GeriEkonomi Aydınlandık!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aydınlandık!

Aydınlandık!

Son yapılan elektrik zamlarından sonra tasarruf öne çıktı. Aydınlatmada sektöründe tasarruf avantajıyla öne çıkan LED ampullerin günlük 10 saatlik ortalama kullanımıyla tüketicilere 5 yılın sonunda maliyeti 55 TL oluyor. Bu rakam tasarruflu ampullerde 112 TL, akkor ampullerde ise 418 TL’yi buluyor.

IŞIK yayan diyot. Bu üç kelime sizin için bir anlam ifade etmese de aslında hemen hemen her gün kullandığımız bir teknoloji. LED yani “Light Emitting Diode” anlamına gelen bu teknoloji şu anda televizyondan otomotiv sektörüne kadar birçok alanda aydınlatmada kullanılıyor. Daha az enerji harcamasıyla öne çıkan LED teknolojisinin en sık kullanılmaya başlandığı alanların başında evler var. Bunun sebebi ise geleneksel akkor ampullere göre neredeyse 10 kat daha az enerji harcaması. Ancak buna rağmen tüketiciler, LED ampulleri fiyatlarından dolayı tercih etmiyordu. Ancak bu dönem bitti. 2013 yılında tanesi 20 TL olan LED ampullerin fiyatları, yüzde 80 düştü. Artan üretim adetleriyle beraber bu ampullerin fiyatları neredeyse geleneksel ampuller kadar oldu. Yaptığı tasarruf da cabası...

ZAMLARDAN SONRA EN İYİSİ
Söz tasarruftan açılmışken hemen bir örnek paylaşalım. 5 yıl toplamında 126 Kw’lık enerji harcayan LED ampullere karışılık akkor ampuller 1095 Kw, tasarruflu ampuller 256 Kw harcıyor. LED ampullerin günlük 10 saatlik ortalamayla kullanılması, tüketicilere 5 yılın sonunda yaklaşık 55 TL’ye mal oluyor. Bu rakam tasarruflu ampullerde 112 TL, akkor ampullerde ise 418 TL olarak belirtiliyor. Bir evde ortalama yedi ampul olacağını varsaydığımızda ise akkor ampul kullanımında 2 bin TL, tasarruflu ampul toplam tutar 500 TL’yi geçiyor. LED ampullerde ise bu rakam 220 TL. Buna ek olarak LED ampuller ömür bakımından daha uzun çalışma saatine sahip. 40 bin saatlik ömrü bulunan LED ampul dikkat çekiyor. Bu rakam geleneksel akkor ampullerde 750 saat, tasarruflu ampullerde ise 6 bin saat olarak belirtiliyor. Durum böyle olunca LED ampulleri bir araya getirdik.

BULLEDS

3 Watt gücünde
2700K renk sıcaklığı
50 bin saat çalışma ömrü
Satış fiyatı 4.20 TL

ODALIGHT
5 Watt gücünde
2700K renk sıcaklığı
15 bin saat çalışma ömrü
Satış fiyatı 5.60 TL

STARMAX
7 Watt gücünde
3500K renk sıcaklığı
20 bin saat çalışma ömrü
Satış fiyatı 9.90 TL

NEXTLED
3 Watt gücünde
6500K renk sıcaklığı
25 bin saat çalışma ömrü
Satış fiyatı 11.90 TL

CATA
8 Watt gücünde
6400K renk sıcaklığı
30 bin saat çalışma ömrü
Satış fiyatı 12.90 TL

VESTEL
10 Watt gücünde
5000K renk sıcaklığı
30 bin saat çalışma ömrü
13.95 TL satış fiyatı

OSAKA LIGHT
6 Watt gücünde
6500K renk sıcaklığı
30 bin saat çalışma ömrü
Satış fiyatı 12.90 TL

TOSHIBA
3.5 Watt gücünde
2700K renk sıcaklığı
15 bin saat çalışma ömrü
Satış fiyatı 13.90 TL

PHILIPS
4 Watt gücünde
6500K renk sıcaklığı
15 bin saat çalışma ömrü
Satış fiyatı 13.99 TL

 Evlerde nesnelerin interneti

TEKNOLOJİ dünyasının son günlerde dilinden düşmeyen bir kelime var. Bu kelime Internet of Things (IoT). Yani nesnelerin interneti. Şu anda yeni bir kavram olsa da nesnelerin interneti konseptine uygun birçok cihaz evlerimize girmeye başladı. Akıllı aydınlatma sistemlerinden buzdolaplarına kadar birçok internete bağlanıyor ve sizin kilometrelerce bile uzakta olsanız bile akıllı telefonunuzdan kontrol edebilmenizi sağlıyor. Durum böyle olunca evlerde kullanılabilen ve nesnelerin interneti konseptine uygun olan cihazları bir araya getirdik.

PHILIPS

Hue Go

Taşınabilir bir aydınlatma sunan bu ürün, eve yaklaştığınızı anlayacak ve ışıkları yakacak. İstediğiniz an fişini çekerek de kullanılabilen cihaz, 16 milyona yakın rengi destekliyor. Satış fiyatı 349 TL.

LOGITECH

Logi Circle

Güvenlik kamerası modeli Wi-Fi üzerinden internete bağlanıyor. Nerede olursanız olun evinizi görmenizi sağlayan kamera, aynı zamanda hareketleri izleyerek akıllı telefonunuza bildirim gönderiyor. Satış fiyatı 379 TL.


COSA

Kombinizi akıllandıran bu cihaz sayesinde eve yaklaştığınızda otomatik olarak eviniz ısınacak. Uzaklaştığınızda ise kombinizi kapatacak. Yüzde 30 tasarruf yapmanızı sağlayan ürünün satış fiyatı 249 TL.


SAMSUNG

Şirketin geliştirdiği ‘AR9000’ adındaki yeni nesil klima internete bağlanıyor ve akıllı telefonlardan kontrol edilebiliyor. 12000 btu soğutma gücünde olan klimanın satış fiyatı 2 bin 999 TL.


IDEVICES

iGrill adındaki mutfak termometresi tava ve tencerelerde kullanılıyor. Uygun sıcaklığa ulaştığında ise pişireceğiniz yiyeceğe göre akıllı telefona bildirim gönderiyor. 200 saate kadar pil ömrü bulunan ürünün satış fiyatı 249 TL.

HAFTANIN TRENDİ

Kameralı sensörlü diş fırçası

GEÇTİĞİMİZ hafta düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde en çok dikkat çeken ürünlerin başında Oral-B’nin Genius adındaki kameralı diş fırçası oldu. Model, üzerinde bulunan kamera ve sensörlerle kullanıcıların hangi dişlerini daha fazla fırçaladıklarını belirliyor. Önümüzdeki temmuz ayında tüketicilere sunulacak olan modelin satış fiyatı henüz açıklanmadı.

UYGULAMA

Bitkilerinizin hastalığını buluyor

BİTKİLERE doğru şekilde bakmak oldukça tecrübe isteyen konuların başında geliyor. Bitki bakımını kolaylaştırmak için yola çıkan Plex adındaki uygulama, hastalıkları teşhis ediyor. Bunun için akıllı telefonların kamerasından yararlan uygulama, bitkilerin çekilen fotoğraflarını analiz ediyor. iOS ve Android uygulaması yakında çıkacak Plex’in beta sürümünü test edebilirsiniz.

Londra sokaklarında zombi mücadelesi

KORKUNÇ bir salgınla gelen zombiler Londra’nın her yerini sarmış durumda. Siz de zombilerin tam ortasındasınız. Heyecan dolu bir mücadelenin yer aldığı ‘Zombi’ oyununda bu hikaye canlandırılıyor. Grafik ve hikaye kurgusuyla dikkatleri çeken Zombi oyunu teknoloji mağazalarındaki raflarda yerini aldı. Playstation 4’ler için satışa çıkan oyunun fiyatı ise 120 TL.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle