GeriEkonomi Bakan açıkladı: Tamamlandığında Avrupa'nın en büyüğü olacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan açıkladı: Tamamlandığında Avrupa'nın en büyüğü olacak

Bakan açıkladı: Tamamlandığında Avrupa'nın en büyüğü olacak

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dicle Nehri üzerinde yapımı süren Çetin Barajı’nın tamamlandığında silindirle sıkıştırılmış beton (RCC) tipine göre Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olacağını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yapımı süren Çetin Barajı'nın tamamlandığında silindirle sıkıştırılmış beton (RCC) tipine göre Avrupa'nın en büyük barajı olacağını ifade etti.

Pakdemirli, yazılı açıklamasında, Dicle Nehri'nin en büyük kolu olan Botan Çayı üzerindeki barajda inşaat çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Siirt'in Şirvan ve Pervari ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Çetin Barajı ve hidroelektrik santralinin (HES), tamamlandığında temelden 165 metre gövde yüksekliğinde ve RCC tipine göre Avrupa'nın en büyük barajı olacağına dikkati çeken Pakdemirli, şu bilgileri verdi:

Bakan açıkladı: Tamamlandığında Avrupanın en büyüğü olacak
"Projenin inşaat çalışmaları 2011'de başladı. Baraj gövdesine günlük 15 bin 327 metreküp beton dökümü yapılıyor. Tamamlandığında gövde beton hacmi 4 milyon 726 bin 527 metreküp olacak. Gövde yüksekliği şu an 102 metreye ulaştı. Barajın maksimum işletme kotunda rezervuarında 615 milyon metreküp su depolanacak, 37 kilometre uzunluğunda ve 12 kilometre alanında bir göl bölgesi oluşacak. Baraj yılda bin 175 gigavatsaat enerji üretimi sağlayacak."

Bakan Pakdemirli, Çetin Barajı ve HES'te fiziki gerçekleşmenin yüzde 84 seviyesinde olduğunu ve projenin 2020'nin ilk çeyreğinde işletmeye alınmasının planlandığını bildirdi. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (16.09.2019)İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle