GeriEkonomi Babacan: Saçma fikirlere prim vermeyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babacan: Saçma fikirlere prim vermeyiz

Devlet Bakanı Ali Babacan, AK Parti iktidarının uyguladığı ekonomi politikalarının temelinde güven unsuru bulunduğunu belirtirken, “saçma sapan fikirlere” de itibar etmediklerini söyledi.

Uygulanan ekonomik politikanın açık ve şeffaf bir şekilde, “dünya aleme” ilan edildiğini ifade eden Babacan, “Açıkladığımız politikalardan en ufak sapma, koyduğumuz hedeflerden en ufak gerileme kimse beklememelidir” dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda alınan karar gereği, Devlet Bakanı Ali Babacan kendisine yöneltilen tüm sözlü soruları yanıtladı. 19 sözlü soruya sırayla yanıt veren Babacan, ABD'den finansman temini konusunun gündemlerinden tamamen çıktığını bildirdi. Babacan, bunun ABD'ye iletildiğini de ifade etti. IMF ile stand-by görüşmelerinin sürdüğünü kaydeden Babacan şöyle dedi:

“Bir son tarih yok. Biz daha önce 2005'in başlarında tamamlanır demiştik. Mart ayının ortalarına geldik, daha ne kadar 2005'in başları deriz bilemiyorum. Bundan sonra gerekli aşamaları hızla tamamlamalıyız. Teşvik yasası ile birlikte tamamlamamız gereken konu sayısı 4'e çıktı. Bunları ne zaman tamamlarsak stand-by'a o zaman start vereceğiz.”

“SAÇMA SAPAN FİKİRLERE PRİM VERMİYORUZ”

Devlet Bakanı Babacan, “aslı astarı olmayan, güven ortamını bozmayı amaçlayan” çabalar bulunduğunu ifade etti. Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonomi politikalarımızın temelinde güven vardır. 2.5 yılda kazandığımız en önemli varlığımız güven ve itibardır. 2.5 yılda ne söz verdiysek onu yaptı. Seçimlerde ne vaat ettiysek onu gerçekleştirdik. Yapmayacağımızı söylediğimiz şeyleri de yapmadık. Burada taahhütlerin yerine gelmesi önemlidir. Onun için Türkiye'yi başka bir ülke ile mukayese edip, 'falanca ülke şöyle yapmış Türkiye niye yapmıyor' gibi saçma sapan fikirlere kesinlikle prim vermiyoruz.

Bizim uyguladığımız ekonomik politika, çok açık bir şekilde şeffaf biçimde tüm dünya aleme ilan edilmiştir. Açıkladığımız politikalardan en ufak sapma, koyduğumuz hedeflerden en ufak gerileme kimse beklememelidir.”

“BORÇLANMA MALİYETİ AZALDI”

Hükümetin aldığı tedbirler, köklü ve kararlı uygulamalar sayesinde borçlanma maliyetinin azaldığını, borçlanma vadesinin uzadığını kaydeden Babacan, iyileşmenin daha da süreceğini ifade etti. Babacan, bugün artık, Türk ekonomisinin kırılgan bir yapı sergilemediğini, enflasyonun tarihi bir düşüş trendine girdiğini, faiz oranlarının sürdürülebilir bir kalkınmayı temin edecek düzeye gerilediğini, mali disiplinin sağlandığını anlattı.

Babacan, YTL'ye geçişle gizli bir devalüasyon yaşanacağı, yuvarlama nedeniyle enflasyonun yükseleceği iddialarının da boşa çıktığını bildirdi. Babacan, YTL'ye geçişle Türk Lirası'nın kaybettiği itibarını yeniden kazandığını, uluslararası piyasalarda itibarının yükseldiğini ifade etti.

Devlet Bakanı Babacan, Ocak ayı biter bitmez, hemen, ihracatın iyi gitmediği yorumlarının yapıldığını belirtirken, o ay içinde Kurban Bayramı dolayısıyla gümrüklerin kapandığı gün sayısının fazla olduğuna dikkat çekti. Şubat ayında ihracatta yüzde 50'yi aşan bir yükselme olduğunu belirten Babacan, böylece Ocak-Şubat ortalamasının yüzde 30'lar düzeyinde gerçekleştiğini anımsattı.

Babacan, ayrıca, bu yıl için turizm beklentilerinin çok olumlu olduğunu dile getirdi. Babacan, ithalatın kompozisyonunun önemine işaret ederek, geçen yıl 17 milyar dolarlık makine ithalatı gerçekleştirildiğini, bunun, ileriki yıllarda ihracat artışını beraberinde getireceğini söyledi.

KREDİ KARTI ACEMİLİĞİ YAŞANIYOR”

Ali Babacan, kredi kartları faizleriyle ilgili soruları yanıtlarken de ekonomik anlayış olarak devletin merkezden planlama yaptığı, her şeye karıştığı sistemlere karşı olduklarını bildirdi. Babacan, “Mümkün olduğu kadar özel sektörün serbest rekabet ortamında iş yapmasını istiyoruz. Eğer siz gazetede şeffaf biçimde bütün bankaların kredi kartı faiz oranlarını görebiliyorsanız, bunlar şeffaf biçimde ilan ediliyorsa, o zaman vatandaşımız en düşük faizi vereni seçecektir diye düşünüyorum” dedi.

Türkiye'de kredi kartı kullanımının yeni yeni yaygınlaştığını, bu nedenle acemilik yaşandığını ifade eden Babacan, “Kaldı ki bütün dünyada da kredi kartı faizleri, diğer tüm faizlerin üzerindedir” dedi.

Kredi kartlarının yasal altyapıya kavuşması gerektiğini kaydeden Babacan, bu konunun kamuoyunun tartışmasına açıldığını, konunun Meclis'in de gündemine geleceğini ve sonuçta en mükemmel olanın bulunacağını ifade etti.

Babacan, bir başka soruyu yanıtlarken de Halkbank ve Pamukbank'ın birleşmesinin sadece Türkiye'de değil, dünyada en sorunsuz banka birleşmelerinden biri olduğuna dikkati çekti. “Bu konuda en ufak bir sıkışıklık, kuyruk, rahatsızlık duydunuz mu?” diyen Babacan, üstelik birleşmenin planlanandan çok önce tamamlandığını ifade etti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle