GeriEkonomi Avusturya, Türk işadamına odalarda sandık yolunu açıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya, Türk işadamına odalarda sandık yolunu açıyor

Avusturya, Türk işadamına odalarda sandık yolunu açıyor

Avusturya’daki yerleşik girişimcilerin, Avusturya veya Türk vatandaşı olmalarına bakılmaksızın, Avusturya Ticaret ve Sanayi Odaları seçimlerinde aday olabilmesi ve seçimlerde oy kullanabilmesinin yolu açılıyor.

Eurochambres Başkanlık Divanı toplantısına katılmak üzere Brüksel’e giden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avusturya Ekonomi Odası Başkanı Christoph Leitl ile Avusturya’daki Türk girişimcilere yeni haklar kazandıracak ortak bir deklarasyona imza attı. Buna göre ülke faaliyetg österen türk işadamlarına yeni hatlar da kazandırılması planlanıyor.
Ciro 300 milyon Euro
Deklarasyonla, Avusturya’da yerleşik girişimcilerin, Avusturya veya Türk vatandaşı olmalarına bakılmaksızın, Avusturya Ticaret ve Sanayi Odaları seçimlerinde aday olabilmesi ve seçimlerde oy kullanabilmesinin önü açılıyor. Avusturya genelinde Türk veya Türk asıllı Avusturya vatandaşlarınca işletilen 4 bin şirket faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 300 milyon Euro’luk ciroya sahip bu işletmelerde 20 bin kişi istihdam ediliyor. Türk şirketleri ağırlıklı olarak gıda ve perakende sektöründe yoğunlaşıyor.
Avrupa’da ilk kez
İmzalanan deklarasyonun önemine işaret eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin Avrupa Birliği katılım süreci ve Avusturya’nın pozisyonu göz önünde tutulduğunda, imzalanan metnin, iş dünyasının bütünleşme noktasında geldiği aşamayı ortaya koyması açısından son derece önemlidir. Deklarasyonu hayata geçirebilirsek Avrupa’da ilk kez girişimci Türk vatandaşları, oda seçimlerine girme hakkını elde edecek. Bu çok önemli bir çalışma.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle