'Babek Zencani 2.5 milyar dolarımızı yedi'

AA-hurriyet.com.tr
08.12.2014 - 15:05 | Son Güncelleme:

İran Petrol Bakanı Bicen Zengene, ülkesinde 4 ay içerisinde 7. 2 milyar doların "çarçur edildiğini" söyledi. Bakan Zengene, yolsuzluk olaylarını anlatırken, kritik de bir örnek verdi. İşadamı Rıza Sarraf ile ilişkide olduğu iddiaları gündeme gelen Babek Zencani'nin, İran'ın 2.5 milyar dolardan fazla bir zarara uğrattığını açıkladı. Bakan Zengene'nin medya kuruluşlarına da bir çağrısı vardı: "Yolsuzluk konularına özel olarak odaklanın." Türkiye'de ise dört bakanla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu'nda tartışma yaratan ifadelerin yayınlanması yasaklandı.

Başkent Tahran'da düzenlenen "Sağlıklı Devlet Daireleri ve Yolsuzlukla Mücadele Konferansı"nda konuşan Zengene, "Ülkemizde 4 ayda 7.2 milyar dolar çarçur edildi. Bu da sistem merkezli kararların, yerini bireysel kararlara bıraktığını gösteriyor. Babek Zencani isimli sanık, bireysel kararlardan faydalanarak sistemi atlatan ve ülkeyi 2,5 milyar dolardan fazla zarara uğratan ender örneklerden biridir" dedi.

Babek Zencani 2.5 milyar dolarımızı yedi 'ZENCANİ-SARRAF İŞBİRLİĞİ HAKKINDA YENİ BELGELERE ULAŞTIK'

Zengene, söz konusu sanığın mevcut mal varlığının satılması halinde hükümetin eline bu rakamın sekizde birinin dahi geçmeyeceğini ifade ederek, "Rakamları 1,5 milyar dolar ve 2,5 milyar avro olan iki büyük yolsuzluk dosyası daha var" şeklinde konuştu.

"Yolsuzlukla mücadele çelikten irade gerektiriyor" diyen Zengene, bu konuda aldıkları önlemleri, "Yolsuzlukla mücadele kurumu kurulması, petrol satışının uluslararası ilişkiler odaklı hale getirilmesi, petrol satışı denetleme heyetinin oluşturulması, mal ve hizmet alım işlemleri ve sözleşmelerinin şeffaf şekilde gerçekleştirilmesi, müteahhitlerin bakan ve yardımcılarına kolay erişimlerinin sağlanması" şeklinde sıraladı.

Babek Zencani 2.5 milyar dolarımızı yedi MİLLETİN ADAMI, MİLLETİN PARASI

Petrol Bakanı Bicen Zengene, medya kuruluşlarına da "gözetimci gibi yolsuzluk konularına özel olarak odaklanmaları" çağrısında bulundu.

Babek Zencani 2.5 milyar dolarımızı yedi NEREYE SARRAF

İran Petrol Bakanı Zengene, medya kuruluşlarına yolsuzluk konularına özel olarak odaklanması çağrısı yaparken, Türkiye’de ise, mahkemeye, dört eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine yayın yasağı getirdi.

TÜRKİYE’DE DE ŞİRKETLERİ VAR
Halen İran’da tutuklu bulunan Zencani’nin Türkiye’de kurulu şirketleri bulunuyor. 2007 yılında kurulan Kont Group ve Kozmetik Sanayi Dış Ticaret Limited Şirketi’nin yönetiminde Soraya Asadi ve Merve Irmak bulunuyor. Zencani 2012’da ise Çorlu’da Kont Alüminyum adı ile bir şirket kurdu. Türkiye’deki şirketlerinin halen aktif durumda olduğu anlaşıldı. (hurriyet.com.tr/EKONOMİ)

Babek Zencani 2.5 milyar dolarımızı yedi
Zencani'nin şirketlerinden biri, İstanbul dünya Ticaret Merkezi'nde bulunuyor.

Babek Zencani 2.5 milyar dolarımızı yedi MECLİS'TE DÖRT BAKAN İÇİN KURULAN KOMİSYONA YAYIN YASAĞI

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı