GeriEkonomi Bakan Enis Öksüz'den sürpriz çıkış: GSM’de oyun var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Enis Öksüz'den sürpriz çıkış: GSM’de oyun var

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, 2.5 milyar dolarlık GSM ihalesi hakkında sürpriz bir çıkış yaptı. ‘‘Paranın Türkiye'ye gelmesini engellemek isteyenler var’’ diyen Öksüz, ‘‘İş Bankası ve Telecom İtalia gibi güçlü ve itibar kazanmış müesseselerin döneklik yapacağını düşünmüyorum’’ diye konuştu.

HÜKÜMET, GSM 1800 lisansını beklenenin üzerinde bir fiyatla satmanın keyfini sürerken, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, dün yaptığı sürpriz bir açıklama ile kafaları karıştırdı. İhaleyi kazanan Telecom İtalia ve Türkiye İş Bankası konsorsiyumunun vergi ile birlikte ödeyeceği 3 milyar doların Türkiye'ye girmesini engellemeye çalışanlar olduğunu söyleyen Öksüz, ‘‘İş Bankası ve Telecom İtalia gibi güçlü, oturmuş, şahsiyetli ve itibar kazanmış müesseselerin döneklik yapacağını düşünmüyorum’’ dedi.

Öksüz, gazetecilerin, ‘‘Ulaştırma Bakanlığı'na mı, Türkiye İş Bankası-Telecom İtalia konsorsiyumuna mı baskı var?’’ yönündeki sorusuna ‘‘Herkesin üzerinde oyun oynanıyor. Ama bu oyunun altında kalmayacağım. Benim de kararlılığım, inadım burda’’ yanıtını verdi.

Öksüz, MHP Bursa İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, önceki ihalenin 6 misli fiyatına sattıkları şebekenin içinde ‘‘Ne millete, ne devlete, ne de basına yazı yazma ve kendilerini endişelendirme konularını ortada bırakmadıklarını’’ söyledi. 3 milyar dolar civarında sattıkları şebekeye ilişkin Türkiye İş Bankası ve Telecom İtalia konsorsiyumuyla görüşmelerin sürdüğünü ve önümüzdeki haftalarda bu konuda çok önemli mesafeler alınacağını ifade eden Öksüz, şöyle konuştu:

‘‘Bu meseleye bitmiş olarak bakıyorum. Ancak, itiraf edeyim ki içeriden dışarıdan Türkiye'ye bu paranın gelmesine mani olmak isteyen, aklınıza gelmeyecek kadar olumsuzluk gösteren çevreler var. Sinsi çevreler vardır. Bu parayı Türkiye'ye çok görenler vardır. Türkiye'nin gelişmesini ve huzurunu istemeyen huzur düşmanları vardır. Şimdi benim mücadelem onlarla sürüyor.’’

TÜRKİYE'YE İHANET

‘‘Türkiye İş Bankası ve Telecom İtalia gibi güçlü, oturmuş, şahsiyetli ve itibar kazanmış müesseselerin döneklik yapacağını düşünmediğini’’ vurgulayan Öksüz, şunları söyledi:

‘‘Bu çevreler içeride de dışarıda da vardır. Kıskançlık, husumet ve düşmanlıktan kaynaklanıyor. Ancak bunu başaracaklarını sanmıyorum. Bu oyuna Türkiye İş Bankası ve Telecom İtalia'nın düşeceğini sanmıyorum. Herşeyi bile bile, açık açık, isteye isteye geldiler ve yaptılar. Hiç kimseden zerre kadar bilgi, fikir saklamadık. Bunu siz de biliyorsunuz. Türkiye'de yapılmış olan en şeffaf ihaledir. İsteyenin de istemeyenin de toz konduramadığı, hiçbir kusur bulamadığı böyle bir ihale cumhuriyet tarihinde olmamıştır. (Bunu ben başardım) demek istemiyorum. Başaracak insanları seçmesini bildim, iyi adamları seçtim, iyi adamlarla başardım. Başarıyı esas aldım, partizanlığı esas almadım. Ve bu netice ortaya çıktı. Şimdi bunu gölgelemek uğruna, hıyanet ve düşmanlık uğruna, bu konudaki gayretleri ibretle takip ediyorum ve gereğini yapacağım. Bundan hiç endişeniz olmasın.’’ (A.A.)

GSM parası engellenirse bunu yapanları açıklarım

GSM satışı üzerine oyun oynayanların başarılı olamadıkları takdirde yapacağı şeyler olduğunu söyleyen Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, ‘‘Böyle bir ihaneti Türkiye'ye yapıp da muvaffak olanların olması halinde’’ bunu millete açık açık söyleyeceğini anlatarak, ‘‘İsim isim, şahıs şahıs, firma firma ilan edeceğim. Bizim başarımızı gölgeleyebilirsiniz, ama Türkiye'ye ihanet edemezsiniz’’ dedi.

Gazetecilerin ısrarlı sorularını sürdürmesi üzerine de Enis Öksüz, şöyle konuştu: ‘‘Şimdi bakın, ben suç işlemekten uzak durmaya çalışan çok dikkatli bir adamım. Bugün eğer isim verirsem, aleyhte yeraltı çalışmalarını yapanlar, bu işlerden vazgeçerlerse ben onlara iftira etmiş olurum ve üstelik hayali laflar eden adam durumuna düşmüş olurum. Neden böyle bir yanlış yapayım. Siz de olsanız benim yerimde aynısını yaparsınız. Suç işledikleri zaman açıklayacağım. Suç işlememeleri için de elimden gelen her yardımı da yapıyorum. İkaz ediyorum, meydana çıktığı zaman bunlar suç işlemişlerdir diye kamuoyuna elbette ilan ederim, elbette mahkemeye veririm.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle