GeriEkonomi Bakan gece mesaisi yaptı ’800 milyon Euro’luk oto yatırımı daha geliyor’ dedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan gece mesaisi yaptı ’800 milyon Euro’luk oto yatırımı daha geliyor’ dedi

Bakan gece mesaisi yaptı ’800 milyon Euro’luk oto yatırımı daha geliyor’ dedi
refid:8827957 ilişkili resim dosyası

Türkiye’ye yatırım yapmanın önünü açmak için çalıştıklarını söyleyen Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, "Dün gece saat 24.00’de dünya devi otomobil üreticilerinden biriyle konuştuk. Sadece bu firma Türkiye’de 5 bin kişiye istihdam yaratacak, 800 milyon Euro’luk bir yatırıma hazırlanıyor" dedi.

Bu tek görüşmem değil

Görüşmelerinin bununa sınırlı olmadığını da açıklayan Çağlayan şunları söyledi: "Başka bir firmayla da el sıkıştık. Bu yatırımın da kesinleşmesiyle 600 kişiye istihdam sağlanacak. Türkiye ihracatının yüzde 90’ından fazlası sanayi mamüllerinden oluşuyor. Bunun da yüzde 35’inden fazlası ileri teknoloji ürünleri. Türk otomotiv sektörünün 2008 hedefi 25 milyar doları yakalamak. 3 yıl sonra Ar-Ge’ye milli gelirden 20 milyar dolar ayırmış olacağız."

Yeni kanun temmuzda

Yatırımları kolaylaştırmak için TBMM’de birçok tasarıyı yasalaştırdıklarına değinen Çağlayan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Benimle yaşıt olan Türk Ticaret Kanununu komple değiştiriyoruz. Hem yerli hem yabancı yatırımcının önünü açacak olan kanun bu yıl Temmuz ayına kadar yürürlüğe girmiş olacak. Bin 500 madde Meclis’ten geçecek."

5 yaşında şirket ortağı var

Yeni Ticaret Kanunu çıkınca bir tek kişiyle ’anonim şirket’ veya ’limited şirket’ kurulabileceğini hatırlatan Çağlayan, "Yabancı menşeeli şirketler bu konuda zorlanıyor. Türkler arasında bile 4-5 yaşındaki çocuklarını şirkete ortak göstereler var. Kanun şirketlerin genel kurul ve yönetim kurulu toplantılarını on-line yapılabilmelerine de ön ayak olacak" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle