Bakü-Ceyhan için kritik ziyaret

Hürriyet Haber
20.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hazar petrollerinin dünya pazarlarına ulaştırılması için Türkiye'nin savunduğu Bakü-Ceyhan güzergahındaki son gelişmeleri görüşmek üzere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer bugün Bakü'ye gidiyor.

Enerji, yakıt ve petrol bakanlarının yanısıra, yarın Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev ile de görüşmesi beklenen Ersümer'in çantasında yepyeni bir öneri var. Uluslararası çevrelerde Bakü-Ceyhan'a rakip olabileceği belirtilen Bakü-Supsa'nın, Bakü-Tiflis bölümünün kapasitesinin arttırılmasının gündeme gelmesi üzerine, Türkiye, ‘Kapasite arttırılırsa, Tiflis’ten Ceyhan'a bir boru hattı inşa edilsin' önerisini getirecek.

Boru hattı çapı 20 inç olarak planlanan Bakü-Supsa hattının Bakü--Tiflis bölümünün 42 inç'e yükseltilmesini, bizzat Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev'in istediği öğrenildi. Aliyev'in bu düşüncesini, Nisan ayı başında Başbakanlık'ta yapılan enerji brifinginde, kendisini telefonla arayan Başbakan Mesut Yılmaz'a ilettiği bildirildi. Aliyev'in, kapasitesi arttırılmış bir Bakü-Tiflis bölümünü, Bakü-Ceyhan güzergahının birinci bölümü olarak kabul ettiğini ifade ettiği öğrenildi. Ersümer, Azerbaycan ziyaretinde, Bakü-Ceyhan'ın yapımına talip olan yabancı petrol şirketlerinin tekliflerini de götürecek.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı