GeriEkonomi Avrupa'da 'Osmanlı'yı geçtik, fabrika kapattırmayın yeter
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'da 'Osmanlı'yı geçtik, fabrika kapattırmayın yeter

Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Yurtdışında fabrika sayımız artacak. Sırbistan fabrikamız ile Osmanlı sınırını aştık" dedi. Türkiye'deki vergiler için "adamı dışarda büyümeye iter" yorumu yapan Özilhan, Türkiye'de yeni yatırım için, "Bize fabrika kapattırmasınlar yeter" diye konuştu.

EFES ile yurtdışındaki yatırımlarını artırmayı planlayan Anadolu Grubu'nun İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Sırbistan'daki fabrikalarımızdan biriyle Osmanlı'yı Avusturya İmparatorluğu'ndan ayıran köprüyü de geçtik, Yani, Efes ile Viyana kapılarına dayandık" dedi. Özilhan, vergilerden yakındığı Türkiye için ise "Fabrikalarımızı kapattırmasınlar yeter" dedi.

HEDEF 2.4 MİLYAR DOLAR CİRO:

Kurmayları ile birlikte Anadolu Grubu'nun 2004 yılı performansını değerlendiren ve hedeflerini açıklayan Tuncay Özilhan, geçen yıl 1.8 milyar dolar olan ciro hedeflerinin finans hariç 2.2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Bu yıl da 2.4 milyar dolarlık ciro hedeflediklerini belirten Özilhan, sağlıktan fast-food'a kadar pekçok alanda büyümeyi hedeflemekle birlikte, yeni fabrika yatırımlarının yurtdışı ağırlıklı olacağını kaydetti. Efes ile Avrupa'da 40 şirket arasında 6'ıncı sıraya geldiklerine dikkat çeken Özilhan, "Yurtdışında 5 yıl içinde 1 milyar dolar değeri, 500 milyon dolar cirosu, 11 fabrikası olan grup yarattık. Hedefimiz ilk beşdeki yerimizi sağlamlaştırmak, şimdi hedefimiz 2008'e kadar Türkiye'dekinin iki katı bira işi yapmak" diye konuştu.

VİYANA KAPILARINA DAYANDIK:

İçecekte "Adriyatik'ten Çin'e kadar" uzanan bir coğrafyada büyümeyi hedefleyen Anadolu Grubu'nun bölgesinde yaygınlaştığına işaret eden Özilhan, Sırbistan'daki fabrikalarından birinin bu konuda ilginç bir örnek oluşturduğuna dikkat çekti. Bu fabrikanın Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nu ayıran köprünün ötesinde olduğuna dikkat çeken Özilhan, "Bizim fabrika eski Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun sınırlarının içinde. Yani Efes karşı tarafa geçip Viyana kapılarına dayandı" diye konuştu.

VERGİLER YURTDIŞINA İTİYOR:

Almaata'da yeni bir fabrika daha kuran Efes Invest yeni yatırımlar planlarken, Özilhan bu yatırımlar için eski Yugoslavya ve Kafkaslar'ın düşünüldüğünü belirtti. Türkiye için hedeflerinin ise mevcut yatırımların kapasitesini kullanarak büyümek olduğunu belirten Özilhan, vergi oranlarının yüksekliğinden ve kayıtdışı ekonomiden yakındı. "Maliye'ye gittiğimizde en büyük tahsildarınız geldi diyoruz. Bu vergiler adamı yurtdışında büyümeye iter" diyen Özilhan, yeni alanlara girmekle birlikte yeni fabrika yatırıma pek sıcak bakmadıklarını ifade etti. Özilhan, yeni yatırıma ilişkin soruya "Türkiye'deki fabrikaları kapattırmasınlar yeter" yanıtını verdi. Vergi uygulamalarının yabancılar açısından da caydırıcı olduğunu vurgulayan Özilhan, "Son yapılanla birlikte bir yıl içinde birada yüzde 230 ÖTV artışı oldu" diye konuştu.

YATIRIMI SAĞLIĞA YAPARIZ:

Anadolu Sağlık Merkezi 2020 Projesi ile sağlık alanına giren grubun edindiği bilgi ve tecrübeyi kullanmak istediğini belirten Tuncay Özilhan, bu konuda yeni yatırımları olacağını açıkladı. John Hopkins Medicine işbirliği ile Gebze'de kurulan merkezin Anadolu Vakfı bünyesinde faaliyet göstereceğini ve kár amacı taşımadığını hatırlatan Özilhan, şunları söyledi: "Sağlık projelerine ayrıca yatırım amaçlı girmeyi planlıyoruz. Türkiye sağlık turizmine çok uygun, fiyatlar da çok uygun. Türkiye Ortadoğu, Orta Asya ve Rusya'nın sağlık merkezi olabilir. Bazı hastanelerin özelleştirilmesi gündeme gelirse talip oluruz."

Kalemde İran büyük potansiyel

SINAİ
Ürünler-Kalem Grubu Başkanı Yiğit Sezercan, Adel ile Çin'e rağmen önemli bir gelişim içinde olduklarını anlattı. 3.5 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını belirten Sezercan, "Özelilkle İran pazarı bizim için büyük potansiyel taşıyor. Burada 3-4 yerli üretici var. Ama biz hızla bir numaraya yükseliyoruz" dedi.

Problem Honda'daydı Kia'dan memnunuz

OTOMOTİV
sektöründe Japon Honda ile yolları ayıran Anadolu Grubu Kia ile pazardaki yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor. Otomotiv Grubu Başkanı Metin Ecevit, "Honda'ya çok emek verdik, çok tatsız ve hiç istemediğimiz bir şekilde sonuçlandı. Problemin Honda'dan kaynaklandığını düşünüyoruz" diye konuştu. Kia işbirliğinin ise çok iyi gittiğini belirten Ecevit, Isuzu'nun 250 milyon dolarlık cirosunun yüzde 25'inin ihracattan kaynaklandığına dikkat çekti.

Alternatifbank için flört teklifi alıyoruz

ANADOLU
Grubu, yeni bir yapılanmaya girerek, bireyselden çıkarak KOBİ'lere yönelen Alternatifbank ile finans sektöründe varlığını sürdürmeye kararlı. Genel Müdür Murat Arığ, 23 şubeli Alternatifbank'ın "butik banka" modeli ile kárlılığını artırdığını anlatırken, "Stratejimiz pazar payına oynamak değil, kendi segmentimizde önemli bir yer edinmek" dedi. Bu arada bankaya yabancıların ilgisinin de arttığını açıklayan Arığ, "Bize de flört teklifleri geliyor. Ancak şu aşamada ortaklık için erken" dedi.

1 katrilyondan fazla vergi ödedik

ANADOLU
Grubu Mali İşler Başkanı Mustafa Uysal, geçen yıl 1 katrilyonun üzerinde vergi ödediklerini belirten "Grubumuz Türkiye ekonomisinden yüzde 1 pay alıyor. Ama ödediği vergi yüzde 1'den daha büyük" diye konuştu. Uysal, kayıtdışı ekonominin sistemde büyük bir sorun yarattığını vurguladı. Bizim de hem pazar payımız hem de kárımız yükseldi" diye konuştu.

McDonald's Rusya'yı da bize verirse düşünürüz

ÖN
lisans anlaşmasınının imzalandığı McDonald's ile 15-20 gün içinde sözleşme imzalamaya hazırlanan Anadolu Grubu, lisans haklarıyla birlikte Torbalı'daki besi çiftliğini de devralacak. 50'inin üzerinde yeni mağaza açma taahhüdü veren Anadolu Grubu, sisteme katkı getirecek mağazaları yeniden açacak. Bu alanda da büyük bir potansiyel gördüklerini söyleyen Tuncay Özilhan, "Şu aşamada sadece Türkiye'deyiz ama Rusya'yı verseler düşünürüz" dedi.

'Çırak', hoş ve mesaj dolu program olacak

ÇIRAK
programı ile 10 Mart'tan itibaren Kanal D ekranlarından televizyonculuğa da adım atacak olan Tuncay Özilhan, bu işi kabul etme amacının gençlere iş dünyasında faydalı olacak mesajlar vermek olduğunu söyledi. yenibir.com'un sponsorluğunu üstlendiği Çırak'ın eğitici bir program olacağını söyleyen Özilhan, "Bu işe bir proje olarak bakıyorum. TÜSİAD’da olduğu gibi. Çırak hoş ve mesaj dolu bir program olacak. Türkiye'de Semra Hanım dışında programlar da yapılabilir" dedi.

Bir eve 3 fatura göndermek isteriz

ÖZELLEŞTİRMEYİ
çok yakından takip ettiklerini ve bu kez bu konuda emeklerin boşa gitmeyeceğini gördüklerini söyleyen Tuncay Özilhan, şöyle konuştu: "Özelleştirmede öncelikli olarak hedefimiz Milli Piyango ile enerji. Dağıtım ve üretimin paket olarak bir arada olduğu enerji projeleriyle yakından ilgiliyiz. 300-500 milyon dolar cirosu olan, ancak gelecek vaad eden öyle ki cirosu 3-5 milyar dolarlara kadar gidecek işler arıyoruz. Bu anlamda enerji bizim için önemli fırsatlar taşıyor. Elektrik, su ve doğalgaz dağıtımının birarada olacağı projeleri tercih ederiz. Bir eve üç fatura birden göndermek isteriz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle