GeriEkonomi Avustalya'nın en zengini bir Türk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avustalya'nın en zengini bir Türk

Avustralya'da aylık yayınlanan BRW dergisi tarafından geleneksel olarak her yıl yapılan 40 yaş altı en zenginler listesinde Crazy John (Çılgın John) olarak bilinen markasıyla tanınan Türk asıllı Mustafa (John) İlhan, 300 milyon YTL'lik servetiyle bu yıl da birinciliğini korudu.

Dört yıl önce başlatılan ve ailesinden herhangi bir maddi yardım almadan kendi orijinal fikirleriyle iş kurup başarılı olan ve daha sonra zengin olmayı bilen 40 yaş ve altındaki zenginleri tanıtan dergi, bu yıl da 300 milyon Avustralya Doları (300 milyon YTL) değerinde bir serveti kontrol eden Mustafa İlhan'ı birinci seçti. Mustafa İlhan 4 yıldır birinciliğini koruyor.

Kısa adı Telstra olan Avustralya Telekomünikasyon Şirketi'nin cep telefonu bayiliği ile 1991 yılında işe başlayan Mustafa İlhan, bugün Avustralya çapında toplam 100 dükkanı, kendi adına tescilli Crazy John markası ile işletiyor. Çeşitli konularda görüş ayrılığı içinde olan Mustafa İlhan'ın şirketi ile Telstra, karşılıklı olarak 2007 yılından itibaren bayiliğe devam etmeyeceklerini açıkladılar.

Crazy John, Avustralya'nın en büyük şirketi Telstra'nın cep telefonu pazarı içinde en az yüzde 25'ini elinde bulunduruyor. 300'ü Türk 700 kişiye istihdam sağlayan İlhan, 3 yaşında ailesiyle birlikte Avustralya'ya geldi. 

İlhan açıklamasında hedefinin 300 milyon doları aşıp 1 milyar dolara ulaşmak olduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle