GeriEkonomi Babacan: TL'den 6 sıfır 2005'te atılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babacan: TL'den 6 sıfır 2005'te atılacak

Devlet Bakanı Ali Babacan, "liradan 6 sıfırın 1 Ocak 2005'te atılacağını" açıkladı. Eski ve yeni liranın bir yıl boyunca birlikte kullanılacağını söyleyen Babacan yeni liraya ne isim verileceği, üzerinde kimin resmi bulunacağı gibi noktalara isea çıklık getirmedi.

BM Genel Kurulu'nda yapılan Kalkınmanın Finansmanı toplantılarına katılmak üzere New York'ta bulunan Babacan, New York Başkonsolosu Ömer Önhon'un verdiği Cumhuriyetin 80. yıl resepsiyonuna katıldıktan sonra bir basın toplantısı düzenledi.
  
Bakan bir soru üzerine, ''liradan 6 sıfır atılmasıyla ilgili yasa taslağının hazır olduğunu, taslağın önce Bakanlar Kurulu'na, daha sonra da TBMM'ye sunulacağını'' bildirdi.
  
''Taslak, liradan 6 sıfır 1 Ocak 2005'te atılacak şekilde hazırlandı'' diyen Babacan, ''lojistik hazırlıkların da buna göre yapılmakta olduğunu'' söyledi.
  
Babacan, ''Yeni para biriminin enflasyona uğramaması gerekiyor. Enflasyonda 2003 hedefi yüzde 20. Enflasyonu, liradan 6 sıfır atılacağı 2005 yılından itibaren tek haneli hale getireceğiz. Artık enflasyon sorununu çözüyoruz'' diye konuştu.
   
YÜZDE 100 BANKA GARANTİSİ TEMMUZ 2004'TE KALKIYOR
   
Ali Babacan, ''banka mevduatlarına uygulanan yüzde 100 devlet garantisinin de Temmuz 2004 tarihinde kaldırılacağını ve garantinin hesap başına 50 milyar TL ile sınırlandırılacağını'' ifade etti. Bakan, ''daha sonra bu limitin de düşürüleceğini'' sözlerine ekledi.
  
Babacan Irak'taki durumla ilgili bir soruya karşılık da ''Irak'taki durum giderek kontrolden çıkacak gibi görünüyor. Bu nedenle (Amerikalıların) uluslararası desteğe ihtiyaçları olacak'' dedi.
  
''Konunun esas itibarıyla Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü'' vurgulayan Babacan, asker gönderme konusunun Türk ve Amerikan taraflarının mutabakata varmasıyla çözülebileceğini ifade etti. 
   
ABD KREDİYİ VERMEK İÇİN HAZIR

Devlet Bakanı Ali Babacan'ın ABD Hazine Bakanı John Snow ve ABD Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan ile yaptığı görüşmede, ABD tarafının 8,5 milyar dolarlık krediyi vermek için her an hazır olduklarını ifade ettikleri öğrenildi.

Görüşme talebinin ABD tarafından geldiği toplantıda, Türk ekonomisindeki son gelişmeler anlatıldı. Toplantıda Türkiye'nin Afganistan'a yapmış olduğu ve yapacağı desteğin ele alındığı, ayrıca Türkiye'nin Irak için yapmayı planladığı 50 milyon dolarlık destek gözden geçirildi.
   
BABACAN-KRUEGER GÖRÜŞMESİ

Devlet Bakanı Ali Babacan'ın Uluslararası Para Fonu (IMF) 1. Başkan Yardımcısı Anne Krueger ile yaptığı toplantıda ise 6. Gözden Geçirme'nin ele alındığı, 6. Gözden Geçirme'nin tamamlanması için atılacak olan adımlar üzerinde duruldu, yasal düzenlemeler gözden geçirildi.

Bu toplantıda gelecekteki hedefler üzerinde de durulurken, IMF'nin Türkiye'deki gelişmelerin seyrinden memnun olduğu ve Türkiye'nin beklediklerinden daha hızlı bir iyileşme gösterdiği dile getirildi.
  
Bu arada Devlet Bakanı Ali Babacan, ikili görüşmeler çerçevesinde Alman Maliye Bakanı Hans Eichel ile de bir görüşme yaptı. Görüşmede, Türk ekonomisinin gösterdiği gelişmeler ve AB'ye uyum ele alındı. Görüşmede Alman Maliye Bakanı'nın, Türk ekonomisindeki gelişmelerden memnun olduğunu ifade ettiğini söylediği öğrenildi.

Babacan'ın bugün  BM Genel Kurulu'ndaki Kalkınmanın Finansmanı toplantılarının sabah oturumuna katıldıktan sonra akşam üzeri Türkiye'ye hareket etmesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle