GeriEkonomi Babacan: Kurulu düzenden istifade edenler bu düzen bozulmasın diye çaba gösteriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babacan: Kurulu düzenden istifade edenler bu düzen bozulmasın diye çaba gösteriyor

Babacan: Kurulu düzenden istifade edenler bu düzen bozulmasın diye çaba gösteriyor

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili adayı Ali Babacan NTV yayınında Oğuz Haksever’in sorularını yanıtladı. Babacan rant vergisiyle ilgili olarak gelen bir soruya, "Kurulu düzenden istifade edenler bu düzen bozulmasın diye çaba gösteriyor" cevabını verdi.

Babacan Haksever’in “Rant vergisi gibi uygulamalar vardı seçimden sonra tekrar AK Parti hükümeti olması durumunda gündeme gelebilir mi?” sorusuna, “ Şehirlerimizde de hızlı bir betonlaşma görüntü kirliliği meydana geliyor. Hem hızlı bir hak hukuk olsun hem de şehirlerimiz daha hızlı büyüsün. Ama kurulu düzenden istifade edenler bu düzen bozulmasın diye çaba gösteriyor” dedi.

Babacan: Kurulu düzenden istifade edenler bu düzen bozulmasın diye çaba gösteriyor

İşte NTV’nin Babacan yayınından ön plana çıkan sözler:

Yabancıya konut satışı cari hareket değil bir finansman hareketidir. Doğrudan sermaye girişi gibi değerlendirilir. İhracat apayrı bir cari hareket. Biz farklı sektörlerle ilgili farklı dönemlerde teşvik politikaları uyguladık. Döviz kazandırıcı pek çok sektörde farklı politikalar uyguladık. İstismar etmeyi önleyici tedbirlerle birlikte bir Türkiye'ye döviz kazandırıcı her türlü çabayı desteklemekte fayda var.

‘HUKUK ZAYIFSA YATIRIM OLMUYOR’

Bunun üzerine reformlar inşa etmek gerekiyor. Sadece ekonomi alanında değil örneğin yargı alanında. Yargı reformları Türkiye için çok çok önemli olacak. Gerçek anlamda bir hukuk devleti olması Türkiye'nin çok önemli. Aksi halde ekonomi de ne yaparsanız yapın hukuk ayağı zayıfsa yeterince yatırım olmuyor o ülkede.