GeriEkonomi Bal: Fahiş faiz yasayla düzelecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bal: Fahiş faiz yasayla düzelecek

Devlet Bakanı Faruk Bal, Tüketici Yasası'nda yapılacak değişiklikle düzeltilmeye çalışılanın, temerrüt faizinin fahişliği olduğunu söyledi.

Bal, Türkiye Müteahhitler Birliği'nin genel kurul toplantısından çıkışında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bal, bir soru üzerine, geçen yıl Şubat ayındaki ekonomik krizden sonra, tüketici kredisi kullanan pek çok müşteriyi, bankaların kredileri geri çağırmak suretiyle sıkıntılı duruma düşürdüğünü ve temmerrüte düşen tüketicilere de, yüksek miktarda faizler uyguladığını söyledi.

Bal, ‘‘Bunların büyük bölümü de, kaldırılamayacak düzeye ulaşmıştır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığımız bu konuda bir çalışma yapmaktadır’’ dedi.

Bakan, temennilerinin, bu çalışmanın sosyal boyut itibariyle destek olması ve iyi bir şekilde sonuçlanması olduğunu bildirdi.

‘‘Konu ne zaman gelecek’’ şeklindeki soru üzerine Bakan Bal, ‘‘Sayın Bakan (Sanayi ve Ticaret Bakanı) yaptığı için, çalışmasını ondan öğrenmek lazım’’ diye yanıtladı.

‘‘Yasa taslağının, Bakanlar Kurulu'na geleceği söyleniyor’’ yolundaki hatırlatma üzerine Bal, imzaya açıldığı takdirde, mutlak süratle sonuçlandırılması gerektiğini kaydetti.

TUZAĞA DÜŞÜRÜLDÜK

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan da, kredi kartları ile ilgili soruyu yanıtlarken, kredi kartları konusunun, bankaların ‘‘geçmişte yaptığı zulmün bir devamı ve göstergesi’’ olduğunu savunurken, ‘‘Kredi kartını verenler, kredi kartı kullanan insanları tuzağa düşürmüşlerdir‘‘ dedi.

Zafer Çağlayan, bankacılık sektörünün en rahat hareket edebilen, ‘‘dediğim dedik’’ bir sektör olduğu savunurken, buna paralel her türlü serbestlik içinde hareket ettiğini söyledi. ‘‘Bunu çok ayıplıyorum’’ ifadesini kullanan Çağlayan, yüzde 300-400 gibi faizlerle insanların önce suça teşvik edildiğini, hem kredi kartı verilip tuzağa düşürüldüğünü hem de çok yüksek faiz uygulandığını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle