GeriEkonomi ‘Babayiğit’ olan otomobilin her şeyini Türkiye’de üretir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Babayiğit’ olan otomobilin her şeyini Türkiye’de üretir

‘Babayiğit’ olan otomobilin her şeyini Türkiye’de üretir
refid:19747133 ilişkili resim dosyası

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk sanayisinin yerli otomobil yapacak altyapıya sahip olduğunu belirterek, “Bugünün Türkiyesi’nde artık bunun lafı bile olmaz. Bu bizim genetiğimizde var. Artık başkasının taşeronluğunu, hamallığını yapmayalım. Başbakan’ın babayiğitlikten kastı bunun tamamını Türkiye’de yapacak olanlardır” dedi.

Çağlayan, şöyle konuştu:

Otomotiv yan sanayinde son derece başarılıyız. Uğraşsak daha iyisini de yapabiliriz. Diğer taraftan ana sanayinde de başarılıyız. Ancak biz 2011 rakamına göre yaklaşık 6 milyar dolarlık motor ve aktarma organı ithalatı yapıyoruz. Ama tek problemimiz var; o da dış ticaret açığı ve buna bağlı olarak cari açık. Yabancı motorun aktarma organının lisansını vermemiş. Bizimkiler de o lisansı alamayınca motor üretimine girememiş.

Bir motor her araca uymaz

Şimdi burada motoru çıkıp da ‘ben bir motor ürettim her araba için gel bundan al’ diyemezsin. Her aracın teknolojisi ayrı. Dolayısıyla hem bu şartlar, hem dış ticaretteki açık ve cari açık meselesi ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörünün maalesef dış ticaret açığı veriyor olması. Biz başkasının taşeronluğunu mu yapalım müteahhitliğini mi yapalım? Kendimiz mi müteahhit olalım? Avrupa’da 6. sıraya gelmiş Türkiye otomotiv sektörüne artık özgüven geldi.

Hamallıktan katma değere

10 sene evvel bunu söyleyemezdik, adama gülerlerdi. Ama bugün artık bizde o özgüven var. 2023’e kadar kendi otomobilimizi üreteceğiz. Artık hamallık değil işi yüksek katma değerli bir yapıya dönüştürmemiz lazım. Yüksek teknolojiyi kullanmamız lazım. Bizim teşviklerde iki ana unsurumuz var. Yüksek katma değer ve ileri teknoloji. Bu yerli otomobili de kapsar.

Niye başkasından alayım?

Türkiye’nin gelmiş olduğu seviye var. Niye ben başkasının motor teknolojisini alayım? Kendi teknolojimi yapacak güce sahibim. Aktarma organı çok zor bir şey değil. Eğer şu lisans almış üretimler motor dışarıdan verilmese bir tanesine ‘sen bunu yap’ dese hepsinin önü açılır. Türk sanayisi böyledir. Türk sanayicisine o görevi verelim, o yapıyı bırakalım alasını yapar. Biz artık montaj sanayinden çıkmamız lazım. Onun için bu konuda kimin ne dediğini ben bilemem. Bizim burada anladığımız, beklediğimiz ‘babayiğitlik’, bunu Türkiye’de yapacak olanlardır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle