GeriEkonomi Bakan denetledi, sigara vurgunu ortaya çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan denetledi, sigara vurgunu ortaya çıktı

İstanbul Haydarpaşa Limanında 5,7 milyon lira değerinde 800 bin paket kaçak sigara ele geçirildi. Bu rakam, gümrüklerde bir yılda ele geçirilen kaçak sigaraların ortalama beşte birini oluşturuyor.

Son yılların en büyük sigara kaçakçılığının, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın İstanbul gümrüklerinde yaptığı denetimden bir kaç saat sonra ortaya çıkarılması ise dikkati çekti.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünden alınana bilgiye göre, kaçakçılıkla mücadele çalışmaları kapsamında Türkiye'deki sınır kapılarında sık sık denetimlerde bulunan Bakan Yazıcı, son olarak İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğünde incelemelerde bulundu. Gümrük personelinin sorunlarını dinleyen Bakan Yazıcı, ülke ekonomisine büyük zarar veren kaçakçılığa karşı gümrük memurlarının dikkatli ve uyanık olmasını istedi. Yazıcı, yaklaşık 3 saat süren denetlemenin ardından İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğünden ayrıldı.

Bakan Yazıcı'nın ayrılmasından kısa süre sonra Türkiye'deki bir firma tarafından yurt dışından getirilerek transit beyannamesi ile Mısır'a sevk edilmek istenen sigaralar, risk kriterleri çerçevesinde değerlendirilerek incelemeye alındı.

100 bin karton sigarayı, 20 bin karton gösterdiler

Tütün ürünleri, gıda ve petrol ticareti yapan yerli bir firmanın adına tescilli transit beyannamelerini kontrol eden gümrük ekipleri, evrakta 20 bin karton olarak beyan edilen sigaraların, gerçekte 100 bin karton olduğunu tespit etti.

Transit sevk edilen sigaraların beyan edilmeyen 80 bin kartonluk (800 bin paket) kısmını yurtta bırakarak kaçakçılık yapmaya teşebbüs ettikleri iddiasıyla firma yetkilileri Osman N, Adnan M. ve Ali F. hakkında soruşturma başlatıldı.

Çeşitli markalardan oluşan 800 bin paket kaçak sigaranın piyasa değerinin ise 5,7 milyon lira olduğu belirlendi.

Zanlılar hakkında hazırlanan soruşturma dosyası Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

Gümrük Muhafaza ekiplerince 2010 yılının tamamında 11,5 milyon lira değerinde 2,5 milyon paket, 2011 yılında ise 20,9 milyon lira değerinde 4,5 milyon paket sigara ele geçirilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle