GeriEkonomi Bakü-Ceyhan'ın parası hazır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakü-Ceyhan'ın parası hazır

Bakü Ceyhan Petrol Boru Hattı (BTC) projesinin finansal danışmanı Lazard şirketinin Genel Müdürü Mark Gidney, BTC için gereken 3.3 milyar dolarlık kaynağın bulunmasında sorun olmadığını söyledi.

Haziran ayında inşaatına başlanacak BTC Projesi'nin finansmanı için ön anlaşmaların yapıldığını belirten Gidney, ‘‘BTC enerji alanında son yılların en büyük projesi ve toplam 3.3 milyar dolara mal olacak. Bu paranın da hangi kaynaklardan elde edileceği belli’’ dedi.

Gidney, ‘‘BTC'nin gerçekleşmesi için en önemli adım; Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'nin anlaşma imzalaması. İkinci önemli adım, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) projenin 2.7 milyar dolarlık bölümüne garantör olması’’ diye konuştu.

Mark Gidney, şunları söyledi: ‘‘Araştırmalar sonucu Azerbaycan'ın Şirag Güneşli bölgesinde 4.5 milyar varillik bir petrol rezervi tespit edildi. Bölgede ayrıca BTC kanalıyla dünya piyasalarına yollanacak 60-70 milyar varil petrol var. Projeye katılan şirketler yeterli petrol rezervi konusunda ikna olunca projenin gerçekleşmesi kolaylaştı. BTC'den 2008 yılında günde 800 bin varil petrol akacak ve petrolün taşıma ücreti varil başına 3-4 dolar olacak.’’

BTC'ye rakip olarak Rusya'nın devreye sokmaya çalıştığı Bakü- Novorasis- Köstence- Ege Denizi hattının rantabl olmadığını belirten Gidney, ‘‘Şu anda gerçekleşmesi mümkün olan tek kárlı proje BTC’’ dedi.

Gidney, boğazların Heathrow Havaalanı gibi kullanılamayacağını ve boğazların daha fazla geçiş yükünü kaldıramayacağını sözlerine ekledi.

ÖRGÜTLER DEVREDE

Gidney, BTC'ye parasal destek sağlayacak şirket ve kuruluşlarla son tur görüşmelere gelecek hafta başlanacağını söyledi. Öncelikle projeye katılan şirketleri birbiriyle görüştüreceklerini belirten Gidney, daha sonra kredi alınacak kuruluşlar olan Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Avrupa Yapı ve Geliştirme Bankası (EBRD) ile son görüşmelerin yapılacağını bildirdi.

Gidney, ‘‘Tüm işlemler 2002 yılının Haziran, Temmuz ayında son bulacak. Projenin finasman boyutu tamamiyle son bulunca BTC'nin yapım aşamasına geçilecek ve 2.5 yıl sonra Bakü'den Ceyhan'a petrol pompalanmaya başlanacak’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle