GeriEkonomi 'Bakır Kralı’nın babası işadamı Mehmet Turgut fidye için kaçırıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Bakır Kralı’nın babası işadamı Mehmet Turgut fidye için kaçırıldı

'Bakır Kralı’nın babası işadamı Mehmet Turgut fidye için kaçırıldı
refid:29438697 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin “Bakır Kralı” olarak bilinen iş adamı Cüneyt Ali Turgut’un babası ve saat devi Dost Saat’in kurucusu işadamı Mehmet Turgut’un 5 gün önce fidye için kaçırıldığı ortaya çıktı. Polis, ünlü işadamını bulmak için seferber oldu. Mehmet Turgut, 1970'li yıllarda Tahtakale'de saatçilik işini başlatan isim olarak anılıyor.

Elde edilen bilgilere göre, olay şöyle gelişti. Sözcü Gazetesi'nden Şenol Gezer'in haberine göre 1970'li yıllardan itibaren Tahtalale'yi saat dünyasına dönüştüren Turgut Ailesi’nin lideri Mehmet Turgut, 26 Haziran 2015 tarihinde aniden ortadan kayboldu. İşadamının Florya’daki evine dönmemesi ve telefonun kapalı sinyal vermesi üzerine paniğe kapılan Ailesi, İstanbul Polisi’nden yardım istedi. Ancak, bu aşamada Turgut’un fidye için kaçırıldığını gösteren gelişmeler yaşandı. Büyük bir gizlilik içerisinde soruşturmayı yürüten İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü dedektiflerinin fidyecileri yakalamak için seferber olduğu belirlendi.

OĞLU BAKIR KRALI OLDU
Aslen Antalya Aksekili olan Mehmet Turgut, yaşının ilerlemesi sebebiyle işlerini kendisi gibi işadamı olan oğullarına devretti. Ancak Tahtalale’yle olan bağını kesmedi. Mehmet Turgut’un oğullarından Faruk Turgut kendisiyle birlikte saat sektöründe kalırken, diğer oğulları Cüneyt Ali Turgut ve Abdullah Turgut farklı bir alanda yol almayı tercih etti. 2001 krizinde farklı bir alana yönelmeyi uygun gören ve bunun üzerine araştırmalar yapan Cüneyt Ali Turgut, bakır tel sektöründe karar kıldı. Kayseri’de üretim yapan Mega Metal’in sahibi olan Cüneyt Ali Turgut, 10 yılda 5 kez en büyük 500 ihracatçı arasına girdi. Mega Metal, Uluslararası Kalite Ödülü’ne de layık görüldü.

ÜNLÜ MARKALARIN TEMSİLCİSİ
Turgut Ailesi, önceki işi olan saatçiliği de hala sürdürüyor. 1970’li yıllarda Tahtakale’de Asri İş Hanı’nda saat ithalatçılığı yapan Antalya Aksekili Mehmet Turgut, bu alandaki faaliyetleri zamanla değişse de hala işe devam ediyor. “Dost Saat” isimli şirketi aracılığıyla lisansını aldığı Dice Kayek, Jeep gibi ünlü markaların Uzakdoğu’da üretimini yapıp Türkiye’de satışını gerçekleştiriyor. Fransa’nın dünyaca ünlü markası Offshore Limited ve distribütörlüğünü yaptığı Alman Ingersoll markalarını da bünyesine katarak büyümesini sürdüren Dost Saat, 81 ilde 500’ün üzerinde bayisi ve Türkiye’nin önde gelen alışveriş merkezlerinde yer alan kioskları ile ürünlerini tüketicilere sunuyor.

'SIRADAN BİR OLAY DEĞİL'
hurriyet.com.tr'nin edindiği bilgilere göre ise en son geçtiğimiz çarşamba günü Çağlayan'da görülen Mehmet Turgut'tan o tarihten itibaren bir daha haber alınamadı. Edinilen bilgilere göre, Turgut'u kaçırdığı iddia edilen kişiler ailesini arayarak 'Birazdan size kendi sesisin dineleteceğiz' dedi. Ancak bu kişiler bir daha aramadı. Kaynaklardan biri olayın sıradan bir fidye kaçırma olayının dışında olduğunu ifade ederek, Turgut Ailesi'nin Türkiye ve dünya bakır piyasasındandaki önemine dikkat çekti. Aynı kaynak, Turgut Ailesi'nin Türkiye'nin yanı sıra Fransa'da da bakır işleri olduğunu aktardı.

Mega Metal Sanayi ve Ticaret Limited Şti., İstanbul Sanayi Odası'nın son açıkladığı en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor. Şirket, 267 milyon TL'lik ciro ile 393. sırada yer aldı.

Bakır Kralı’nın babası işadamı Mehmet Turgut fidye için kaçırıldı

Turgut Ailesi'ne ait Mega Metal, bir çok kez dünya çapında ödüle değer görüldü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle