GeriEkonomi 'Avrupa'daki büyüme fırsata çevrilmeli'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Avrupa'daki büyüme fırsata çevrilmeli'

'Avrupa'daki büyüme fırsata çevrilmeli'

Avrupa’da başlayan ekonomik büyüme trendinin Türk ihracatçısı için fırsat olduğunu söyleyen İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği Başkanı İlker Önel, pazardaki hareketliliğin Türk ihracatçıları tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Önel “Bu fırsatı değerlendirerek Avrupa’ya satışlarımızı artırabilirsek ihracat hedefimize daha kolay ulaşabiliriz” dedi.

İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği Başkanı İlker Önel, Avrupa ülkelerinde uzun zamandan sonra ekonomik büyümenin ivme kazanmaya başlamasının Türk ihracatçısı için fırsat olduğunu söyledi.

2017 yılının ilk çeyreğini değerlendiren İlker Önel, yılın başından bu yana özellikle Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) kontrollü ve beklentiler doğrultusunda devam eden yaklaşımı ve agresif olmayan Trump politikalarının gelişmiş ve gelişen piyasaları rahatlattığını söyledi.

Önel “Avrupa ülkelerinde uzun zamandan sonra büyümenin ivme kazanması ve Avrupa Merkez Bankası’nın para arzını kısmadan devam etmesi iç pazarlarına hareket getirdi. Hem büyüme yönünde, hem de beklentiler doğrultusunda enflasyon yukarı yönde hareket etmeye başladı.

Özellikle euro bölgesi ekonomik büyüme beklentisi yüzde 1,6 revize edildi. İngiltere büyüme beklentisi yüzde 1.4 iken yüzde 2’ye revize edildi. Fransa 4. çeyrekte yıllık bazda yüzde 1.1’den yüzde 1.2 yukarı yönde artış gösterdi.

Bizlerin bu dönemi iyi değerlendiriyor olmamız gerek. Özellikle Avrupa’ya satışlarımızı miktar ve tutar bakımından yükseltebilirsek ihracat hedefimize daha kolay ulaşabiliriz.

Ayrıca Avrupa’ya coğrafi olarak yakınlığımız, ürün kalitemiz, taahhütlerimizi zamanında yerine getirmemiz ve ticari kabiliyetimiz Avrupa pazarında bizi güçlü kılan özelliklerimiz, bunu da avantaja çevirmemizle başarımız daha da artacaktır” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle