Bakan Veysel Eroğlu: En çevreci hükümet biziz

AA
08.06.2013 - 13:15 | Son Güncelleme:

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, en çevreci hükümetin, AK Parti hükümeti olduğunu savunarak "Bunu da gururla ifade ediyor, rakamlarla ispat ediyorum" dedi. Eroğlu, ağaçlandırma ve çevre konusunda "Bütün dünya bizi takip ediyor, izliyor. Lütfen siz de bizi izlemeye devam edin” dedi. Bakan Eroğlu ayrıca "Son 10 yılda bir metrekarelik orman alanı asla talan edilmemiştir" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, en çevreci hükümetin, AK Parti hükümeti olduğunu belirterek, "Bunu da gururla ifade ediyor, rakamlarla ispat ediyorum" dedi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu başkanlığında toplandı. Gündem dışı söz alan MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Türkoğlu, AK Parti hükümetlerinin ağaçları betonlaştırma konusunda tam bir ustalık dönemi yaşadığını iddia ederek, "Gezi Parkı'na yaklaşımlar, 3. köprünün yapımı dolayısıyla heba edilecek ormanlar, sayısız ve sınırsız şekilde inşa edilen hidroelektrik santrallerini düşünecek olursak, AKP hükümetleri kalkınma mı çevre koruma mı ikileminde tercihini talan ve ranttan yana kullanmıştır" iddiasında bulundu.

Türkoğlu, Başbakan'ın, “Buradan rant elde edeceksiniz" söylemlerine karşılık, "Biz milletimize rant sağlamak istiyoruz" cevabını verdiğini ifade ederek, rantın terlemeden, çalışmadan kazanılan mal olduğunu söyledi.

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel direnen milyonların basit bir çevreci olmadığını ifade ederek, "Birleşen bir halk var. Ranta, keyfiliğe, bilime, sanata, saldırıya karşı direnmiş ve ayağa kalkmıştır" dedi.

Çalışmaları anlattı

Gündemdışı konuşmalara Hükümet adına cevap veren Eroğlu, çevrecilik ve yeşillendirmenin, sözde değil özde ve çalışmakla olacağını söyledi.

"Çevrecilik atık su arıtma tesislerini inşa etmektir, katı atık bertaraf tesislerini kurmaktır, hava kirlenmesini önlemektir, denizleri temiz tutmaktır, yeşillendirmektir, ağaçlandırmaktır" diyen Eroğlu, çevre profesörü ve Türkiye'deki çevrecilik ve ağaçlandırma faaliyetlerini en iyi bilen kişi olduğunu vurguladı.

Hükümetleri döneminde çevreyi korumak için yapılan çalışmaları anlatan Eroğlu, 2002 yılında 145 adet atık su arıtma tesis varken, bu rakamı 444'e çıkardıklarını ifade etti.

Eroğlu, yüzde 30'lardan yüzde 70'lere çıkardıkları atık su arıtma oranını, kısa zaman içinde yüzde 95'e çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.
Kendilerinden önceki dönemde 58 yerleşim yerinde su bulunmadığına dikkati çeken Eroğlu, "Çoğu yerde arsenikli su içiliyordu. Son 10 yılda biz tam 58 şehir ve büyük yerleşim yerine temiz kaliteli, 2050 yılına kadar yetecek suyu getirdik. İzmir'e de Mersin'e de Sinop'a da Kars'a da su getirdik. Türkiye'nin her yerine suyu biz getirdik" diye konuştu.

"Büyük başarımız"

Eroğlu, şu anda bu alanda 24 tane projenin devam ettiğini söyledi. Günde toplam 7 milyon metreküp AB standartlarında arıtılmış suyu vatandaşa verdiklerini dile getiren Eroğlu, "Bu gerçekten bizim büyük başarımız" şeklinde konuştu.

Eroğlu, 54 ilde tıbbi atık tesisi kurduklarını kaydederek, Hopa'dan İskenderun'a kadar 231 noktada şu anda denizdeki su kalitesi ölçüm istasyonu bulunduğunu bildirdi.

Eroğlu, AB'ye üyelik çerçevesinde çevre faslının en zor açılan fasıl olduğunu vurgulayarak, bunun AB'ye dahil olan ülkeler tarafından da en son açılan fasıl olduğunu söyledi. Eroğlu, "Ama biz gerçekten ağaçlandırmayla, çevreyle, yeşillendirmeyle, tabiatı korumayla yaptığımız büyük başarılar neticesinde 2009 yılında müracaat ettik, çevre faslı açıldı. Gerçekten AB'de bu konuda takdirlerini belirtti" dedi.

Ağaçlandırma

Son 10 yılda 3 milyon 691 bin hektar alanda 2 milyar 711 milyon adet fidanı toprakla buluşturduklarını ifade eden Eroğlu, şöyle devam etti:
"Bazılarının bunu hafzalası almıyor. Geçmişte yılda 70 milyon adet fidan üretilirken şu anda bizim fidanlıklara bakın; 470-500 milyon adet fidan üretiliyor. Yani 7 misli artırdık. Geçmişte fidan bulunamıyorldu. Ama şu anda biz bu fidanları bütün kamu kurumlarına, sivil toplum kuruluşlarına, tarafsız bir şekilde bütün belediyelere proje getirince veriyoruz. Son 5 yılda muazzam bir ağaçlandırma seferberliği yaptık. 5 yılda 2 milyon 429 bin hektar alanda yani belçikaya yakın bir alanda çalışma yapıldı. Son 5 yılda 2 milyar adet fidan toprakla buluştu. 27 bin okul bahçesine 5 milyon 500 bin fidan dikmişiz."

Eroğlu, 2002 yılında bütün ormanlarındaki 1 milyon 200 bin mektreküp olan odun servetinin, şu anda 1.5 milyar metreküp olduğunu vurgulayarak, "Bunu da mı takdir etmeyeceksiniz, bunu da mı görmeyeceksiniz" dedi.

3 büyük seferberlik
Eroğlu, 3 tane daha yeni büyük seferberlik başlattıklarını hatırlatarak, bunları "Erozyonla Mücadele Eylem Planı 2013-2017, Yukarı Havza Sel Kontrol Eylem Planı, Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı" olarak sıraladı.
Eroğlu, daha önce "şehir ormanı" diye bir mefhum bulunmadığını, kendilerinin 120 adet şehir ormanı kurduklarını söyledi. Eroğlu, şunları kaydetti:
"Bakın, gidin okullara okullarda da gerçekten çocuklarınızda ağaç sevgisi oluşmaya başlamıştır. Vatandaşlarımız da ağaç sevgisi oluştu. Geçmişte yol kenarına dikilen ağaç sökülüyordu. Ama bugün vatandaş hakikaten ağaçlara bakıyor. Milli park sayısını 33'ten 40'a yükselttik. Tabiat parkı sayısını 17'den 186'ya yükseldi. 10 yılda rekor yatırım yaptık. Yeşillendirme, ağaçlandırma, atık su, çevre deyince bütün dünya bizi takip ediyor, izliyor lütfen siz de bizi izlemeye devam edin. En çevreci hükümet biziz."

"İspat edin"
Eroğlu, bir milletvekilinin, 2/B alanlarıyla ilgili "talan ettiniz" dediğini belirterek, "Son 10 yılda bir metrekarelik orman alanı asla talan edilmemiştir, hiçbir şekilde işgal edilmemiştir. Hatta bütün Türkiye'ye söylüyorum; son 10 yılda bir metrekare orman alanı talan edilmişse lütfen bunu ispat edin" dedi.
Eroğlu, kendisine laf atan milletvekillerine, " Bizim ne kadar çevreci olduğumuz ortada. Bakın gelmiş geçmiş hükümetler şimdi en çevreci hükümet bizim hükümetimiz. Bunu da gururla ifade ediyor, rakamlarla ispat ediyorum. Daha ne istiyorsunuz" karşılığını verdi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı