GeriEkonomi Bakan Yazıcı: Habur sınır kapısının kapatılması söz konusu değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Yazıcı: Habur sınır kapısının kapatılması söz konusu değil

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, çıkarılan tezkere kapsamında Irak'a bir sınır ötesi operasyon nedeniyle Habur sınır kapısının kapatılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise modernizasyonunu TOBB’un yaptığı Habur sınır kapısının Tezkere nedeniyle kapatılmasından doğacak zararın önemli olmadığını vurgulayarak, “Türkiye’nin güvenliği, milli beraberliği ve bütünlüğünün maddi hesabı olamaz” dedi.

Sarp Gümrük Kapısı’nın yap-işlet-devret modeliyle yeniden inşası ve işletmesine ilişkin Uygulama Sözleşmesi; Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük Müsteşarı Mehmet Emin Zararsız ve Gümrük Turizm İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız’ın katılımıyla TOBB’da imzalandı.

Bakan Yazıcı imza töreninde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Döneminde inşa edilmiş gümrük kapılarının günün ihtiyaçlarının karşılayamadığını vurguladı. Yazıcı, “Gümrük idareciliğinin önemi ortadadır. Bu bağlamda Hükümet, gümrük kapılarında daha etkin hizmet üretilmesi için gerekli kararlılığı taşımaktadır. Gümrük kapılarının yeterli teknolojik altyapıya kavuşturulması ekonomik ve jeopolitik açıdan önemlidir” dedi. Söz konusu iyileştirmenin kamu kaynaklarıyla gerçekleştirilmesinin zorluğuna değinen Yazıcı, bu nedenle yap-işlet-devret modelinin benimsediklerini söyledi. Yap-işlet-devret modeliyle bütçe yük olunmadığını ve sürekli verimliliğin sağlandığını vurgulayan Yazıcı, “Bu modelle yapılan İpsala ve Gürbudak gümrük kapılarında amaçlarımız yüzde 100 gerçekleştirildi. Habur, Cilvegözü, Nusaybin, Kapıkule ve Sarp’ta da yap-işlet-devret modeli uygulanarak hem bütçe üzerinden yük kaldırılacak hem de çalışmalara hız kazandırılacak” diye konuştu.

GÜMRÜK ÇALIŞANLARINA YENİ VİZYON

Yazıcı, 260 milyon dolarlık ticaret hacminin sirkülasyonunun yapıldığı gümrük kapılarının önemini vurgulayarak, hedeflerinin gümrük çalışanlarına ve idareciliğine yeni vizyon sağlamak olduğunu belirtti. Yazıcı, “Gümrük kapılarında yeni vizyon sağlamak için öncelikle en alt rütbeden en üst düzeyde bulunan yetkiliye kadar herkesin katkısına ihtiyacımız var. Bunu hep birlikte yapacağız. Kamu görevlilerinin maddi beklentileri kendilerine verilen maaştan fazlası olmamalıdır. Geri kalanın manevi tatmindir. Tüccarın, turistin rahat edeceği, önüne engeller konulmayacağı, yasa dışı tutumlarda ise o kapıdan geçemeyeceği bir bakış açısı yerleşmelidir” dedi.

DIŞ TİCARET HACMİNİN YÜZDE 40’I KARA SINIR KAPILARINDAN

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise yaptığı konuşmada, dış ticaret hacminin yüzde 40’ının kara sınır kapıları aracılığıyla sağlandığını ve Türkiye’ye giriş-çıkış yapan toplam yolcuların da yüzde 30’dan fazlasının kara gümrük kapılarını kullandığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, sınır kapılarının etkin ve verimli hale getirilmesi için yapılacak her tür iyileştirmenin ülke ekonomisine ve tanıtımına getireceği faydanın önemine değindi.

TOBB’un, modernizasyon ihtiyacını en çok hisseden kurumlardan birisi olarak bu tip projelere açık olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Bu kapsamda, İpsala, Habur ve Cilvegözü gümrük kapılarının modernizayonu işlemleri tamamlanmış ve modern imkanlarla donatılarak hizmete sunulmuştur. Diğer taraftan en büyük sınır kapımız olan Kapıkule’yi yenileyecek proje çalışmaları da bitirilmiş ve inşaat aşamasına gelinmiştir. Hamzabeyli, Nusaybin ve Dereköy gümrük kapılarına ilişkin çalışmaları da, gümrük müsteşarlığımızla işbirliği içinde devam ettiriyoruz” dedi.

“MODERNİZASYONLA İHRACAT 3 MİLYAR DOLARA YÜKSELECEK”

Hisarcıklıoğlu, Gürcistan ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin 800 milyon dolara ulaştığını ve 2007 sonu itibariyle 500 milyon dolar olarak gerçekleşmesinin beklendiğini belirtti. Sarp gümrük kapısının modernizasyonu sonrasında bu rakamın ilk yıl 1 milyar dolara çıkacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “İhracatımızın beş yıllık dönemde de 3 milyar dolara yükselmesi hedeflenmiştir. Tüm bu gelişmeler ve hedeflerin yanı sıra, bölgenin uluslararası ulaştırma ve enerji koridorlarındaki konumu da, sarp gümrük kapısının modernizasyonuna hayati bir önem kazandırmaktadır” diye konuştu.

Yap-İşlet-Devret modeliyle 12 ayda tamamlanacak ve 20 yıllığına özel sektöre kiralanacak olan Sarp Sınır Kapısı’nın KDV hariç 41 milyon YTL’ye mal olması bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle