GeriEkonomi Bakü-Ceyhan hattına Gürcistan'dan onay
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakü-Ceyhan hattına Gürcistan'dan onay

Başbakan Mesut Yılmaz'ın dün sona eren iki günlük Gürcistan ziyareti sırasında, Bakü-Ceyhan Boru Hattının hayata geçirilmesi yönünde en önemli adımlardan birini oluşturan enerji anlaşması imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, fizibilite çalışmasından sonra boru hattıyla ilgili en önemli adım olarak nitelediği enerji anlaşmasıyla ilgili olarak, ‘‘Gürcistan Hükümeti, boru hattının ülkelerinden geçiş hakkını vermek üzere hazır olduğunu bildirdi’’ dedi.

Başbakan Yılmaz, iki günlük Gürcistan gezisini dün tamamlayarak Ankara'ya döndü. Yılmaz, gezisinin son gününde, Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze ile birlikte Türk Hava Yolları ve Emlakbank'ın Tiflis şubelerini hizmete açtı. Emlakbank Şubesi'nde bankanın çalışmaları hakkında Şevardnadze'ye bilgi veren Yılmaz, konut kredileri alanında uzmanlaşan Emlakbank'ın özelleştirileceğini söyledi. Burada Şevardnadze'ye, Emlakbank'ın kredi kartı hediye edildi. Yılmaz ve Şevardnadze daha sonra, Güristan Harp Akademisi'ni ziyaret etti. Yılmaz burada akademi öğrencilerine Türkçe dersinin okutulduğu lisan laboratuvarlarında incelemelerde bulundu. Yılmaz ile Şevardnadze, Harp Akademileri'nin ardından Devlet Konukevi'ne geçerek iki ülke arasında enerji alanında yapılan anlaşmanın imza törenine katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, anlaşmanın imzalanmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın fizibilite çalışmasından sonra, ilk ve en önemli adımın atılmış olduğunu söyledi. ‘‘Gürcistan Hükümeti, boru hattının ülkelerinden geçiş hakkını vermek üzere hazır olduğunu bildirdi’’ diyen Ersümer, boru hattıyla ilgili geçiş ücreti ve paylaşım tarifesinin belirlenmesi amacıyla iki ülke teknik heyetlerinin önümüzdeki günlerde görüşmeler yapacaklarını da bildirdi. Ersümer, ‘‘Azerbaycan ile masaya oturduğumuzda, Gürcistan ve Türkiye'den boru hattıyla ilgili geçiş hakkını düzenleyen tarifeyi ortaya koymuş olacağız’’ dedi. Ersümer, aynı geçiş hakkı çalışmalarının Hazar yoluyla Türkmenistan'dan geçirilecek doğalgaz konusunda da başlatılmasıyla ilgili olarak da mutabakata vardıklarını, çünkü bu projede de Gürcistan'ın geçiş ükesi niteliğinde olduğunu kaydetti.

Gürcü elektriği hattı değişecek

Enerji Bakanı Cumhur Ersümer, Gürcistan üzerinden alınan elektriğin hat değişimi yoluyla artırılması konusunda da anlaşmaya varıldığını bildirdi. Rusya, Azerbaycan ve Türkmenistan'dan Türkiye'ye elektrik satmak için teklifler geldiğini belirten Ersümer, bu yolla 1 milyar 250 milyon KWH elektrik alınacağını söyledi. Ersümer, ayrıca bu ülkede yapılacak yeni santralların fizibilite çalışmasını ve mevcut santralların yenilenmesi işlerini Türk tarafının gerçekleştireceğini belirtti.

Ersümer, Türkmen doğalgazının Türkiye'ye ulaştırılması konusunda biri İran, diğeri de Gürcistan üzerinden olmak üzere iki güzergah belirlendiğini ve İran güzergahının fizibilite çalışmaları konusunda Shell şirketine görev verildiğini kaydetti. Önümüzdeki günlerde Türkiye ile Türkmenistan'ın Hazar geçişi konusunda da fizibilite çalışması yapılması için bir firmayı görevlendireceklerini belirten Ersümer, şöyle konuştu:

‘‘ABD seyahatim sırasında bu konuda bazı teklifler geldi. Biz, ABD'li firmaların biraraya gelerek konsorsiyum oluşturmalarını arzu ettik. ABD Enerji ve Ticaret bakanlıkları da bu hususu destekliyor. Biz şimdi, bu konsorsiyumun doğalgaz boru hattının fizibilitesini yapması ve müteakiben de fiziki yapımına başlaması konusunda Türkmen tarafıyla görüşüp karar vereceğiz.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle