GeriEkonomi Bahçuvan:"Bu tablo üzücü"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bahçuvan:"Bu tablo üzücü"

Bahçuvan:"Bu tablo üzücü"
refid:22223523 ilişkili resim dosyası

Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, son iki yılda halka açılan toplam 53 hisse senedinin sadece 11 tanesinin şu anda halka arz fiyatının üzerinde olduğunu belirtti. Bahçuvan, İMKB'nin rekorlar kırdığı bir dönemde bu tablonun üzücü olduğunu belirtti.

BORYAD tarafından yayımlanan bültende, İMKB halka arz seferberliği ilan edildiği günden bu yana halka arz edilen hisse senetlerinin performansları değerlendirildi. Bahçuvan, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) halka arz seferberliği ilan edildiği günden beri halka arz edilen hisse senetlerinin yüzde 95'inin ilk işlem gününde arz fiyatının üzerini gördüğünü, yüzde 80'inin ise arz fiyatının yüzde 30 üzerine yükseldiğini belirtti.

Bahçuvan'ın yaptığı değerlendirmede, 2011 yılında ikisi Gelişen İşletmeler Piyasası'nda (GİP) olmak üzere toplam 27 yeni şirketin borsaya girdiği ve 842 milyon dolar toplam hasılat sağlandığı belirtildi. Bu yıl ise 26 yeni şirketin borsaya girdiği ve bunların 10 tanesinin GİP'i tercih ettiğini vurgulayan Bahçuvan, “Toplam hasılat 352 milyon dolarda kalmıştır. Genel olarak daha küçük şirketlerin halka arza yöneldiğini, orta ve büyük şirketlerin halka açılma eğiliminin zayıfladığını görüyoruz. Bunun nedeni piyasadaki talep eksikliği, denetimin yaratacağı ek sorunlar, düşük faiz oranlarının sağladığı kaynak maliyeti düşüklüğü ve en önemlisi halka açılma sonrası fiyat hareketine bağlı olarak yaşanan kamuoyu baskısı, kısa vadeli bir başarısızlık durumunda yaşanacak itibar kaybı olarak görülüyor” dedi.

Bahçuvan sözlerine şöylde devam etti: “Diğer taraftan halka açılan şirket hisse senetlerinin ilk işlem gününde yüzde 95'e yakın bir oranının daha yüksek bir fiyatı gördüğü, yüzde 80'inin ise halka arz fiyatının yüzde 30 üzerine çıktığı görülüyor. Yani yatırımcı halka arzdan sonra ilk gün satış yaparak yıllık faiz getirisini bir günde kazanabiliyor ya da yüzde 30 getiri hedefiyle yeni şirketlerin hisse senedine yatırım yaparsa ve düşüşlerde yüzde 10'da zararı durdur (stop loss) stratejisi izlerse, yatırımı katlanarak artıyor ve neredeyse 15 katı bir getiri bile elde edebiliyor” görüşünü dile getirdi.

“Halka arzlarda hisse senedi seçimi çok önemli”

Halka arz fiyatının 3-4 katı fiyatlara yükselen şirketlerin oranının da bir hayli yüksek olduğuna dikkati çeken Bahçuvan, yatırımcının her yüzde 10 yükselişte elindeki hisse senedi oranının yüzde 10'unu sattığı bir strateji izlediği varsayıldığında, bu çok yükselen hisse senetlerine yatırım yapanların şimdiye kadar 50 katı bir getiri elde etmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Hisse senedi seçiminin oldukça önemli olduğuna dikkati çeken Bahçuvan, değerlendirmesinde şu uyarılara da yer verdi: “Yapılan halka arzlardan kar kadar zarar elde etmek de mümkün, halka arz fiyatının üçte birine kadar düşen hisse senedi sayısı hiç de az değil. Bu durumda halka arzlarda da hisse senedi seçiminin oldukça önemli olduğu görülüyor.

Halka açılan firmalara baktığımızda bilançosu iyileşen, yatırım yapıp büyüyen, bedelsiz sermaye artışı yapan, yüksek temettü veren şirketlerin bile hisse senedi fiyatlarının, halka arz fiyatına göre aşağılarda seyrettiği görülüyor. Piyasa, kurumsal yatırımcı eksikliği ve bireysel yatırımcının azlığı - talep eksikliği nedeniyle doğru fiyatlamalar yapamıyor.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle