Avrupa'nın ölüsünü bile giydiriyoruz

Hürriyet Haber
13.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Avrupa ülkeleri Türkiye'den önemli miktarda cenaze levazımatı ithal etmeye başladı. Özellikle Almanlar, cenazelerine Türk gömleği giydirip, Türk tabutuna koyuyor.

Gelenekleri ve dinsel inanışları gereği, ölen yakınlarını ekonomik güçleri çerçevesinde görkemli törenlerle son yolculuğuna uğurlayan Avrupa ülkelerinin cenaze malzemeleri pazarında, genç Türk girişimcilerin ürettiği ve ihraç ettiği malların payı giderek büyüyor. Avrupa ülkeleri içinde özellikle Almanya, Türkiye'den önemli miktarda cenaze levazımatı ithal ediyor. Almanlar, cenazelerine Türk gömleği giydirip, Türk tabutuna koyuyor. Yakılan cenazelerin küllerini, geleneksel Türk el sanatı çiniden veya ünlü Afyon mermerinden yapılmış kavanozlarda saklıyorlar. Almanya'ya ölü gömleği ve mermer kül kavanozu ile başlayan ihracata, son olarak özel yapım çini kavanozlar ve tabutlar da eklendi.

Tekno Tur Teknoloji, Turizm, Danışmanlık Hizmetleri Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Faik Özgermi, genç girişimcileri, bakir alanlarda faaliyete yönelterek, benzer ürün çeşitlerine göre daha yüksek katma değer oluşturan mallar ihraç etmelerini sağlamayı hedeflediğini söyledi.

Tabut ihraç edebilmek için uzun süre tabut kapağına konulacak metal haçı yapacak atölye aramak zorunda kaldıklarını belirten Özgermi, ‘‘Bu işe ilk başladığımızda, cenazelere giydirilecek erkek gömleklerini üretecek Denizli'deki fabrikanın işçileri korkup üretim yapmak istemeyince, gömleklerin ameliyat edilecek hastalara giydirileceğini söyledik. Afyon'da mermer kül kavanozu üretecek işletmenin işçileri de vazo yaptıklarını sanıyorlardı’’ dedi.

KÜL VAZOSU

Çini kavanoz ihraç etmek için ise ithalatçı firma yetkililerini, çini diyarı Kütahya'yı, mistik ve ruhani bir kimliğe büründürerek tanıttığını anlatan Özgermi, ‘‘Avrupa'nın kül kavanozu pazarını elinde tutan mermer ülkesi İtalya'dan, önce mermer kavanoz işini kaptık. Mermer kavanoz ihracatımız devam ederken, Almanya'daki ithalatçı firmaya mermerin çok soğuk bir madde olduğunu söyleyip, aile büyüklerinin küllerini saklamak için, çok daha sıcak ve insana yakın bir obje olan çini kavanozları da kabul etmelerini sağladık. Maldan önce imajı pazarladık’’ diye konuştu. Tabut ihraç etmek için ise yaklaşık 1 yıl önce uygun zemin bulduğunu, buna karşılık tabutun süslemesinde kullanılan metal haçı yapmayı, hiçbir demir atölyesi kabul etmediği için bu işin geciktiğini kaydeden Özgermi, şu bilgiyi verdi: ‘‘Sonunda tabutların haç ve kulp gibi metal aksamını yapacak bir kuruluş çıktı. Kütahya'daki Gürpınar Makina Dişli Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. tabutların ve çini kavanozların metal kısımlarını, Çamsan Ağaç Sanayi ağaç tabutları, Seladon Çini ve Seramik Sanayi A.Ş. de çini vazoları yapıyor. Pastel renklerle desenlenen çini vazolara, metal kulp takılıyor. Sadelik unsuru ön planda tutulduğu için tabut ve vazoların metal aksamına siyah veya beyaz renk veriliyor.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı