatırımcıları kredilendirmek süreti ile geldi. Kime zarar verdiler. Bir tek kendilerine mi zarar verdiler? Hayır bütün sisteme zarar verdiler. Konya’da bir müşterimiz bana şunu söyledi: ‘Eskiden bankalardan kredi almak için bankaların önünde yatıyorduk. Bizden ipotek istiyorlardı şunu istiyorları bunu istiyorlardı. Ama sonra ne oldu bu sefer bankalar bize kredi vermek için kapımızda yatmaya başladı. Bizde buradan kredi aldık ve olumsuz bir sürece sürüklendik.’ Kampanya gibi kredilendirme söylemi bir bank için doğru bir söylem değildir. Genel kredi konspeti içinde gerek sulama gerek sera, gerek tarımda çeşitliğe gitme anlamında her türlü kredilendirmeye hazırız.”

Mardin, UNESCO listesini sonuna kadar hak ediyor

İŞ Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Mardin’in UNESCO’ya alınmayı sonuna kadar hak eden bir kent olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Kent ihracat gelirlerini geçen yıla göre yüzde 26 artırdı. Bu kent, dış ticaret açığını, dolayısıyla cari açığı kapatan illerimizden biri. Mardin ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda projeler geliştiriyoruz. Sadece iyi günde dayanışma için değil, kar, kazançtan sonra değil, biz Mardin’e güvenlik duygusunun zayıfladığı dönemlerde dahi bölgeye olan bakış açımızı asla değiştirmedik ve değiştirmeyeceğiz.”

Erbil’de bile şubemiz var ‘kolay iş’ bankası değiliz

IRAK’ın Erbil kentinde İş Bankası’nın şubesi olduğunu hatırlatan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, şu bilgileri verdi: “1 yıl sonra şubeyi açıyoruz. Hem bu bölgenin, hem kısa dönemli çıkarları kast ederek değil, uzun soluklu ve tahammüllü bir oyuncu olduğumuz için Mardin geliştikten sonra bu bölgeyi keşfedenlerden değiliz. Memleketin önceliği, kardan ve kazançtan önce. Kolay işlerin, kolay yerlerin bankası değiliz. Uzun dönemli, sürdürülebilir kazançlar, hem de sadece kendimiz için değil, müşterilerimizi de içerecek. Kısa mesafe koşucu değil, maraton koşucusuyuz. Onun için de nefesimiz kesilmiyor. Kazançları, karları bir yana bırakınız. Zor dönemlerde dahil bölgeye bakışımız asla değişmedi, bundan sonra da değişmeyecek. 1949’da açtığımız şube dahil 4 şube ile hizmet veriyor. Çarşı Mardin Şubesimizi de bu yıl açmayı düşünüyoruz. Mardin ilindeki kredi ve mevduat, nakdi krediler, 135 milyon TL. Bunun 78 milyon TL’si ticari krediler. Bu bir kamu bankasından sonra ikinci sırada. Nakit kredilerde özel bankalar arasında lideriz. 120 milyonun üzerinde mevduatımız var ve iki kamu bankasından sonra geliyoruz ki, yine özel bankalar arasında lideriz. İş Bankası, KOBİ’ler değer yaratma için lig atlamak isteyen 1.3 milyonu aşkın, 14 milyar TL’yi aşmış durumda. Toplam kredilerde 3 aşağı nakdi ticari en yakından 1 milyar, diğer 7’şer milyar TL daha ilerideyiz.”

Mardin’in geleceğini turizmde görüyoruz

BANKACILIK sektörünün ne kadar ileri düzeye geldiğinin herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Mardin Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, şöyle konuştu: “Sadece İş Bankası değil hepsi, ihtiyacı olan, para almak isteyen varsa ayağıma gelsin diyordu. Şimdi teknoloji çağındayız, herkes iyi ilişkiler içinde olması gerektiğini biliyor. Mardin’de toplantı yapması bizim için onur verici bir olay. Kadim şehrimizin; kültür, din, dil genişliğini, zenginliğini yerinde gördüğümüz için Mardin’e gelip de gördüğünüz için, ayrıca hoş geldiniz. Bankacılık sektörü ve üst düzey toplantıların burda yapılması bizi çok sevindiriyor. 10-15 sene evvel Mardin kabuğunu kırdı ve gündeme oturdu. Bugün Mardin’in turizmde yaptığı atağı görüyorsunuz. Bankacı arkadaşlarımız, turizmi bizden daha iyi araştırıyor. Bankacılar, ekonomiyi bizden daha iyi bakıyor. İnsanlar sıkıntısını anlatıyor, kredi istiyor. Bizim sorunlarımızı bizim kadar biliyor. Daha yumuşatılmasını istiyoruz.”

Tutaşı: Para ve yatırım huzurlu bölgeye gider

HALKIN taleplerini dinlenmesini isteyen Mardin Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, şunları söyledi: “Şimdi bizi dinlediğiniz zaman, bir kulağınızdan girip bir kulağınızdan çıkmasın. Komşu illerimizle sıkıntılarımız var. Para da yatırım da huzurlu bölgelere gider. Mardinimiz bölgenin değil, ülkenin en huzurlu şehri. Yatırıma gelin, havayolumuz, karayolumuz, sanayi bölgemiz, alt yapımız var. Nusaybin sınır kapısına alternatif olacak bir uluslararası gümrük kapımız olacak. Tüm Ortadoğu ve Arap dünyasına, demiryolumuz Nusaybinden Irak’a, demiryolu hattı döşenecek. OSB’yi valimizin katkıları ile genişletiyoruz. İkinci OSB’nin yerini tespit ettik. Şube müdürlerine biraz daha yetki vermeniz lazım. Bölge insanını en iyi bilen şube müdürüdür. Bürokrasiyi azaltmak lazım. Teminat olayında aşırı titizlik gösteriliyor. Değerinin yarısını bile vermiyor. Doğu ve güneydoğu insanı namusuna düşkün olduğu kadar borcuna da sadıktır”

Büyümede itici güç, iç talep

THE Economist dergisinin özellikle iş çevrelerinde çok etkili olduğunu anlatan Bahçeşehir Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Taner Berksoy, şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz hafta sonunda Türkiye ile ilgili bir yazı yayınladı. Belki dergi için önemli değildi ama bizde bomba gibi patladı. Ben de Economist dergisi ile aynı düşünüyorum. 2010 yılının 2 ve 3’ncü ayından beri olumlu performans gösteriyor. Görünümü Türkiye ekonomisi olumlu. Eco, öyle söylemiyor. Kabaca, ‘Bunlar iyi görünüyor ama bunların sorunları var. Yılın ikinci yarısında ortaya çıktığında sıkıntı olacak’ diyor. Küresel krizden ABD ‘U’ şeklinde, Avrupa’da biraz tereddütlü, yatay. Türkiye’nin krizden çıkışı neredeyse lastik top gibi ‘V’ şeklinde. Bu performansı gösteren çok fazla da ülke yok. Krizden çıkış için olumlu ama sürdürülebilir bir hız değil. Bunu zorladığınızda ekonomiyi daha sıkıntılı işlere sürükleme ihtimalimiz var. Büyümenin arkasındaki itici güç, iç talep. İhracat pazarlarını bizimkiler, refleksle çeşitlendirdi gittikleri yerde. Afrika, Ortadoğu şansızlık orada da sorun, sıkıntılı hale geldi.”

İhracatta hedef ‘milyar dolar’

BİR ülkenin istikrarında bankacılığın kritik fakat önemli bir rolü olduğunu belirten Mardin Valisi Turhan Ayvaz, “Birkaç ay önce bir düşünür, ‘bankalar ordulardan daha tehlikelidir’ demişti. Bunu da bu ayda gördük. İrlanda’nın batışı, Yunanistan ve Portekiz. Hele komşu yiyip batma noktasına geldi. 50 milyar doları bastıran bu ülkeyi alır duruma geldi. Hükümetin komşularla sıfır sorun politikasından sonra ihracatımız aritmetik değil, geometrik artmaya başladı. 560 milyon dolar ihracatı var. 1-2 yıl içinde milyar dolarlık ihracat yapan şehirlerimizden biri olalım” diye konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı