Bakan'a pasta

Hürriyet Haber
05.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hollanda'da, Avrupa Birliği ortak para birimi Euro'nun kullanımına karşı olan bir grup gösterici, Maliye Bakanı'nı pasta yağmuruna tuttu.

Hollanda Maliye Bakanı Gerrit Zalm, dün sabah Amsterdam Borsası'nda Euro ile işlemlerin başlatılması dolayısıyla düzenlenen törene gelirken Borsa binası önünde göstericilerle karşılaştı. Protestoculardan biri elindeki pastayı fırlatırken, diğeri de Bakan'ın yüzüne yapıştırdı. Her tarafı pasta olduBir anda yüzü gözü üstü başı pasta içinde kalan Bakan Zalm, temizlenmek ve üzerini değiştirmek zorunda kalınca törene gecikti. Bu yüzden Amsterdam Borsası, ortak para birimi Euro üzerinden alım satımlara Bakan gelmeden başlamış oldu. Bu arada polis pastalı göstericilerden iki kişiyi gözaltına aldı.

Anti-demokratik davrandılar

Pastalı saldırıdan sonra üzerini değişen Maliye Bakanı, göstercilerin davranışını anti-demokratik bulduğunu açıkladı ve ‘‘ortak para birimine parlamento kararıyla geçtik’’ dedi. Diğer 11 AB üyesi ülke gibi Amsterdam Borsası'nda Euro'ya geçişte herhangi bir sorunla karşılaşılmadı ve borsa güne sakin girdi.

Suratına yapıştırdı

Amsterdam'da Euro'nun ilk günü dolayısıyla Borsa'yı ziyaret eden Maliye Bakanı Gerrit Zalm'ı bir sürpriz bekliyordu. Borsa binasının önündeki Euro karşıtı göstericilerden biri Bakan'ın yanına kadar yaklaşarak kremalı pastayı suratına yapıştırdı.

Şaştı kaldı

Piposunu tüttürürken yüzüne kremalı pastanın isabet etmesinden dolayı şaşıran Hollanda Maliye Bakanı Gerrit Zalm, önce gözlüğünü çıkardı, sonra piposunu sildi.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı