GeriEkonomi Bakan Çelik: Deprem bölgesindeki işçilerin maaşını devlet ödeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Çelik: Deprem bölgesindeki işçilerin maaşını devlet ödeyecek

Bakan Çelik: Deprem bölgesindeki işçilerin maaşını devlet ödeyecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kısa çalışma ödeneği çerçevesinde deprem bölgesinde şartları uygun olan işletmelerin işçilerinin 1, 3 ve 6 aylık sürelerde 500 liradan 1250 TL’ye kadar olan ücretlerini ödeme imkanlarının bulunduğunu söyledi.

Almanya Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Çalışma, Uyum ve Sosyal İşler Bakanı Guntram Schneider ve beraberindeki heyetle görüşmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken, şu bilgileri verdi:
Prim borçları ertelendi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak deprem gününe kadar olan sigorta, prim borçlarını bir yıl erteledik. Ayrıca deprem gününden sonraki 3 aylık dönemde oluşacak primleri de bir yıl erteliyoruz.
500 TL’den 1250 TL’ye kadar
Bunun yanında kısa çalışma ödeneği çerçevesinde de, şartları uygun olan işletmelerin işçilerinin 1, 3 ve 6 aylık sürelerde 500 liradan 1250 liraya kadar olan ücretlerini ödeme imkanımız var.
Ekonomik kayıplar sorun değil
Ekonomik anlamdaki kayıplar telafi edilir. Bunlar sorun değil. Bakanlar Kurulu’nda her bakan arkadaşımız üzerine düşen sorumluluk neyse o çerçevede genişçe bir değerlendirme yaptı.
İlave önlemler de alınır
 Üzerimize düşenleri gerçekleştireceğiz. İlave bir önlem alma ihtiyacı olursa bunu da alacak irade ve imkanlara sahibiz.

KAGİDER Van için yardım komitesi kurdu

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülden Türktan, Van’da yaşanan depreme ilişkin “Deprem Yardım Komitesi” kurduklarını açıkladı. Türktan, “Bölgede keşif çalışması yapacak kadın örgütleri ile iletişim halinde olacağız” dedi.

TÜSİAD Van için topladığı yardımı AFAD’a devredecek

VAN depremi için üyelerden temin edilecek yardımlara ilişkin özel bir hesap açan TÜSİAD, toplanan meblağın Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na devredileceğini açıkladı. TÜSİAD, nakdi yardımın yanı sıra ayni yardım konusunda da TÜRKONFED’e bağlı Doğu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGUNSİFED) ile ortak çalışma yürütüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle