Aydın Doğan bizim için iyi bir vergi mükellefi

Hürriyet Haber
16.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uzun süre suskun kalan İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı da sonunda Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan’ın birinci olduğu vergi rekortmenlerini açıkladı. Bu yılki gecikmenin Aydın Doğan’la ilgili olup olmadığı soruları üzerine Başkan Mehmet Koç, "Aydın Doğan, bizim için iyi bir vergi mükellefi, vergisini ödemiş, beyan etmiş. Ona karşı vergi idaresinin kastı olmasını gerektirecek herhangi bir durum yok " dedi.

İSTANBUL’un vergi rekortmenleri nihayet açıklandı. Gelir İdaresi Başkanlığı Türkiye sıralamasına ilişkin açıklamayı önceki gün yapmış olsa da, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı da sonunda Aydın Doğan’ın birinci olduğu İstanbul’un vergi rekortmenlerini açıkladı. Vergi rekortmenleri listesinin açıklanmasında 9 günlük bir gecikme olduğunu belirten Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç, Aydın Doğan ile ilgili gelen sorular üzerine değerlendirmelerde bulundu. Koç, "Hayali beyanlar ve kendisine ulaşılamayan vergi mükellefleri nedeniyle listeyi açıklamada biraz geciktik. Aydın Doğan, bizim için iyi bir vergi mükellefi, vergisini ödemiş, beyan etmiş. Ona karşı vergi idaresinin kastı olmasını gerektirecek herhangi bir durum yok" dedi. İlk 100’ün açıklandığı listede Hüsnü Özyeğin 9 milyon 708 bin 371 TL ile ikinci, Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç’un kızı Semahat Sevim Arsel 9 milyon 660 bin 697 TL ile üçüncü oldu.

Aydın Doğan’ın, 12 milyon 187 bin 634 TL tahakkuk eden vergi ile 2008 yılı İstanbul Gelir Vergisi rekortmeni olduğu listelerle ilgili bilgi veren Mehmet Koç, şu değerlendirmeyi yaptı: "Gecikme bir hafta ile 9 gün arasındadır. Burada rekortmenlerin nasıl açıklandığı çok önemli. Kimin rekortmen olacağı önceden bilinmiyor. Beyannamenin son tarihine kadar bekliyoruz. Sonra 69 adet vergi dairesi kendi alanında ilk 100’e giren mükellefi belirleyip bize gönderiyor. Daha sonra bu mükelleflerden dereceye girenlere tek tek dönüp adının açıklanıp açıklanmayacağı yazılı dilekçelerle soruluyor. İlk 10’u açıklamak kolay. Çünkü onlar belli kişiler ve ulaşmak kolay."

Doğru iş yapmalıyız

Gecikmenin, teknik bir gecikme olduğunu belirten Mehmet Koç, buradaki 3 teknik problemi, elden gelen /images/100/0x0/55ea4317f018fbb8f874a587beyannameler, kendisine ulaşılamayan mükellefler, hayali beyanname gönderenler şeklinde sıraladı. Bunları araştırmak durumunda olduklarını, mükelleflere ulaşarak adlarının açıklanıp açıklanmayacağına dair belge almalarının şart olduğunu söyleyen Koç, şunları söyledi: "Ek beyanlar, postadaki gecikmeler, bir takım dikkate alınmaması gereken beyanlar. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde bir haftalık ya da 9 günlük gecikmeye neden olabilir ki ’biz ayın 15’inde açıklayacağız’ dediğimizde gecikme bir hafta bile değildi."

Gelir vergisi arttı

Mehmet Koç, tahakkuk eden gelir vergisinde geçen yıla göre yüzde 16.8’lik artış bulunduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: "İstanbul’da geçen yıl, 2008 yılının mart ayında beyan edilen gelir vergisi, 1 milyar 688 milyon 341 bin 809 lira. Bu yıl 1 milyar 970 milyon lira. Gayrimenkul sermaye iradına baktığımızda, tahakkuk eden gelir vergisi 678 milyon 233 bin 407 lira. Bu yıl 853 milyon 325 bin 592 lira. Kira gelirlerindeki artış yüzde 25.8. Gelir vergisindeki ortalama artış yüzde 16.8. Biz kira gelirinde kullandığımız yöntemin doğru olduğunu düşünüyoruz. Yöntem doğru ki, yüzde 25.8’lik bir artış var. "

Stadyumlarda çay ve su kontrolleri yapılıyor

İSTANBUL
Vergi Dairesi Başkanlığınca yürütülen çalışmalara da değinen Mehmet Koç, şunları söyledi: " Önceden büyük futbol kulüplerinin maçlarında ya da sanatçıların açık hava gösteri merkezlerindeki gösterilerinde, fiş verilip verilmediği, kayıtlı çalışılıp çalışılmadığı konusunda sıkıntı yaşamaktaydık. Yeni uyguladığımız yöntemle, maç başlamadan önce arkadaşlar, stata gidiyorlar ve oradaki sandviçten suya kadar, kullanılabilecek her türlü malzemeyi sayıyorlar. Maçtan sonra bir kere daha gidiyorlar. Ne kalmış onu görüyorlar. Aradaki tüketimin faturasının verilip verilmediğini kontrol ediyorlar. "

İlk 3 ayda mükellef sayısı 41 bin 368 arttı

BU
yılın ilk 3 ayında mükellef sayısındaki artışın 41 bin 368 olduğunu ve bunun yüzde 1’e denk geldiğini belirten Mehmet Koç, şöyle devam etti: "Bu artışın daha çok kaynağı, gayrimenkul sermaye iradı mükelleflerinde meydana gelen artış, kira geliri elde eden mükelleflerdeki artış. 31 Aralık’ta gayri menkul mükellefi 256 bin 794 iken, 31 Mart’ta 273 bine çıkmış. Yani 3 aylık dönemde gayrimenkul sermaye iradı mükelleflerinin sayısında 31 bin 367 adet, yüzde 13’lük bir artış var. Bu çok önemli bir artış. Şu nedenle, biz İstanbul’da kapı kapı dolaşıp kira geliri elde edilip edilmediğini ya da ne kadar kira ödendiğini sormadık. Farklı yöntemler kullandık, teknik yöntemler kullandık. Bilgisayar uygulamalarını kullandık, belediyelerden bilgiler aldık. Site yönetimlerinden bilgiler aldık. "

Cem Yılmaz son 5 yılda 3 defa listeye girdi

AYSEL
Şan (Seda Sayan), 2 milyon 864 bin 805 lira tahakkuk eden vergiyle, bu yıl sanatçılar listesinde İstanbul gelir vergisi rekortmeni oldu. Şan’ı 2 milyon 77 bin 742 lira vergi ile Ali Acun Ilıcalı izledi. 1 milyon 658 bin 201 lira vergi ile Mehmet Ali Erbil üçüncü, 1 milyon 358 bin 806 lira vergi ile Beyazıt Öztürk dördüncü, 1 milyon 227 bin 339 lira ile Mustafa Sandal da beşinci sırada yer aldı. Sanatçılarda ilk 10 da ise devamlılık gözlendi. Bülent Ersoy, Candan Erçetin ve Kenan İmirzalıoğlu bu yıl ilk defa ilk 10 giremedi. Aysel Şan, Mehmet Ali Erbil ve Cem Yılmaz son 5 yılda 3 defa listeye girmeyi başaran isimler oldu.

Sıtkı Çiftçi yine gayrimenkul rekortmeni

GAYRİMENKUL
sermaye iradı rekortmenleri listesinde ilk sırayı, geçen yıl olduğu gibi tahakkuk eden 1 milyon 367 bin 135 lira vergi ile Sıtkı Çiftçi aldı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir mükellef 1 milyon 118 bin 7 lira tahakkuk eden vergiyle ikinci olurken, Sema Cıngıllıoğlu 1 milyon 10 bin 207 lira ile üçüncü sıraya yerleşti. İstanbul’da kapı kapı dolaşıp kira geliri elde edilip edilmediğini araştırmadıklarını anlatan Mehmet Koç, "Farklı ve teknik yöntemlerle bilgisayar uygulamaları ve belediye bilgileri ile bu mükelleflere ulaşıldı. Bu mükelleflerde de 31 bin 367 adet artış var" dedi.

Doktorlarda rekor Hamzaoğlu’nda

DOKTORLAR
listesinde Azmi Hamzaoğlu 1 milyon 36 bin 77 lira tahakkuk eden gelir vergisi ile birinci, Nil Kler Mandel 558 bin 780 lira ile ikinci oldu. Üçüncü sıradaki mükellef ise isminin açıklanmasını istemedi.

Avukatlarda Ahmed Pekin 2’nciliğe düştü

AVUKATLAR
listesinde isminin açıklanmasını istemeyen bir mükellef 6 milyon 997 bin 494 lira ile birinci sırada yer alırken, geçen yıl birinci sırada bulunan Ahmed Pekin 4 milyon 33 bin 932 lira ile ikinci sıraya geriledi. Üçüncü sırada ise 2 milyon 472 bin 558 lira ile yine isminin açıklanmasını istemeyen başka bir avukat yer aldı.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı