GeriEkonomi Babacan: Sisli havada araba kullanıyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babacan: Sisli havada araba kullanıyoruz

Babacan: Sisli havada araba kullanıyoruz
refid:14979146 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomideki durumun sisli havada araba kullanmak gibi olduğunu belirterek, ihtiyatlı olunması gerektiğini vurguladı. Önceki akşam bazı ekonomist ve köşe yazarlarıyla bir araya gelen Babacan, hükümet olarak orta vadeli programın güncellenmesi için de çalıştıklarını, programda yeni rakamların daha ihtiyatlı olacağını bildirdi.

Küresel finans krizinin tüm dünyayı derinden etkilediğini ve krizle beraber ekonomi ve finans dünyasında doğru olarak bilinenleri sorgulamaya başladıklarını ifade eden Babacan, sağlam görülen, hiç birşey olmaz denilen firmaların ciddi hasar aldığını, 2010 yılından itibaren küresel krizin boyutlarının değişerek, ekonomisi güçlü bilinen gelişmiş ülkeleri de etkilemeye başladığını anlattı. Babacan, bazı ülkelerde finans kesimindeki aşırılıkların önüne geçmek ve büyüyen  bütçe açıklarını kontrol altına almak amacıyla ciddi düzenlemeler yapıldığına, yeni vergiler getirildiğine dikkati çekti.
Yeniden yapılanma
Babacan, şunları söyledi: “Yapılan değerlendirmeler, projeksiyonlar ve tahminlerden kriz sonrası dönemde ekonomi ve finans dünyasında yeniden yapılanmaya gidileceği anlaşılmaktadır. Mevcut belirsizlik ortamında yatırımcılar ve uluslararası kuruluşlar, kendilerine güvenli merkezler aramaktadırlar. İşte bu zorlu süreçte  Türkiye ekonomisi sağlam bankacılık ve finans piyasaları, güçlü kamu mali yapısı sayesinde pek çok ülkeden olumlu anlamda ayrılmış durumdadır. Ekonomik ve finansal düzende yeniden bir yapılanmanın yaşandığı bu kriz sonrası dönemde,  sermaye için İstanbul’u cazibe merkezi yapmak için gerekli yapısal değişiklikleri yapmamız gerekiyor. İstanbul’un rekabet gücünü yükseltmemiz gerekiyor.”

Özel sektör sahip çıkmalı

İSTANBUL’un finans merkezine dönüşmesi projesini sadece hükümet olarak götürmelerinin mümkün olmadığının altını çizen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, özel sektörün de bu projeye sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Babacan, projeyi milli bir proje olarak gördüklerini, bu vizyon gerçekleştiğinde ve İstanbul finans merkezi haline geldiğinde Türkiye’nin çehresinin çok değişeceğini söyledi. Projeyle ilgili bir strateji belgesi ve eylem planı bulunduğunu hatırlatan Babacan, bunun oldukça geniş bir organizasyon olduğunu ifade etti.

İstanbul Finans Merkezi için artık maya tutuyor

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Finans Merkezi Yüksek Konseyi ve Ulusal Danışma Kurulu toplantısına katılarak, “Maya tutuyor, fikir kabul görmeye başladı. Biz doğru şeyleri yaptığımız sürece bu projenin önü açık” dedi. Babacan, hükümetin gerçekleştirdiği yapısal reformlarla daha sağlam bir zemine oturan ekonominin önemli atılımlar yapmaya olanak verecek bir olgunluğa ulaştığını vurgulayarak, “Özellikle komşu ülkelerle tesis ettiğimiz yakın ilişki, bölgesinde Türkiye’nin çok daha etkin bir ülke oluşu, hem ülkemizin hem de tüm bölgenin refahını artırmak için büyük önem taşıyor. Ekonomik büyüklüğü, komşu ülkelerle geliştirdiği dostane ilişkiler, bölgesinde sahip olduğu öncü rol, ekonomimizin katettiği mesafe, orta ve uzun vadeli hedeflerle değerlendirildiğinde, Türkiye gerçek anlamda bir finans merkezi olma potansiyeline sahiptir” diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle