GeriEkonomi Babacan, ’Haydi Merkez İstanbul’a’ dedi Yılmaz’ın bağımsızlık direnci kısa sürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babacan, ’Haydi Merkez İstanbul’a’ dedi Yılmaz’ın bağımsızlık direnci kısa sürdü

Babacan, ’Haydi Merkez İstanbul’a’ dedi Yılmaz’ın bağımsızlık direnci kısa sürdü
refid:4865389 ilişkili resim dosyası

Dün Merkez Bankası ile hükümet arasında ilginç bir ’bağımsızlık’ gerginliği yaşandı. Devlet Bakanı Ali Babacan, A.A.’ya "Merkez Bankası’nın İdare Merkezi’ni İstanbul’a taşıyacağız" dedi. Merkez Bankası, hemen "Kanunumuza göre Merkez Bankası’nın merkezi Ankara’da" yanıtı verdi. Daha sonra Durmuş Yılmaz, "Taşınmamızda bence mahzur yok" açıklaması yaptı.

HÜKÜMET ile Merkez Bankası arasında bu kez de ’İstanbul’u finans merkezi yapma’ projesi yüzünden ilginç bir bağımsızlık gerginliği çıktı. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, dün sabah Anadolu Ajansı’na (A.A.) yaptığı açıklamada, Halkbank’ın merkezinin İstanbul’a taşınacağını hatırlatırken, "Yakın gelecekte Ziraat Bankası’nın merkezini de İstanbul’a taşıyoruz. BDDK ve SPK gibi finansla doğrudan ilgili kuruluşlarımızın da merkezlerini İstanbul’a taşıma niyetimiz var" dedi. Babacan bu arada, aldıkları yeni bir kararla, Merkez Bankası İdari Merkezinin de İstanbul’a taşınacağını bildirdi.

MERKEZ AÇIKLAMASI:

Babacan’ın bu açıklamasından iki saat sonra Merkez Bankası yazılı bir açıklama yaptı.  Merkez Bankası’nın konuya ilişkin duyurusunda, 1211 Sayılı "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası" Kanunu’nun 2. maddesinde, "Bankanın merkezi Ankara’dadır" hükmü bulunduğu hatırlatıldı. İdare merkezinin bazı birimlerinin İstanbul’a taşınması konusunun, geçmişte de bankanın gündemine geldiği ve yetkili organlarda değerlendirildiği kaydedilen açıklamada, "Bugün için idare merkezimizin İstanbul’a taşınması konusunda, bankamızın almış olduğu bir karar bulunmamaktadır" denildi.

YASA DEĞİŞMELİ:

Merkez Bankası’nın bu açıklaması piyasalarda, ’Merkez Bağımsızlığı’nı savunuyor’ yorumlarına neden oldu. Ancak, bu açıklamadan yaklaşık 1 saat sonra, bu kez Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz A.A.’ye bir demeç verdi. Yılmaz, Merkez Bankası İdare Merkezinin İstanbul’a taşınması konusunun, uzun süredir Merkez Bankasının gündeminde olduğunu söyledi. Yılmaz, taşınma konusunun kanun değişikliği gerektiğini belirtti. Geçmişte Banka Meclisinde bu konunun, değişik başkanların döneminde bir kaç kez tartışıldığını, hatta bununla ilgili İstanbul’da bir arsa alındığını anlatan Başkan, şunları söyledi: "Bu arsada yapılacak binalarla ilgili projeler geliştirildi. Fakat sonuçta kesin bir karara varılmadı. Bu konu, kanun değişikliği gerektiriyor. Merkez Bankası kanununun ilgili maddesinde diyor ki; Bankanın Merkezi Ankara’dır. Merkez Bankası Banka Meclisi, bu konuda bir karar almadı. Alacağı karar da, ancak hükümete öneri götürmek şeklinde olabilirdi. Duyurumuzda sözü edilen, Merkez Bankası herhangi bir karar almamıştır, ifademiz bu şekilde okunmalı."

BENCE İYİ OLUR:

TCMB’nin İstanbul’a taşınması kararının ne derece doğru olduğuna ilişkin soru üzerine ise Yılmaz, şöyle dedi: "Modern iletişim teknolojisi gereği borsaların, piyasaların alıcıların yüz yüze gelip işlem yapmaları gerekmiyor. Mekansal zorunluluk ortadan kalktı. Dolayısıyla fiziksel lokasyon, çok da önemli değil aslında. Bu anlamda Merkez Bankası ya da başka bir birimin İstanbul’da, Ankara’da olması ya da başka bir yerde olması çok da fazla önem arz etmiyor. Ama bunun dışında İstanbul biliyorsunuz bir ticari merkez. Basın orada, mali merkez orada. Merkez Bankası’nın orada olması, belki çok daha iyi olabilir. Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınmasında bence mahsur yok."

Almanya’nın Merkez Bankası Berlin’de değil Frankfurt’ta

 ALİ Babacan, Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınmasını "aldığımız yeni bir karar" diye duyurdu ve planının gerekçesini şöyle anlattı: "Bugün bazı gelişmiş ülkelerde Merkez Bankaları başkentten değil, o ülkenin finans merkezinden yönetiliyor. Örneğin Almanya’nın başkenti Berlin ama merkez bankası Frankfurt’ta; Avustralya’nın başkenti Canberra, merkez bankası Sydney’de. Bizim de finansla ilgili ve özerk yapıya sahip olan kamu kuruluşlarımızın İstanbul’da olmasından daha doğal bir şey olamaz. Gecikmiş bu taşınma işlemlerini önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmeyi planlıyoruz." İstanbul’un finans merkezi olmasını destekleyecek bir başka önemli girişimlerinin, "aracılık maliyetlerinin sıfırlanması" olacağını belirten Babacan, "Ekonomik programımızda da öngördüğümüz gibi, zaman içinde bütçe imkanları elverdikçe, BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri vergisi) ile KKDF’yi (Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi)  sıfırlayacağız. Bu da uluslararası finans kuruluşlarının İstanbul’u tercih etmelerine katkı sağlayacak" dedi.

Başbakanımız özel gayret gösteriyor

 GELİNEN noktada İstanbul’un, tarihi ve kültürel potansiyeliyle, ticaret hacmiyle, konumuyla hızlı şekilde uluslararası bir finans merkezi olma yolunda ilerlediğine işaret eden Devlet Bakanı Ali Babacan, şu görüşleri dile getirdi: "Son dönemde Türkiye ekonomisinde sağlanan güven ortamı da İstanbul’un bu şöhretini artırdı. Orta Doğu’nun, Asya’nın, Afrika’nın ve Avrupa’nın kesiştiği bu kent çok daha fazlasını hak ediyor. İstanbul’un bu potansiyelini değerlendirmek için hem yerel bazda, hem de ulusal bazda bir takım çalışmalar zaten yürütülmekteydi. Bizzat Sayın Başbakanımız, İstanbul’un ticaretin, turizmin, tarih ve kültürün olduğu kadar finansın da merkezi olabilmesi için özel gayret gösteriyor. Yerel yöneticilerimiz de bu yönde çalışmalarını sürdürüyorlar. Son üç yılda İstanbul’da çok büyük uluslararası organizasyonlar yapıldı. Başarıyla yapılan bu organizasyonlar Türkiye’nin imajına, tanıtımına, İstanbul’un tanıtımına önemli katkı sağladı."

Merkez İstanbul’a gelirse iyi olur

 TÜRKİYE Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Merkez Bankası ve bankacılık sektörünün tüm ağırlığının İstanbul’da toplanmasında fayda bulunduğunu söyledi. Ali Babacan tarafından dile getirilen konunun, en son Türkiye Bankalar Birliği yönetim kurulu olarak Başbakan Erdoğan’ı ziyaretlerinde de gündeme geldiğini kaydeden Özince, bu konudaki değerlendirmeleri rapor halinde hükümete sunmayı kararlaştırdıklarını bildirdi.

ASO: Merkez gelin mi ki İstanbul’a götürülsün

 ANKARA Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) idare merkezinin İstanbul’a taşınması fikrine karşı çıkarak, "Merkez Bankası görücüye mi çıkmış? Gelin mi ki İstanbul’a götürülsün? Bırakın da Ankara’da kalsın" dedi. Ziraat ve İş Bankasının İstanbul’a taşınabileceğini, ancak Merkez Bankası’nın bu bankalarla karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, şunları söyledi: "Merkez Bankası’nın, stratejik önemi var. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara. Hükümet burada, Başbakanlık burada, Maliye Bakanlığı burada, Hazine burada, Yargıtay’ı burada. Merkez Bankası’nın İstanbul’a götürülmesinin pratik faydası ne olacak? O zaman Maliye Bakanlığı’nı da, Hazineyi de İstanbul’a götürelim."

ATO: Başbakanlığı da İstanbul’a taşıyın

 ANKARA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın Merkez Bankası’nın idare merkezinin İstanbul’a taşınması yönündeki açıklamasına, "Oldu olacak Başbakanlığı da İstanbul’a taşıyın, Başkent İstanbul’dur deyin, olsun bitsin" diye tepki gösterdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle