Geri Ekonomi Babacan: 375 milyon dolarlık reform kredisi bu ay geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babacan: 375 milyon dolarlık reform kredisi bu ay geliyor

Devlet Bakanı Ali Babacan, Dünya Bankası’ndan sağlanacak ekonomik reform kredisinin 375 milyon dolar tutarındaki diliminin çalışmalarının mart ayı sonunda sonuçlandığını belirterek, ‘Söz konusu kredi nisan ayı içinde serbest bırakılacaktır’ dedi.

DEVLET Bakanı Ali Babacan, ekonomik reform kredisinin 375 milyon dolar tutarındaki diliminin çalışmalarının mart ayı sonunda sonuçlandığını belirterek, ‘Söz konusu kredi nisan ayı içinde serbest bırakılacaktır’ dedi.

Babacan, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ile birlikte Hazine’de düzenlediği basın toplantısında, konuşmasına bugün vefat eden işadamı Sakıp Sabancı’nın ölümünü hatırlatarak başladı. ‘Ülkemizin yetiştirdiği çok değerli bir şahsiyeti, Sakıp Sabancı’yı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz’ diyen Babacan, Sabancı’nın Türkiye’ye her alanda önemli katkıları bulunduğunu, yıllar boyu ürettiğini, yatırım yaptığını ve on binlerce kişiye iş imkanı sağladığını söyledi.

Sürdürülebilir bir kalkınma içinde yapısal reformların hayati önem taşıdığını belirten Babacan, ‘Ülkemizin AB ile bütünleşmesi sürecinde yapısal reformlar son derece büyük önem arz ediyor’ dedi.

Bunun bilincinde olan hükümetin bütçe ve para politikalarını uygularken, eş zamanlı olarak yapısal reformlarda da kararlı bir yol izlediğini anlatan Babacan, yapısal reformlar programının en önemli bölümünün kamu maliyesindeki etkinliğin sağlanması olduğunu kaydetti.

Reformların oldukça geniş bir alanı kapladığını ve bunun ilgili birim ve bakanlıkların mutabakat ve katılımı ile gerçekleştirildiğini belirten Babacan, ‘Ekonomik reform kredisinin 375 milyon dolar tutarındaki diliminin çalışmaları, mart ayı sonunda sonuçlandı. Söz konusu kredi, nisan ayı içinde serbest bırakılacaktır’ diye konuştu.

KAMU BANKALARI

Babacan, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Babacan, kamu bankalarının özelleştirilmesine hükümetin sıcak bakmadığı şeklindeki yorumlara dikkat çeken bir soru üzerine, bu konuda 3 ayrı alanda çalışma yürüttüklerini anlattı.

Bunları Pamukbank’ın Halk Bankası içinde entegre edilmesi, Ziraat Bankası’nın rasyonelleştirilmesi ve Vakıfbank’ın değer tespit çaışmasından sonra hisse yapısında özel sektör payının arttırılması olarak sıralayan Babacan, şöyle devam etti: ‘Bu çalışmalara start verilmiştir. En fazla 2.5-3 ay içinde bu çalışmaların tamamlanmasını planlıyoruz. Orta ve uzun vadede bu bankalara nasıl yol vermek istiyoruz, bunu belirleyeceğiz. Kamu bankalarına ilişkin çalışmalar, ticari ilkeler çerçevesinde yürütülen çalışmalardır. ’

Vorkink: Hükümetin performansı etkileyici

DÜNYA
Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türk hükümetinin yapısal reformlar alanında etkileyici bir performans gösterdiğini söyledi.

Devlet Bakanı Ali Babacan’ın Dünya Bankası kredileriyle ilgili düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Vorkink, sözlerine işadamı Sakıp Sabancı’nın ölümü nedeniyle ailesi ve tüm Türkiye’ye taziyelerini ileterek başladı.

Dünya Bankası’nın Türkiye’ye yönelik kredi desteği konusunda bilgi veren Türkiye Direktörü, Türkiye’nin ekonomik reform kredisi kapsamındaki koşulları yerine getirmesi nedeniyle 375 milyon dolarlık kredi diliminin serbest bırakıldığını vurguladı. Dünya Bankası ve Hazine Müsteşarlığı’nın vardığı anlaşmayla Türkiye’ye program amaçlı mali sektör ve kamu sektörü uyum kredisi adı altında 1 milyar dolarlık bir kredi öngörüldüğüne dikkat çeken Vorkink, bunun Dünya Bankası’nın ülkelere sağladığı en büyük kredilerinden birisi olduğunu bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle