GeriEkonomi 'Bağ-Kur primlerine de 100 lira destek verilsin'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Bağ-Kur primlerine de 100 lira destek verilsin'

'Bağ-Kur primlerine de 100 lira destek verilsin'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnafımızın sırtındaki yükün azaltılması için Bağ-Kur primlerine de 100 lira destek verilmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, asgari ücretin 1300 liraya yükseltilmesi sonrası esnaf ve sanatkarın sigorta primlerinde yüzde 35 artış olduğunu belirtti.
Devletin sigorta primlerine verdiği desteği zor durumdaki esnaf için de talep eden Palandöken, prim artışının esnafın sırtındaki yükü artırdığını ifade etti. Palandöken, şunları kaydetti:

"Esnafın yanında çalışan için 100 lira prim desteği getiriliyor ama esnafın kendisine yok. Asgari ücretin 1300 liraya çıkmasıyla 2016 yılında en düşük Bağ-Kur primi 568,22 lira, en yüksek ise 3 bin 693 lira oldu. Bağ-Kur primlerini ödemekte zorlanan esnaf ve sanatkarlarımıza gelen net yük 128 lira olmuştur. Esnafın bunu ödemesine imkan yok. 'Norm birliği için sigorta kurumlarını birleştirdik' denmesine rağmen, uygulamalar aynı değil. Esnafımızın sırtındaki yükün azaltılması için Bağ-Kur primlerine de 100 lira destek verilmesini istiyoruz."

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle