GeriEkonomi Babacan duruşunu bozmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babacan duruşunu bozmadı

Babacan duruşunu bozmadı
refid:21571371 ilişkili resim dosyası

Başbakan Erdoğan’ın günlerdir bakanlar arasında büyümeyle ilgili süren gaz-fren polemiğinde “balataları yakmalayalım” diyen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’dan yana tavır alması, “yol sisli, virajlı şoför gaza basmaz” diyen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın duruşunu bozmadı.

Babacan dün katıldığı G20 Finansal Sistemik Risk Konferansı’nda bugünü değil geleceği düşünmenin önemine vurgu yaptı. Ali Babacan, “Biz Türkiye olarak 2001 krizinden, kendi krizimizden önemli dersler  çıkardık. Fakat bu derslerin de ben açıkça ifade edeyim bir süresi var. Aradan vakit geçtikçe bunlar unutuluyor” dedi.

Ali Babacan, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin daha korunaklı bir finans  yapısına ulaşması için önemli kararlar aldıklarını anımsatarak, 2009’da aldıkları  kararların 2010 ve 2011 yıllarında yüksek büyüme oranları getirdiğini, ancakkredi hacmindeki hızlı genişlemenin ülke için risk oluşturduğunu gördüklerini ve  buradaki hızlı genişlemeyi makul seviyelerde tutmak için tedbirler aldıklarını,  bugün kredi hacmindeki genişlemeyi makul miktarlarda tutabilmeyi  başarabildiklerini söyledi.

Geleceği düşünmeliyiz

Bugünü düşünerek değil, geleceği de düşünerek hareket edebilmenin önemine  değinen Babacan, “Aksi takdirde pek çok ülkede örnekleri var. Kısa vadedeki  canlılık, kısa vadedeki hızlı kredi hacmi genişlemesi bir süre mutluluk oyunu  beraberinde getiriyor, ondan sonra geliyor, çok kötü vuruyor” yorumunu yaptı.
ABD’de mortgage piyasasındaki kriz ve bunların sonuçlarına dikkati çeken  Babacan, şunları kaydetti:

“Bankaların çok hızlı kredi verdiği, insanların sürekli ev, araba  aldığı,  dönemlerde karar vericilerin adım atıp da ‘ya  durun kardeşim, nereye gidiyoruz, problemler var mı yok mu’  demesi çok zor oluyor. Pekçok ülkede sıkıntı tam bu noktadan kaynaklanıyor. Vatandaşlar mutlu, herkes mutlu olunca hükümetler mutlu. O zaman niye ben bir şey yapayım ki? Bırakalım şöyle bir gitsin.’ İşte bu son derece yanlış bir yaklaşım. Son kriz ve Türkiye’nin vermiş olduğu sınav, doğru zamanda alınan kararların  nihayetinde güzel sonuçlar verdiğini gösterdi.”

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle