GeriEkonomi Bakan, otomotivin devleriyle ‘elektrik zirvesi’ topluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan, otomotivin devleriyle ‘elektrik zirvesi’ topluyor

Bakan, otomotivin devleriyle ‘elektrik zirvesi’ topluyor
refid:14175790 ilişkili resim dosyası

Elektrikli araç üretimi ve kullanımı için gerekli altyapı çalışmalarına başladıklarını, yatırım ve Ar-Ge teşvikleri vereceklerini açıklayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Tofaş, Oyak Renault, Mercedes-Benz Türkiye, Ford Otosan Genel Müdürü ve TAYSAD Başkanı’yla zirve yapacak. Zirvede elektrikli araç için yol haritası çizilecek.

DÜNYA otomotivinde yeni bir dönemi başlatacak elektrikli otomobiller konusunda Türkiye hızlı adımlar atmaya başladı. Bir taraftan Türk otomotiv sanayi şirketleri elektrikli araç üretimine hazırlanırken, hükümütte bu konuda gerekli altyapıyı hazırlamak için yol haritasını belirlemeye başladı. Türkiye’de elektrikli araç üretimi ve elektrikli araçların vergilendirilmesine yönelik çalışma yürüten Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektörü temsilcileriyle bugün Ankara’da bir araya gelecek.
TAYSAD da çağrıldı
OSD’nin 36. Genel Kurulu sonrasında görüştüğümüz Taşıt Araçları Yan Sanayi Derneği (TAYSAD) Başkanı Celal Kaya, Ankara’daki toplantıda Türkiye’nin elektrikli araçlar konusundaki yol haritasının belirlenmesini beklediklerini açıkladı. Kaya, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün de katılmasını bekledikleri toplantıya Tofaş, Oyak Renault, Mercedes-Benz Türkiye ve Ford Otosan Genel Müdürleriyle birlikte kendisinin davet edildiğini söyledi.
OSD Genel Kurulu’nda elektrikli araçlar konusunda yapılan çalışmaların son aşamaya geldiği mesajını veren Nihat Ergün, bu tip araçların Türkiye’de yaygın kullanımı ve üretilmesi için çalışma yaptıklarını söylemişti. Ergün, “Şarj istasyonları, motor hacmi olmayan bu araçları nasıl vergilendireceğimize dair çalışmalar yapıyoruz. Bu düzenlemeleri kısa sürede hayata geçireceğiz. Türkiye’de elektrikli araç yatırımlarına ve Ar-Ge çalışmalarına da ciddi teşvikler vereceğiz” diyerek Türkiye’nin elektrik çağını kaçırmayacağını ortaya koymuştu.
Elektrikli araç hazırlıkları
Bursa’yı elektrikli araç üretim üssü seçen Fransız Renault’dan sonra Amerikan Ford’da ilk elektrikli aracı için Gölcük’ü seçti. Gölcük’te Ford Otosan fabrikasında üretilen Transit Connect, Ford Motor Company’inin ilk elektrikli aracı olacak. Fransız Renault’nun satışa sunacağı ilk elektrikli otomobil de bu yıl sonunda Bursa’da Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilen elektrikli Fluence olacak. Diğer taraftan Boyner de Çinli BYD ile Türkiye’de elektrikli otomobil üretmek için anlaştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle