GeriEkonomi Bal: Teknik düzeyde çalışılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bal: Teknik düzeyde çalışılacak

Devlet Bakanı Faruk Bal, bankacılık sektörünün desteklenmesine ilişkin yapılan toplantıyı değerlendirirken, ``teknik düzeyde arkadaşlarımızın çalışmasına karar verdik`` dedi.

Bakan Bal, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ve Devlet Bakanı Kemal Derviş ile yaptıkları toplantının ardından, Abdulhaluk Mehmet Çay`dan boşalan ve kendisinin vekalet ettiği Devlet Bakanlığı görevine atanan Devlet Bakanı Reşat Doğru`ya görevi teslim töreninde, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Bankaların sermaye yapılarının güçlendirilmesine dönük TBBM gündemindeki yasa tasarısının, kamuouyunda ciddi bir biçimde tartışıldığını belirten Bal, gerek Hükümet tasarısında gerekse Plan ve Bütçe Komisyonu`na gelen görüşler ile kamuoyuna yansıyan eleştirilerin değerlendirildiğini söyledi.

Bal, teknik düzeyde yapılacak çalışmanın, kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyi engellemeyi amaçlayan bir çalışma olacağını kaydetti.

Faruk Bal, bir soru üzerine, çalışmaların netleşmeden bir şey söylemenin doğru olmadığını kaydetti.

MHP`NİN ÇEKİNCELERİ

Bir gazetecinin, ``MHP`nin çekinceleri vardı, bunlar toplantıda gündeme geldi mi?`` sorusu üzerine Bal, ``ekonomimizi harekete geçirecek, krizler nedeniyle sıkıntı içerisine bankacılık ve reel sektörü pozitif yönde etkileyecek açıklık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik konularında, vatandaş nezdinde herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde hazırlanıyor`` dedi.

Bal, bir başka gazetecinin, kamu bankaları yöneticilerinin sorumluluklarına ilişkin MHP`nin çekincelerini hatırlatması üzerine, ``bunların hepsi TBMM`de görüşmeler sırasında değerlendirilecek hususlardır`` yanıtını verdi. Devlet Bakanı Bal, çalışmaların Perşembegününe tamamlanacağı düşüncesinde olduğunu vurguladı.

Bir gazetecinin, ``toplantıda çekincelerini belirtiniz mi`` şeklindeki sorusu üzerine de Bal, ``evet`` demekle yetindi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle