GeriEkonomi Avrupa’ya dolar çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa’ya dolar çağrısı

Avrupa’ya dolar çağrısı

Son günlerde dolar bahane edilerek Türkiye üzerinde kara bulutlar dolaştırılmaya çalışıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa ülkelerine de bir çağrı yaptı. Erdoğan, Çin, Rusya ve İran ile milli para üzerinden ticaret yapıldığını, Avrupa ülkelerinin de dolar cenderesinden çıkmak istiyorlarsa onlarla da benzer sistemi kurmaya hazır olduklarını söyledi.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan dün Rize’de Avrupa ülkelerine çağrıda bulundu. Çin, Rusya ve İran ile milli para üzerinden ticaret yapılacağını söyleyen Erdoğan, “Çin, Rusya, İran, Ukrayna gibi ülkelerle ticaretimizi milli para üzerinden yürütmeye hazırlanıyoruz. Şayet Avrupa ülkeleri de dolar cenderesinden çıkmak istiyorlarsa onlarla da benzer sistemi kurmaya hazırız. Tüm dünyaya ekonomik savaş ilan eden yaptırım tehditleriyle ülkeleri haraca bağlayan bu düzeni asla kabul etmiyoruz. Yaptırım, kur hiçbiri umurumuzda değil. Kimseden inayet beklemeyeceğiz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Savunma sanayiinde bunu yaptık” diye konuştu.

ELLERİ KIRDIK SALDIRDILAR

Son günlerde döviz kurlarındaki dalgalanma bahane edilerek Türkiye üzerinde kara bulutlar dolaştırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Erdoğan, AK Parti Rize İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısında konuştu. Erdoğan “Meselenin dolar olmadığını, Euro olmadığını, altın olmadığını biz gayet iyi biliyoruz. Bunlar ülkemize karşı açılan ekonomik savaşın kurşunlarıdır, gülleleridir, füzeleridir. Biz elbette bunlara karşılık vermek için gereken tedbirleri aldık, alıyoruz. Ama asıl olan bu silahları ateşleyen elleri kırmaktır. Bu elleri kırdığımız için bu saldırılara maruz kalıyoruz. Sanıyorlar ki döviz kurunu zıplatınca Türkiye yıkılacak, finans araçlarını devreye sokunca bu millet diz çökecek, bize farklı hukuk uygulayınca bu ülke teslim olacak. Türkiye açık bir ekonomidir. Demokrasimizi nice zorluklara göğüs gererek geliştirdik. Biz gelişirken anlaşılan o ki birilerinin ayağına basıyoruz. Tehdit ediyor ya neymiş, pazar 18.00’e kadar göndereceksiniz. Burası çatladıkapı ülkesi mi? Burası Türkiye. Biz ayakları yere basan bir ülkeyiz. 15 Temmuz’dan önce 2.8 olan doların dün itibariyle 6 lirayı aşmasının nasıl bir gerekçesi olabilir. Tüm büyük yatırımlarımızı hedeflerimizi hayata geçirmiş bir ülkeyiz. Ortada krize giren batan bir ülke yok. Türkiye sıkıştırılmaya çalışıldığı faiz, kur sarmalından en kısa sürede çıkacaktır. Faizi minimize etmek zengini daha zengin fakiri daha fakir yapan bir sömürüdür. Ne yaparsanız yapın ekonomideki hedeflerimizden vazgeçmeyeceğiz. Suriye, Irak politikalarından geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

ZATEN HEPTEN BOŞVERMİŞİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Son zamanlarda bir şeyler oluyor” sözlerinin ardından bir vatandaş ise “Sayın başkanım doları o kadar kafana takma” diye seslendi. Erdoğan, ise bu vatandaşa “Yok zaten hepten boşvermişim, ona hiç kafayı taktığım falan yok” yanıtını verdi.

DOLAR YERE DÜŞTÜ

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın, Rize konuşması sırasında bir vatandaş doları yere attı. Erdoğan bunun üzerine vatandaşa “Ula ne ediysun? Doları yere atayisun. Türkiye’de bayağı dolar var ha. Bana bak sahte mi, hakiki mi?” diye seslendi.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle