Avrupa'ya ulaşmak isteyen mülteciler İstanbul Otogarı'nda bekliyor

Dinçer GÖKÇE/ Hurriyet.com.tr/EKONOMİ
15.09.2015 - 13:44 | Son Güncelleme:

Trakya tarafına giden otobüs firmaları mültecilere bilet satmayınca İstanbul Otogarı'nda büyük bir yoğunluk oluştu. Yüzlerce mülteci, kendilerine bilet satılmamasına tepki gösterdi. Hurriyet.com.tr'nin haberi üzerine Otogar'daki mülteci akını gündem oldu. TOFED Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Tekeli "Kimi firmalar, mülteciler koktuğu için otobüslere almak istemiyor" dedi. Mültecilerin otogardaki bekleyişleri sürüyor, Otogar'dan Edirne'ye oradan da Avrupa'ya ulaşmayı hedefliyorlar.

Büyük bir bölümü Avrupa'ya gitmek isteyen mültecilerin İstanbul'daki duraklarından biri de İstanbul Otogarı... Ancak, bir kaç günden beri bilet alamayan mülteciler Otogar'da beklemeye başladı. Otogar meydanında bekleyen mültecilerin yerlerde yattıkları görüldü. İddiaya göre, Trakya tarafına giden firmalara, 'mültecilere bilet satmayın' yönünde talimat verildi.

Avrupaya ulaşmak isteyen mülteciler İstanbul Otogarında bekliyor
Otogar'daki Suriyeli çocuklar polislere çiçek verdi

Avrupaya ulaşmak isteyen mülteciler İstanbul Otogarında bekliyor
Mülteciler İstanbul'dan Edirne'ye oradan Yunanistan üzerinden Almanya'ya ulaşmayı hedefliyorlar.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mustafa Tekeli ise, kimi firmaların mültecileri taşımak istemediğini söyledi. Tekeli, "Bazı firmalar, diğer yolcuları rahatsız oluyor diye mültecileri taşımak istemiyor. Mültecilerin koktuğu gerekçi gösteriliyor" dedi.

OTOGARA MÜLTECİ AKINI

OTOGARDA BEKLEYEN SIĞINMACILARIN KUMANYA TEPKİSİ
Karayoluyla Yunanistan'a gitmek isteyen sığınmacılar, Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'ndaki bekleyişi sürüyor. Sabah saatlerinden bu yana bekleyen sığınmacılar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri araçlar gelerek kumanya dağıttı. Sığınmacılardan bir kısmı meyve suyu ve sandviçten oluşan kumanyayı aldı. Daha sonra bir grup sığınmacı ise dağıtılan kumanyaya istemedi. Slogan atan sığınmacılar dağıtılan kumanyayı istemediklerini, Edirne'ye gitmek istediklerini belirtti. Tepki üzerine kumanya dağıtan araç, grubun bulunduğu alandan ayrıldı. “SADECE GİTMEK İSTİYORUZ, BAŞKA BİR ŞEY İSTEMİYORUZ" Hüseyin Aljumaa isimli 19 yaşındaki bir sığınmacı, Şam'dan geldiğini, 2 yıldır İstanbul'da olduğunu belirterek, “Edirne'ye gitmek istiyoruz. Her yerden buraya insanlar geldi. 5 gün önce bilet almıştık. Ama biz bilet aldığımız halde bugün iptal ettiler. Neden diye sorduğumda Suriyelinin gitmesi yasak dediler. Biz Edirne'ye gitmek istiyoruz, sonsuza kadar buradayız, 2 gün sonra, 3 gün sonra, geri dönmek yoktur, ölmek var, dönmek yoktur. Polisler bize çok yardım etti, polislere teşekkür ederiz, Türkiye'ye, hükümete çok teşekkür ederiz. Ama biz Edirne'ye gitmek istiyoruz oradan sonra Yunanistan'a girmek istiyoruz. Yemek getirmişler teşekkür ediyoruz ama biz onu istemiyoruz, sadece gitmek istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz" dedi. (Haber: Gülseli KENALI - Kamera: Yaşar KAÇMAZ /İstanbul DHA)

SURİYELİLER AVRUPA’YA GİTMEK İÇİN EDİRNEYE AKIN ETTİ
Öte yandan Türkiye’nin çeşitli illerinden internet üzerinden haberleşerek otobüs ve kiraladıkları özel araçlarla Edirne’ye 250 Suriyeli mülteci geldi. Almanya’ya gitmek için yola çıkan Suriyeli mülteciler Pazarkule Sınır Kapısı’na yürümek istedi. Polis yürümek isteyen yaklaşık 250 kişiye izin vermedi. Bu arada jandarma ve polis ekipleri 3 bin Suriyeliyi kent girişinden geri çevirdi.


Avrupaya ulaşmak isteyen mülteciler İstanbul Otogarında bekliyor
İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir başta olmak üzere çeşitli illerde yaşayan ve sosyal paylaşım sitelerinden haberleşen Suriyelilerin Edirne’ye geleceğini bilgisini alan jandarma ve polis ekipleri, kent girişlerinde geniş güvenlik önlemi aldı. Kentin tüm girişlerini kontrol altına alan güvenlik güçleri İçişleri Bakanlığı’ndan oturma izin belgesi olsa dahi farklı illere seyahat edemeyecekleri yönündeki genelge uyarınca 3 bin Suriyeli sığınmacıyı kent girişinde geldikleri araçlarla geri çevirdi.

Otobüslerin geri çevrildiğini öğrenen kadın çocuk yaşlı genç 250’ye yakın Suriyeli yürüyerek kente girmeyi başararak otobüs terminalinde buluştu. Geri gönderilmek istenen Suriyelilir otogarda oturma eylemi yaptı.
Avrupaya ulaşmak isteyen mülteciler İstanbul Otogarında bekliyor
'SINIRI GEÇİP ALMANYA’YA GİTMEK İSTİYORUZ’
İnternet üzerinden haberleşerek Edirne’ye gelmeyi başaran ve otogarda oturma eylemi yapan 250 kişilik grup adına konuşma yapan Ahmet Mihtaki, deniz yolundan gidişlerin boğulmayla sonuçlandığı için Edirne’den Yunanistan sınırını geçip oradan Almanya’ya yürümek amacıyla geldiklerini söyledi. Çıktıkları yoldan kimsenin kendilerini geri çeviremeyeceğine anlatan Mihtaki, "Biz kimseden korkmuyoruz. Buraya gelirken biz ölümü ve tüm zorlukları göze aldık. Amacımız Almanya’ya gitmek. Türk insanı, askeri, polisi çok iyi ve merhametli. Bize yardımcı olup karışmasınlar yürüyerek sınırı geçmemize izin versinler. Sınırı geçip yaşamaya gideceğiz. Ülkemizde savaş olduğu için gidiyoruz bizi anlasınlar"dedi.
Avrupaya ulaşmak isteyen mülteciler İstanbul Otogarında bekliyor
Mültecilerin Edirne Otogarı'nda da bekleyişleri sürüyor.

AYLAN BEBEK FOTOĞRAFI İLE KENDİLERİNE İZİN VERİLMESİNİ İSTİYORLAR
Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde ailesiyle Yunanistan’a gitmek isterken denizde boğularak yaşamını kaybeden 2 yaşındaki Aylan bebeğin sahilde kumsal üzerinde fotoğrafını ellerinde tutan çocuklar Almanya’ya gitmek için kendilerine izin verilmesini istedi. Suriyeli 9 yaşındaki kız çocuğu Ceylan, polislerin Almanya’ya gitmeleri için kendilerine izin verilmesini istedi. Türkçe konuşmayı bilen 7 yaşındaki diğer kız çocuğu İvana ise Almanya’ya gidip okuyup öğretmen olmak istediğini söyledi. Savaşta 2 ayağını kaybeden ve Almanya’daki abisinin yanına gitmek için tekerlekli sandalyesi ile yanına 1 yaşındaki oğlu Rafeel eşi Salem’i alarak yola çıkan Hijam Corom’un, dramı yürekleri dağladı. Suriye’de savaş çıkmadan önce çok mutlu bir şekilde yaşadıklarını anlatan Corom, "Savaşta iki ayağımı kaybettim ama ümidimi kaybetmedim. Eşim ve çocuğumla Almanya’da bulunan abimin yanına gitmek için yola çıktık. Tek umudum Almanya’ya gitmek orada eşimi ve beni yeni bir hayat bekliyor" diye konuştu.

Avrupaya ulaşmak isteyen mülteciler İstanbul Otogarında bekliyor
Suriyeli 250 mülteciden aralarında 100’ü ikna edilerek tahsis edilen otobüslerle İstanbul’a gönderildi. Diğer 150 Suriyelinin otogarda bekleyişi sürüyor. (Ali Can ZERAY/EDİRNE-DHA)

BÜYÜKLER ÇADIR KURDU, ÇOCUKLAR SAKLAMBAÇ OYNADI...

Suriyeli mültecilerin önce Edirne'ye, oradan da Almanya'ya gitmek için Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'nda bekleyişleri sürüyor.

Havanın kararmasıyla birlikte, Otogar'da bekleyen mültecilerden bazılarının çadır kurduğu görülürken, bazılarının da yere battaniye sererek oturduğu veya yattığı dikkat çekti.

Suriyeli çocuklar ise Otogar'ın içinde bulunan caminin bahçesinde saklambaç oynayarak vakit geçirdi. Akşam ezanının okunmasının ardından Suriyeli mülteciler namaz kıldı.

Çevik Kuvvet polisinin Otogar'da aldığı önlemler de sürüyor. (DHA)

dgokce@hurriyet.com.tr

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı