GeriEkonomi Aycell bu ay hizmete giriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aycell bu ay hizmete giriyor

Türkiye'nin dördüncü GSM operatörü Aycell, "görücüye" çıkmaya hazırlanıyor. 0505 arama koduyla hizmet verecek olan Aycell, bu ay içinde teknik olarak hizmete sunulacak.

Türk Telekom'un bağlı GSM şirketi Aycell, piyasaya girmek üzere artık gün sayıyor. Altyapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan Ankara, İstanbul ve İzmir'in de içinde bulunduğu yedi ilde "alo" dedirtmeye hazır olan Aycell, bu ayın sonlarına doğru teknik olarak hizmete girmeyi planlıyor.

Bu çerçevede, belli sayıda Aycell telefon kartı, abone eğilimlerini ölçmek amacıyla dağıtılacak. Söz konusu kişilerle yapılacak anketlerle bir yandan şirketin verimlilik testi yapılacak, diğer yandan da beklentilerin saptanmasına çalışılacak.

Bu süre içinde daha önce alt yapısı kurulan 7 ilin her noktasında tam anlamıyla erişimi sağlamak amacıyla yeni bir ihalenin de açılabileceği ifade ediliyor.

ROAMİNG GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Aria'nın ardından Türkiye'nin ikinci GSM 1800 operatörü olan Aycell, 7 ilin dışında kalan bölgelerde de abonelerine "alo" dedirtmek için mevcut operatörler Turkcell ve Telsim ile roaming (ulusal dolaşım) görüşmelerini sürdürüyor.

Operatörlerin, roaming karşılığı istedikleri fiyatın "fahiş" bulunması nedeniyle ağır aksak yürüdüğü belirtilen görüşmelerde Türk Telekom'un, fiyatı kırmak için bastırdığı belirtiliyor.

Aycell'in; piyasaya girdiği andan itibaren yurt genelinde herkese ulaşmayı hedeflediği belirtiliyor.

AYCELL BAĞIMSIZLIĞINI İLAN ETTİ

Türk Telekom Malzeme Dairesi Başkanlığı'nın, 9 Temmuz 2001 tarihli makam onayı talep eden yazısında, Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri'nin icra organının faaliyete geçtiğine işaret edildi.

Yazıda, altyapı ile ilgili olarak Sıemens ve Ericsson ile yapılan sözleşmelerin devir ve ikinci ele verme maddesine dayanılarak Türk Telekom tarafından altyapının kurulmasına yönelik yürütülen tüm işlerin ve sözleşmenin takibinin Aycell'e devredilmesi gerektiği vurgulandı.

Yazıda, şöyle denildi: "Bu nedenle 5 Temmuz 2001 tarihinden itibaren GSM 1800 projesiyle ilgili yapılacak tüm yazışmaların doğrudan Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri'ne yapılması ve dosyaların 5 Temmuz 2001 tarihine kadar olan bölümlerinin birer fotokopilerinin adı geçen şirkete gönderilmesi uygun mütalaa edilmektedir."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle