Ayamama Deresi’nin çevresi ticaret ve turizm merkezi oluyor

Fatma AKSU / İSTANBUL
12.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul’un önemli geçiş akslarından Ayamama Deresi’nin çevresi finans, turizm ve ticaret merkezi oluyor. 2009 Eylül ayında yaşanan su baskınında 31 kişinin ölümüne neden olan Ayamama’yı İstanbul’un en gözde cazibe alanı dönüştürmeyi amaçlayan plan değişikliğine dün İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi oy çokluğuyla onay verdi.

Yapılan 1/5000 ölçekli imar planı değişikliğiyle sanayi ve lojistik kuruluşlarının yer aldığı Basın Ekspres Yolu güzergâhı, önümüzdeki yıllarda prestijli hizmet alanına dönüştürülecek. Belediye Meclisi kararına göre eski plandan gelen haklar korunacak. Eski plana göre ruhsat alarak çalışmaya başlayanlar, plan değişikliğinden etkilenmeyecek.

Kamuya bedelsiz terk

İkitelli Kavşağı ile Çobançeşme Kavşağı arasını kapsayan bölgeye ilişkin hazırlanan planda, inşaat hakkı 1.75 emsal tespit edilen bölgede, toplam 700 bin metrekarelik alan planlandı. Arsa sahipleri toplam alanın yüzde 40’ını kamuya bedelsiz terk edecek. Ayamama Deresi’nin çapı genişletilerek 100 metreye çıkarılacak. Dere kenarında Sefaköy yönüne yapılacak Olimpiyat Yolu’nun yanı sıra koruma kuşağında yürüme yolları ve sosyal donatı alanları yer alacak. 4 milyar dolara malolacağı belirtilen bu proje kapsamında, Marmara Denizi’yle kot farkı kaldırılacak Ayamama Deresi’ne, denizden su girişi yapılarak tekne gezintilerinin yapılabileceği alan oluşturulacak. Ayamama çevresindeki lojistik taşıma şirketlerinin garajları ve TIR parkları Hadımköy’de yapılacak lojistik köye taşınacak. Ayamama Vadisi’nde otel ve finans merkezi yanı sıra sosyal donatı alanları da oluşturulacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı