Bakan Ergün: Yeşil değil kırmızı bile olur

Hürriyet Haber
02.05.2011 - 15:37 | Son Güncelleme:

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, yeşil pasaport isteyen muhtarlara öyle bir yanıt verdi ki, siyasetteki ustalığını kanıtladı.

ERGÜN'ÜN SEÇİM TURUNDAN İLGİNÇ GÖRÜNTÜLER - FOTO GALERİ

Ergün, hafta sonunu seçim bölgesi Kocaeli ve çevresinde geçirdi. Oda başkanları ve işadamlarının yanı sıra muhtarlarla bir araya gelen Ergün, dertlerini dinledi, taleplerini not etti.

Muhtarlar, Bakan Ergün’den okul ve yol yapımı isterken, muhtarlık ücretlerinin de düşüklüğünden şikayet ettiler. 2 B konusunda sorular sordular. Ayrıca da bakandan yeşil pasaport talebinde bulundular. Ergün, bu talebe öyle bir yanıt verdi ki, muhtarlar bunun evet mi hayır mı olduğunu kestiremediler. Ama Bakanın yanıtından memnun ayrıldılar.

KIRMIZI DA OLUR 

Aysel ALP yazıyor hurriyet.com.tr

İşte Bakan Ergün’ün, yeşil pasaport isteyen muhtarlara yanıtı:

''Yeşil pasaport olur mu? Olur tabi, kırmızı da olur. Ama bu tür pasaportların bir noktadan sonra fazla bir önemi kalmıyor. Ülkenizin itibarı ne kadar yükseliyorsa, vatandaşınızın taşıdığı pasaportun itibarı da o kadar yükselir. Kırmızı, yeşil, rengin önemi yok, ülkenizin itibarını yükseltmek önemli. Bir çok ülkeyle vizeleri kaldırıyoruz, pasaportların artık önemi kalmıyor. Ülkenin itibarını yükseltmeyin, yeşil pasaport sayısını artırın, o kişiye yapılan muamele değişmiyor. Önemli olan vatandaşımıza yapılan muameleyi değiştirmek. Biz vatandaşlarımızın dünyanın her yerinde gördüğü muameleyi değiştirecek adımlar atıyoruz.”

SİLAHLANMAYA KARŞIYIM

Bir muhtar silah ruhsatı için polis ve asker emeklilerinden daha fazla ücret ödediklerinden şikayet edince Ergün, ''Mahalle muhtarı niye silah taşıyacak? Eğer can güvenliğin tehlikedeyse seni koruyalım, koruma verelim. Tehlikede falan değil, mesele zevkine. Koskoca devlet seni koruyamayacak, sen kendi kendini mi koruyacaksın? Kişisel olarak silahlanmaya, silah taşımaya taraf değilim. Gerekli olduğunu da düşünmüyorum ama gene de muhtarların silah ruhsatı alırken daha az ücret ödemesi konusunu tartışırız'' dedi.

ÖĞRENCİNİN PERFORMANS ÖDEVİNİ YAPTI…

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli’nin Karamürsel ilçesine bağlı tüm köyleri de ziyaret etti. Çamçukur, Akçat, Yalakdere ve Kızderbent köylerini ziyaret eden Ergün, köy meydanında vatandaşlarla sohbet etti.

Çamçukur köyünde bir ilköğretim okulu öğrencisinin ''Türkçe Performans'' ödevine yardım isteğini kırmadı. Necdet Calp İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Merve Bölgen, Bakan ile söyleşi yaptı. ''Mesleğiniz?'' sorusuna ''Sanayi ve Ticaret Bakanı'' yanıtını veren Ergün, ailesi ve mesleğiyle ilgili sorulara şu cevabı verdi:

Çocukken ne olmak isterdiniz?

-Mühendis olmak isterdim ama iktisatçı oldum.

Çocuğunuz var mı?

-İkisi mühendis 4 kızım var.

-Onlar da Sanayi ve Ticaret Bakanı olmak istiyor mu?

- Şu anda istemiyorlar.''

KÖYLÜ KADINLAR OVERLOK MAKİNASI İSTEDİ…

Daha sonra Karapınar köyüne giden Ergün, Halk Eğitimi Merkezine ait biçki-dikiş kursunda kadınlarla sohbet etti.

Kursiyerler, kursta overlok makinesinin bulunmadığını belirterek, makine alınmasını talep etti. Köylü kadınların taleplerine sıcak bakan Ergün, talimat vererek, makinenin alınmasını istedi.

TRAKTÖRE BİNDİ…

Yapımı devam eden köy camisini de gezen Bakan Ergün, bir kişinin traktörüne binerek sohbet etti. Ergün çocukluğunda kendisinin traktöre çok bindiğini söyledi.

KÖY KAHVESİNDE VATANDAŞLARLA SOHBET…

Bakan Ergün, Kocaeli'nin Karamürsel ilçesi Akçat köy kahvesinde vatandaşlarla sohbet etti.

Muhalefeti, 28 Şubat, e-muhtıra, 27 Nisan düzenini, Cumhurbaşkanlığı seçimindeki müdahaleci sistem düzenini, eski YÖK düzenini geri getirmeye çalışmakla suçladı.

YENİ KANUN ZORLAYACAK

Ergün, Kocaeli’deki temasları kapsamında ''Ana Hatlarıyla Yeni Ticaret Kanunu ve Getirdikleri'' konulu konferansa da katıldı.  Konferansta bir konuşma yapan Ergün, 2011 yılına önemli yasal düzenlemelerle başladıklarını belirterek, önce ticaret ve borçlar gibi iki temel kanun, ardından da iki torba kanunun Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildiğini söyledi.           

Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun, yatırım ve iş yapma ortamının iyileşmesi, şirketlerde kurumsal yönetim ilkelerinin benimsenmesi, kayıt dışılığın önlenmesi ve bilgi toplumuna uygun hizmetlerin ön plana çıkması gibi birçok alanda önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

Kanun çerçevesinde, birçok alanda uygulamaya yön verecek olan üç tüzük, on yönetmelik ve dokuz tebliğden oluşan yirmi iki ikincil mevzuatın bakanlığınca hazırlanacağını vurguladı. Şirketlerin, 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olan yeni kanuna uyum sürecinde bazı sorunlar yaşayacakları tahmininde bulundu.  Bu kanunun bir zihniyet ve algı değişimine işaret ettiğini belirten Ergün, şirketlerin kuruluş şartları ve faaliyetlerinde geniş değişikliğe gidildiğini söyledi.

BEŞ DAKİKADA ŞİRKET KURULACAK

Ticaret sicili kayıtlarının elektronik ortamda güncel olarak tutulması ve bu kayıtlara elektronik ortamda erişim imkanı sağlanacağını anlatan Bakan Ergün, böylece işletmelerin sicil hizmetlerinde oluşan zaman kayıplarının giderileceğini ve kayıtların politika belirlemede daha etkin kullanılmasına imkan sağlanacağını bildirdi.
   

Bu amaçla, 'Merkezi Sicil Kayıt Sistemi'ni oluşturduklarına ve pilot uygulamaya Mersin'de başladıklarına dikkat çeken Ergün, uygulamanın bu yıl sonuna kadar tüm iller için yapılmasını planladıklarını söyledi. Bu sistemle internet üzerinden beş dakikada şirket kurmak mümkün olacağını dile getirdi.

ÇAYCIDAN DENETÇİ OLAMAYACAK

Kanunla birlikte, sermaye şirketlerine, bağımsız denetimden geçme zorunluluğu getirildiğini anlatan Ergün, ''Mevcut denetim kurulu yapısı terk edilmiş, o şirketin muhasebe müdüründen, personel müdüründen, hatta çaycısından denetim kurulu üyesi atama dönemi kapanmıştır'' diye konuştu.

WEB SİTESİ ZORUNLU

Ergün, her sermaye şirketine bir web sitesi açma zorunluluğu getirildiğini kaydetti. Şirketlerin yönetim kurulu ve genel kurul toplantılarının elektronik ortamda yapılması imkanı getirildiğine dikkat çekti.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı