Bakan Eker: GDO için savunmamız alınmadı, yasa için hazırlığımız var

Hürriyet Haber
05.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Danıştay’ın 10. ve 13. Daireleri Müşterek Heyetinin GDO’lu (genetiği değiştirilmiş organizma) ürünlerle ilgili yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesini durdurmasına ilişkin savunmalarının alınmadığını ve kararı medyadan öğrendiklerini söyledi.

Danıştay’ın durdurma kararına gerekçe olarak GDO’nun esaslarının net bir şekilde belirlenmesini göstermesi üzerine, bir yasa taslağının hazırlandığını, bunun Bakanlar Kurulu gündeminde yer aldığını ve yakında Meclis’e geleceğini belirten Bakan Eker, “Yasa için zaten hazırlığımız vardı, çıkar veya çıkmaz Meclis’in takdiridir” dedi. 1. Gıda Güvenliği Kongresi’nin açılışına ve ardından Vodafone’nin basın toplantısına katılan Bakan Eker, Danıştay’ın GDO kararıyla ilgili açıklamalar yaptı. Her şeyin bıçak gibi bir anda kesilmediğini, değerlendirme yapmaları gerektiğini ifade eden Eker, şöyle konuştu: “Kanun çıkıncaya kadar elimizde başka kanunlarımız var. Gıda Kanunu var, Yem Kanunu var, standartlarla ilgili kanunlar var. Bunların hepsi bize yönetmelik düzenleme yetkisi veriyor. Bunu hukukçularımız söylüyor. Biz buradan aldığımız yetkiyle, Biyogüvenlik Kanunu çıkıncaya kadar bir boşluk olmasın, Türkiye bu alanda bir denetim yapsın, bir kontrol yapsın, başıboş kalmasın, sadece beyan usulüyle kalmasın diye bu yönetmeliği çıkardık. Amacımız GDO ile ilgili olarak daha sıkı kontrol ve denetim mekanizması oluşturmaktı. Amaç buydu. Başka bir amacı bunun yok.”
Hüzünlü tebessüm
Mehdi Eker, kendisinden resmen bir savunmanın alınmadığını dile getirerek, şunları söyledi: “Sizin amacınız neydi, kendinizi nasıl savunuyorsunuz? denmedi. Yargı kararı gereği neyse onu yapacağız. Hukuka aykırı bir şey yapmamız mümkün değil. Ama doğrusu, bu yönetmelik niye çıktı, bu yönetmeliğin karşısında kimler var, bu yönetmelik niye iptal edildi? Bunların hepsine baktığımda sadece hüzünlü bir tebessüm geliyor içimden.”

Uzmanlar sustu bağıranların sesi çıktı

26 Ekim’den önce GDO mevzuatının beyan esasına dayandığını ifade eden Mehdi Eker, beyan edilmediği takdirde uluslararası hukuka göre de iç hukuka göre de yapılacak bir şey olmadığını söyledi. Eker, yönetmeliğin hedefinin tersi bir ifadeyle, “önceden yasakmış da bu yönetmelikle serbestleştiriliyormuş” gibi gösterildiğini belirterek, “Maalesef çok bağıranların sesi çok çıkıyor” dedi. Yönetmeliğin halkın sağlığını korumaya, bu konuda daha fazla dikkat etmeye yönelik olduğunu belirten Eker, “GDO diye domatesi patlıcanı gösterdile Zihinde soru işaretleri oluşturdular. Konunun uzmanları sustu. Konu uzmanları olmayanlar çıkıp bunları çerçevesinden çıkarıp, o şekilde tartıştılar” diye konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı