Bahçeşehir Koleji’ne Carlyle’ı ortak alıp, 150 okula çıkacak

Hürriyet Haber
05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, “Carlyle Grubu ile ortaklık görüşmesi yapıyoruz Kolejimizi satmıyoruz. Şu anda 7 bölgede 20 Bahçeşehir Koleji kampüsünde 70 olan olan okul (ana okulu, ilköğretim, lise) sayımızı 3 yıl içinde 150’ye çıkarmak istiyoruz. Çoğunluk hisseleri bizde olacak bir şirket kurarak ortaklık yapacağız. Yönetim ve strateji üretimi tamamen bizde olacak ve yatırım yapacağız. Görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın üniversite, kolej ve dersane olmak üzere farklı eğitim kurumlarını içinde barındırdığını vurgulayan Enver Yücel, Carlyle Grup ile ortaklık görüşmesinin sadece Bahçeşehir Koleji’yle ilgili olduğunu da belirterek şunları söyledi: “Her şeyden önemlisi biz özel eğitim alanına kendimizi adadık. Bahçeşehir Koleji’ne ortak olmak için bugüne kadar 10 civarında yatırımcı geldi. Anlaşma nasıl sonuçlanırsa sanuçlansın ben Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevimi sürdüreceğim ve hedefe ulaşmak için aynı kurumsal anlayışla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kolejimizi satmak gibi bir düşüncemiz hiçbir zaman olmadı. Hedef zinciri büyütmek.”
Kolej büyüyecek
3 yıl içinde 150 okulu olan bir kolej zinciri olmak için yatırım yapacaklarını söyleyen Enver Yücel, “Şu ana kadar 20 kolej kampusü için biz yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırım yaptık. 30 yeni kolej kampüsü için de yaklaşık 300 milyon dolarlık yatırım gerekiyor. Bu kaynağı en sağlıklı ve kurumsal yapıya uygun şekilde Türkiye’ye getirmek için çalışıyoruz. Carlyle, dünya çapında kendisini kanıtlamış bir yatırımcı grup olarak bize en uygun partner görünüyor” dedi. Türkiye’de son yıllarda sağlık sektörüne yabancı fonların önemli yatırımlar yaptığını hatırlatan Enver Yücel, şimdi özel eğitim kurumlarının da fonların ilgi alanına girdiğini belirterek, “Aslında özel eğitim kurumları mevzuat açısından yatırıma pek de uygun değil. Ancak bazı fonlar Türkiye’nin geleceğine inanıyorlar ve yatırıma başladılar. Eğitim sektörüne yeni yatırımlar gelebilir. Özel eğitimle ilgili yasal altyapı uygun olsa İstanbul uluslararası eğitim merkezine dönüşür” dedi.

Üniversite için de yolu açmak lazım

TÜRKİYE’de halen özel üniversiteler olarak bilinen ancak yasa gereği vakıf yapılanmasıyla kurulan üniversiteler için yasal altyapının ‘şirketleşme modeline göre’ değiştirilmesini öneren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel şöyle konuştu: “Hükümet bu konuda da yolumuzu açarsa, üniversitelerimiz çok büyük yatırımlar alabilir. Şu andaki yasal altyapı nedeniyle uluslararası yatırımcılar üniversite yatırımı yapamıyor.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı