GeriEkonomi Babacan: Durum iyi daha çok harcayalım diyecek gibi değiliz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babacan: Durum iyi daha çok harcayalım diyecek gibi değiliz

Babacan: Durum iyi daha çok harcayalım diyecek gibi değiliz
refid:16692707 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen “3. Büyükelçiler Konferansı”nda, Türkiye ekonomisi konusunda bir sunum yaptı.

“Türkiye’nin borcu diğer ülkelerden çok düşük. O zaman niye korkuyoruz ki? Niye bütçemiz açık olmasın? Niye daha çok harcamayalım?” gibi teklifler geldiğini aktaran Babacan, şu değerlendirmeleri yaptı: “Bu teklifler geliyor bize. Bunun kendi içimizde de bazen mücadelesini veriyoruz. Ancak gelişmekte olan ülkelere baktığımızda kamu borç stoklarının fazla yüksek olmadığını görüyoruz. Kendimizi onlarla mukayese edip onların liginde nerede olduğumuza dikkat etmemiz gerekiyor. Yoksa bizim onlara bakıp da ‘Durumumuz iyi. Daha çok harcayalım. Daha çok açık verelim’ diyecek konumda değiliz. Bütçe açığı noktasında da yine AB ülkeleriyle karşılaştırıldığında yine Türkiye daha makul bir noktada.”

1 doların altında yaşayan yok

ALİ Babacan, TRT-1’de yayımlanan “Enine Boyuna” adlı programda, Türkiye’de Gini katsayısının (gelir dağılımındaki eşitsizliği ölçmeye yarayan katsayı) gittikçe düzeldiğini anlattı. Babacan, “Türkiye’de kişi başına günlük 1 doların altında yaşayan nüfusumuz artık yok. Yükselen ekonomiler arasında oran olarak yoksulluğun en az olduğu ülkenin Türkiye” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle