GeriEkonomi Bakliyat devi Narpa Narin iflas erteleme aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakliyat devi Narpa Narin iflas erteleme aldı

Bakliyat devi Narpa Narin iflas erteleme aldı
refid:25603462 ilişkili resim dosyası

Bakliyat sektöründe yarım asrı aşkın bir süreden beri faaliyet gösteren 120 milyon lira cirolu Narpa Narin içine girdiği mali darboğazı aşamayınca mahkemenin yolunu tuttu. Mahkeme, şirket hakkında iflas erteleme karar verdi. Türkiye’nin en büyük şirketleri listesinde de yer alan Narpa’nın Suriye’de yaşanan savaş nedeni ile zora girdiği kaydediliyor.

İstanbul Sanayi Odası’nın ikinci büyük sanayi kuruluşları listesine de giren Hatay merkezli Narpa Narin Dış Ticaret A.Ş. mali zorluğu aşmak için iflas erteleme talebiyle geçtiğimiz yıl mahkemeye başvurdu. Yapılan yargılama sonrası Hatay 3. Asliye Hukuk Mahkemesi kararını geçtiğimiz 19 Aralık’ta açıkladı. Kararla birlikte Narpa Narin bir yıl süre ile iflas erteleme almış oldu.

Bakliyat devi Narpa Narin iflas erteleme aldı

Mahkeme, iflas ertelemeye giren şirketin denetimi için de Selahattin Koşak’ı kayyum olarak atadı. Kararla birlikte, 60 milyon lira borcu bulunan şirket alacaklılara karşı korunmaya alınmış oldu. Bu durum, şirketin, faaliyetlerini daha rahat yürütmesine olanak sağlayacak.

120 MİLYON LİRA CİROSU VARDI
Türkiye’nin sayılı bakliyat üreticileri arasında anılan Narpa Narin bölgenin de en büyük ihracatçılarından biri konumundaydı. İki yıl kadar öncesine kadar cirosu 120 milyon TL’yi aşan Narpa Narin’in temel faaliyet bölgesi Ortadoğu ve Kuzey Afrika. Sektör kaynakları, şirketin yaşadığı sıkıntının kaynağında Suriye’de 3 yılı aşkın bir süre devam eden savaş ve bölgede yaşanan istikrarsızlık olduğuna işaret ediyor. Benzer sorunları başka şirketlerin de yaşadığına dikkat çekiliyor.

‘NE KADAR DAYANIRIZ BİLMİYORUM’
Narpa Narin’in sahiplerinden Doğan Narin hem kendileri hem de bölgedeki şirketlerin benzer sorunlar yaşadığını Ekonomist dergisine verdiği demeçte açıklamıştı. Narin dergiye yaptığı açıklamada şunları kaydetmişti: “Firmaların bir anda başka ülkelere yönlenmesi mümkün olmuyor. Tabii ki finansman anlamında sıkıntılıyız. Fakat bakliyat sektörü sadece Hatay üzerinden değil, konteynırlarla Mersin üzerinden de gidebiliyor. Biz de bu yolları kullanıyoruz. Fakat bölgede havanın sıcak esmesi ve ateşin bir türlü düşmemesi, kurların değişmesi ve o ekonomilerdeki daralma bizi olumsuz etkiliyor. Bizim firmada ve bölgede bu sıkıntılar yaşanıyor. Ne kadar dayanırız bilmiyorum ama dayanmaya devam edeceğiz. Kapasitelerimizde bir düşüş var tabii. Piyasa şartları durakladığı için biz de bundan büyük ölçüde etkileniyoruz.”

DEVLER ARASINDAYDI
Narpa Narin’in hikâyesi ise 1950’lerin sonuna dayanıyor. Mersin, Antakya ve Edirne’de üretim tesisleri bulunan Narpa Narin, Fortune Dergisi’nin 2008 yılı

Bakliyat devi Narpa Narin iflas erteleme aldı
verilerine göre Türkiye’nin en büyük 500 şirketi içinde 472. sırada yer almıştı. Şirket İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı ikinci 500 büyük sanayi şirketleri listesine 390. sıradan girmişti.

Bir dönem Türk Arap Ülkeleri İşadamları Derneği başkanlığı da yapan şirket sahibi Doğan Narin’e Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından 2011’de “Yılın İşadamı Büyük Ödülü” verilmişti.

'İFLAS ERTELEME İSTEĞİ SON ÇARE'

Avukat Umut Metin, iflas erteleme için "Borca batık şirketlerin ticaret hayatından kayıp gitmemesi için son bir çaredir" diyerek şunları kaydetti: "İflas erteleme yoluyla, şirkete zaman tanınır. Buradaki amaç, şirket icra takiplerine maruz kalmazsa, ekonomik durumunu düzeltilebileceğine mahkemece inanılmasıdır. Geçici bir takım sorunların atlatılması yönünde şirketin sunduğu inandırıcı ve somut iyileştirme projesi var ise, şirketin iflası ertelenerek, iflasa karşı koruma sağlanır. Son yıllarda borçlu olunan kişlere borç ödememek amacıyla başvurulan bir yöntem haline gelmiş olsa da, samimi başvurular açısından önemli ve faydalı bir yöntemdir" dedi.
dgokce@hurriyet.com.tr

Yorumları Göster
Yorumları Gizle