GeriEkonomi Bakan Yıldız: Bizler kamulaştırılmış insanlarız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Yıldız: Bizler kamulaştırılmış insanlarız

Bakan Yıldız: Bizler kamulaştırılmış insanlarız
refid:14545631 ilişkili resim dosyası

Ankara'da düzenlenen, “Enerji Piyasası Gas & Power 2010 Türkiye Enerji Zirvesi”ne katılan Enerji Bakanı Yıldız'ın, geçtiğimiz hafta Kayseri'de yaşanan yumruklu saldırı hakkında bir soruya verdiği cevap hayli ilginç oldu.

Taner Yıldız Türkiye Enerji Zirvesi 2010'da / Foto Galeri

Kayseri'de Bakan'a saldırı anı / Foto Galeri

Geçen hafta Kayseri'de, yumruklu saldırıya uğramasının ardından açılan davanın ilk duruşmasının dün yapıldığı hatırlatılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Kayseri'deki davada avukat, müvekkilinin serbest bırakılmasını istedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? şeklindeki soru üzerine, konunun hukuka intikal etmiş bir olay olduğunu ve tamamen kurumsal kimliği ile alakalı bir konu haline geldiğini, o yüzden bu konu ile ilgili şahsi bir fikrinin olamayacağını söyledi.

Bakan Yıldız, “bizler kamulaştırılmış insanlarız. Kamunun aldığı pay kadar, ailelerimiz de ancak bizden pay alabiliyorlar. Ben bunu böyle değerlendiriyorum” dedi.

"DOĞAL GAZ KONUSUNDA AZERBAYCAN İLE ANLAŞTIK"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, karşılıklı atılan adımlar ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, bir nevi hakem rolü oynaması ile doğal gaz konusunda Azerbaycan tarafı ile prensipte anlaştıklarını bildirdi.

Bir gazetecinin “uzun süren müzakerelerden sonra doğal gaz konusunda, Azerilerle prensip anlaşmasına vardığınızı söylediniz. Fiyat konusunda da rakam oluştu mu? şeklindeki sorusu üzerine Bakan Yıldız, Azerbaycan'da uzun süreden beri yaptıkları ve piyasanın 24 Nisan'ı beklediği bir ortamdan sonra, dün Ankara'da Azeri tarafı ile bir araya geldiklerini söyledi.

Azerbaycan'la 3 temel konu üzerinde prensipte anlaşmaya vardıklarını ifade eden Bakan Yıldız, Şahdeniz 1 Projesi, yani şu anda Türkiye'nin gaz aldığı projenin fiyatı konusunda mutabık kaldıklarını bildirdi.

Karşılıklı olarak büyük resmi de ihmal etmeden aradaki krizleri Başbakan Erdoğan'a arz ettiklerini belirten Yıldız şunları kaydetti:
“Kendileri de özellikle bu işin stratejik bir yanının olduğunu ve küçük detaylarla boğulmamamız gerektiğini söylediler. Ulaşamadığımız noktalarda da bir nevi hakem rolü oynadılar. Kendilerine müteşekkiriz. Şahdeniz 2 Projesinin, hem fiyat hem de miktarı ile alakalı prensipte anlaştık. Bunun detaylarına şu anda girmek istemiyorum.

Transit geçişle alakalı olarak ta, BOTAŞ ve SOCAR kendi aralarında dün itibarıyla prensip anlaşması sağladılar.”
Bakan Yıldız, prensip anlaşmasının önümüzdeki ay içerisinde Bakü'de yapılacak ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de hazır bulunduğu bir ortamda, bir protokol ve anlaşma haline dönüştürüleceğini bildirdi.

Bakan Yıldız, “Bunun aynen NABUCCO'nun 13 Temmuz 2009 yılında imzalandığı gibi, son derece stratejik, son derece bir çok projeyi tetikleyen bir yanının olduğunu söylemeliyim. Yani Azeri gazı ile ilgili anlaşmış olmamızın bu yönü ile de çok fazla bir değeri var” diye konuştu.

Dün Azeri tarafı ile yapılan görüşmeler sırasında, tarafların karşılıklı adımlar attığını ifade eden Enerji Bakanı, “taviz verdik ifadesi pek doğru olmayabilir. Ama karşılıklı adımlar attık. Çünkü büyük resmin sağlanmış olması, bu anlaşmanın sağlanmış olması, bir çok detaydan daha önemli idi. Ben Sayın Aliyev'in gösterdiği anlayış ve sayın Başbakanımızın gösterdiği desteğe minnettarım.”

KONTRAT DEVİRLERİ

Konu ile ilgili bir soru üzerine Bakan Yıldız, doğal gaz ithalatında kontrat devirleri ile ilgili ilk çıkılan ihalede, kontratların yüzde 65'inin özel sektöre devredilmesini hedeflediklerini, fakat yüzde 10'luk bir talep oluştuğunu söyledi.

Konunun hem özel sektör, hem kamu, hem de tedarikçi yanı olduğunu belirten Yıldız, bu dengelerin yan yana geldiğinde ancak yüzde 10 oluştuğunu kaydetti.
Doğal gaz ithalatının, minimum yüzde 25'inin özel sektör tarafından yapılmasını arzu ettiklerini ifade eden Enerji Bakanı, “ithalat yapılan doğal gaz miktarının en az yüzde 25'inin kademeli ve tedricen artacak şekilde, özel sektör tarafından yapılmasını tavsiye ediyoruz ve bununla alakalı düzenlemeleri de yapıyoruz” dedi.
Bir basın mensubunun “Rusya'ya gidecek misiniz? sorusu üzerine Bakan Yıldız, Anayasa değişikliği ile ilgili maddelerin oylandığı bir ortamda, Ankara'da bulunmak istediğini fakat bu konunun da çok önemli olduğunu, bu nedenle bir günlük de olsa Rusya'ya gidip gelmeyi düşündüğünü belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle