GeriEkonomi Babacan: Niyet mektubu taslağı çantamda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babacan: Niyet mektubu taslağı çantamda

G-20 toplantıları için Meksika'nın Morelia kentinde bulunan Devlet Bakanı Ali Babacan, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) gönderilecek ek niyet mektubunun taslağını çantasında taşıdığını bildirdi.

Babacan, yaptığı açıklamada, IMF'ye ek niyet mektubunun gönderilmesi için bazı adımlar atılması gerektiğini belirtti. Programda herhangi bir gecikmenin olmadığını, işlerin normal seyrinde yürüdüğünü ifade eden Babacan, IMF İcra Direktörleri'nin Kasım ayında toplanarak bu konuda karar vereceğini bildirdi. IMF ile ilişkilerin bir konsensüse dayandığını vurgulayan Babacan, şunları kaydetti:

"Sırf onların bazı uzmanları reçete yazdı diye biz uygulamıyoruz. Bunu her oturumda ve fırsatta kendilerine söylüyoruz. (Türkiye için doğru ise yaparız, değilse yapmayız) diyoruz. Bu yaklaşımın iyi sonuç verdiğini IMF de gördü ve bize güvenleri arttı. Biz bir şey söylediğimizde, artık (tamam) diyorlar. Yoksa IMF'den ne müsamaha var ne de torpil..."

Üçüncü yılın sonundan itibaren vatandaşın cebinin daha da rahatlayacağını ifade eden Babacan, "Yüksek borç yükü olduğu için sıkı maliye politikasını sürdürmek zorundayız. Dünyada bunun başka çaresi de yok. Ama elimizden geldiği kadar da vatandaşa imkanlar sunmaya çalışıyoruz. Biz, 2010-2020 yılında artık ekonomik sorunlarını aşmış, AB'ye üye olmuş bir Türkiye görmek istiyoruz" diye konuştu.

Babacan, bütçe hedeflerinin uygun biçimde seyretmesi halinde 2004 yılında elektrik ve doğalgaza zam yapmayacakları görüşünü yineledi. Ali Babacan, 2004 yılı için tasarruf tedbirlerine ağırlık verdiklerini bildirerek, gelir artırıcı ve zam yapıcı önlemlerin azınlıkta olduğunu söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle