Aygün: Sıcak paraya vergi şart

Ankara
16.03.2005 - 12:12 | Son Güncelleme:

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, geçen yıl 15 milyar dolar olan sıcak paranın bugün 38 milyar dolara yükselmesinin “hayra alamet olmadığını” belirterek, ”Türkiye'de sıcak paraya vergi şart" dedi.

Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, 38 milyar dolara ulaşmış bulunan sıcak paradan spekülatörlerin bir yılda yüzde 36'ya varan oranlarda rant geliri elde ettiklerini, geçen yılın aynı dönemine göre sıcak para miktarının yüzde 100 oranında arttığını dile getirdi.

Aygün, şöyle konuştu: “Merak ediyorum. Ne zaman önlem alınacak diye bekliyorum. Sıcak para miktarı 50 milyar dolara ulaştığında ne olacak? Yine sorun yok mu denilecek? Türkiye, kısa vadeli para çıkışları üzerinden yüzde 1-2 oranında vergi almadığı sürece, kriz sendromundan kurtulamaz. Ersin Özince haklı. Sıcak paraya vergi şart.”

"TÜRKİYE'YE YABANCI SERMAYE DEĞİL, YALANCI SERMAYE GELİYOR"

Yabancı yatırımcının yatırım için değil, rant geliri elde etmek için geldiğinin altını çizen Aygün, yatırım ortamının iyileşmesi yönünde herhangi bir adımın atılmadığını, bu anlamda 12 önemli engelin yabancı sermayeyi Türkiye'ye gelmekten caydıracağını söyledi.

Yabancı sermayenin gelmesine engel olan faktörlerin başında elektrik, doğalgaz, benzin fiyatları ile enflasyon, faiz, kayıtdışılık, istihdam vergileri, gelir, kurumlar vergileri, yolsuzluk, insani gelişme endeksleri ve rekabet gücü sıralamasındaki olumsuz rakamların bulunduğunu ifade eden Aygün, “oysa yalancı sermaye olan spekülatörlerin Türkiye'ye gelmesi için rant kokusunun alınması yeterli oluyor” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı