GeriEkonomi Avrupalı turist İstanbul’u pahalı buldu, yerini Arap ve Rus zengine bıraktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupalı turist İstanbul’u pahalı buldu, yerini Arap ve Rus zengine bıraktı

Avrupalı turist İstanbul’u pahalı buldu, yerini Arap ve Rus zengine bıraktı
refid:10046168 ilişkili resim dosyası

Son dönemlerde artan uçak bileti fiyatlarına İstanbul’daki otel fiyatları da eklenince Avrupalı turist gözünü yeni bölgelere çevirdi. İstanbul’da bir turistin günlük maliyeti 350 Euro’ya ulaşınca Avrupalı turistin yerini zengin Arap ve Rus turistler aldı.

ARTAN petrol fiyatlarına, İstanbullu otelcilerin yaptığı zam da eklenince, Avrupalı turist rotasını Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelere çevirdi. Hollanda ve Belçika gibi ülkelerden gelen turist sayısı son beş yılda hızla düşerken, Arap ülkelerinden ve Rusya’dan gelen paralı turistler için İstanbul vazgeçilmez bir bölge oldu. 2000 yılında iki Türk tarafından Hollanda’da kurulan ve bu ülkeden Türkiye’ye gelen turistin yüzde 80’ini taşıyan Corendon Holding Kurucu Ortağı Atilay Uslu, "Biz de bu trendi görerek, alternatif projeler geliştirmeye başladık" dedi.

Otel fiyatları artıyor

İstanbul’daki otel fiyatlarının artış hızına dikkat çeken Atilay Uslu, sözlerine şöyle devam etti: "Otel fiyatları önceki yıllara göre yaklaşık yüzde 10-15 arttı. Bilet fiyatlarında da petroldeki artıştan ötürü yüzde 100’e varan bir yükseliş yaşandı. Tüm bunlar üst üste konulduğunda Avrupalı turist, İstanbul yerine daha ucuz destinasyonları tercih ediyor. Bir turistin İstanbul’daki günlük masrafı otelle birlikte 350 Euro’yu buluyor. Bu fiyatı İstanbul’da Araplar ve Ruslar ödeyebiliyor. Avrupalı turist daha ucuz tatil merkezlerini tercih ediyor. Hollanda’da tatile giden yaklaşık 2.4 milyon kişi var. Bunun 600 bini Türkiye’yi tercih ediyor. Havayolu şirketimiz Corendon Airlines, haftada 4 olan İstanbul uçuşunu 2009’dan itibaren 2’ye indirme kararı aldı. Thomas Cook ve Germanwings de Sabiha Gökçen uçuşlarını durdurma kararı aldı."

Alternatif turlar var

Türkiye’deki turizmin alternatif turlarla daha da gelişebileceğini belirten Atilay Uslu, şu bilgileri verdi: "Golf, briç, grup ve sağlık turizmini geliştirme faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu tür organizasyonlar için Türkiye’ye gelen turistler hem daha fazla para harcıyor, hem de Türkiye’de yeni olanakların artması için fırsat doğuyor. Golf turizmi konusunda Hollanda’daki golf federasyonu ile işbirliği yapıyoruz. Briç, Hollandalı ve Belçikalı turistin en çok sevdiği tatil gezilerinin başında geliyor. İstanbul’da veya Türkiye’nin diğer bölgelerinde düzenlenen önemli organizasyonlara grup turizmi düzenliyoruz. Formula 1, konserler veya önemli spor faaliyetleri bunların başını çekiyor. Bunun dışında Hollandalı yerel sanatçıları ve onların hayranlarını Türkiye’ye getiriyoruz. Sanatçının ulaşım ve konaklamasını biz karşılıyoruz. Onunla birlikte tatil yapmak isteyen hayranları ki bunlar yılda toplam 2 bin kişiyi buluyor, Türkiye’ye götürüyoruz."

80 kişi 80 günde 80 bin Euro’ya devr-i alem yapacak

CORENDON Yönetim Kurulu Başkanı Atilay Uslu, 80 günde devr-i alem projesi üzerinde çalıştıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: "Türkiye, Belçika ve Hollanda’dan toplam 80 turiste, uçakla 80 günlük dünya turu yaptırmayı planlıyoruz. Bu konudaki hazırlıklarımızı yaptık. Turun maliyeti kişi başı 80 bin Euro olacak. Bunun için Boeing 737-800 tipi uçak gerekiyor. Sadece bir kez yapmayı düşündüğümüz bu projeyi, eğer ilgi görürse, devamını getirmeyi planlıyoruz."

Bodrum’da villa satıyor yeni konut projesi sırada

2006 yılında ilk kez Bodrum’da yabancılara konut satışı işine girdiklerini dile getiren Atilay Uslu, "İlk projede 22 konut sattık. Ardından 2007’de başka bir projenin konut satışına başladık. Satışlar iyi gitti. 2008’de bu rakamı 100 konuta çıkardık. 2009 yılı için yeni konut geliştirme projelerine başladık" dedi.

Sağlık turizmine başladı check-up için sıra oluştu

HOLLANDA’da check-up yaptırmak için altı ay sıra beklemek gerektiğini belirten Atilay Uslu, şu değerlendirmeyi yaptı: "Sağlık turizmi işi hızla gelişiyor. Corendon olarak Alman Hastanesi ile anlaştık. Check-up ve göz için Türkiye’ye turist gönderiyoruz. İlk 15 günde 8 kişiyi Türkiye’ye gönderdik. Çok büyük bir ilgi var. Bu potansiyeli değerlendirmek istiyoruz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle