GeriEkonomi Bakırköy'e dev bir marina geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakırköy'e dev bir marina geliyor

Bakırköy'e dev bir marina geliyor

Dati Yatırım Holding, ekonomik kriz nedeniyle ertelediği Bakırköy'deki marina projesine yeniden başlama kararı aldı. Kredi için bankalarla görüşmelere başladıklarını anlatan DATİ Holding CEO'su Ulvi Süvarioğlu, iki yıl içinde projeyi tamamlayıp hizmete açacaklarını söyledi.

Denizciler Ataköy Turizm İşletmeleri (DATİ) Holding'in 33 yıllığına kiraladığı Sheraton Otel'de düzenlenen gecede sorularımızı yanıtlayan Ulvi Süvarioğlu, marina inşaatına en kısa sürede başlayacaklarını anlattı. Marinanın şimdiki Regata ile Sheraton arasındaki bir bölgede yapılacağını belirten Süvarioğlu, "sadece dolgu maliyeti 35 milyon dolar civarında olacak" dedi.

Bakırköy'deki mevcut marinanın 700 civarından bir kapasitesi olduğunu, ancak yat büyüklüklerine göre 500-550 ortalamada gittiklerini ifade eden Süvarioğlu şunları söyledi:

"Yeni yapılacak olan marinanın ortalama kapasitesi 400 olacak ama çok daha büyük boyuttaki yatlara hizmet verecek. Zaten onun için de adına  Mega Yat Projesi diyoruz. Bir de yatçılıkta genelde ilk yat sahibi olduğunuzda 10-12 metre ile başlarsınız, sonra o giderek büyür... Dünyada da büyük yatlara doğru giden bir pazar var."

ÖNCE MARİNA SONRA TİCARİ ALANLAR

Proje için kredi görüşmeleri yaptıklarını ve ilk kazma vurulduktan sonra 18-24 ay içerisinde hizmete hazır hale geleceğini belirten Süvarioğlu, marinanın bitmesinden sonra da üzerindeki ticari alanların yapımının gündeme geleceğini söyledi.

Süvarioğlu, Sheraton için yaptıkları yatırımı da dahil ettikleri zaman tüm bu yatırımların toplamını 400 milyon dolar civarında olacağını kaydetti.

GALLERIA YIKILACAK MI?

Süvarioğlu, bölgede yeni ticari alanlarının yapımı ile birlikte gündeme gelecek olan İstanbul'un ilk alışveriş merkez Galleria'nın yıkılması konusunda da, "Aslında bugünden birşey söylemek çok doğru değil, çünkü konjonktür değişebilir. Bugün karar verdiğiniz bir proje yarın çok da rantabl olmayabilir. O yüzden kesin birşey söylemiyoruz.  Bizim ilk önceliğimiz mega yat projesi" diye konuştu.

HOLIDAY INN SHERATON OLDU

/images/100/0x0/55ea225ef018fbb8f86d54db

Dati Holding, Bakırköy Galleria'nın hemen arkasında yer alan ve eski adı Holiday Inn olan oteli 200 milyon dolara özelleştirme idaresinden aldıktan sonra 60 milyon dolarlık tadilatla birlikte ismini Sheraton olarak değiştirip hizmete açtı.

Sheraton İstanbul Ataköy Hotel'de biri 230 metrekare genişliğinde Kral Dairesi ve dördü 110 metrekare büyüklüğünde “Executive Suit” olmak üzere 24 adet suit ve 32 adet club odası ile tamamı deniz manzaralı toplam 285 oda bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle